Kulturpark v Košiciach zmenil bývalé kasárne na mestskú štvrť plnú života

  • Z bývalých kasární v Košiciach vznikol priestor pre mestský život
  • Kultúrne podujatia nájdeš vo forme výstav, koncertov, divadiel či fashion show
  • Okrem vedeckých objavov v Steelparku si môžeš posedieť aj v kaviarni PAPA priamo v historickom parku
BeFunky-collage (3)
Kasárne/Kulturpark
  • Z bývalých kasární v Košiciach vznikol priestor pre mestský život
  • Kultúrne podujatia nájdeš vo forme výstav, koncertov, divadiel či fashion show
  • Okrem vedeckých objavov v Steelparku si môžeš posedieť aj v kaviarni PAPA priamo v historickom parku

Kulturpark je jedným z objektov, ktoré spravuje mestská príspevková organizácia K 13- Košické kultúrne centrá. Medzi ďalšie budovy patrí Hala umenia, Amfiteáter Košice alebo Výmenníky. Počas podujatí, akým je napríklad festival Bielej noci navštívi Kulturpark aj 30-tisíc návštevníkov.

Z bývalých kasární je kultúrne centrum

Dnešné Kasárne/Kulturpark začali svoju činnosť v zrekonštruovaných priestoroch už v roku 2008, a to počas prípravy projektu KOŠICE INTERFACE 2013. Mesto prispelo svojou investíciou k opätovnej prevádzke centrálnej budovy a parku. Cieľom bolo propagovať Košice ako Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013.

zdroj: FB Kasárne/Kulturpark

Z pôvodných vojenských kasární zostali tri hlavné budovy vo vlastníctve mesta, ku ktorým pribudlo osem nových pavilónov. Architekt Irakli Eristavi pomenoval každú budovu, pričom využil vojenskú medzinárodnú terminológiu známu z letectva. Preto sa tri hlavné budovy volajú Alfa, Bravo a Charlie. V objekte sa nachádza aj navigačný bod Zulu, z ktorého dovidieť na všetky názvy objektov. Kasárne sa nachádzajú v historickom parku, ktorý dodáva budovám impozantný dojem.

„Park je využívaný najmä v lete, keď sa jeho potenciál dá využívať naplno. Konajú sa v ňom podujatia aj v jesenných mesiacoch, napríklad počas Bielej noci alebo v období veľmi obľúbeného Polievkového festivalu,“ doplnil Martin Dani vedúci oddelenia produkcie podujatí K-13 Košické kultúrne centrá.

zdroj: Kasárne/Kulturpark

V Steelparku si môžete navrhnúť vlastný ostrov alebo overiť zákony optiky

V Kulturparku sa konajú podujatia malých komunitných aktivít, workshopy, konferencie, koncerty, divadlá či fashion show.

Súčasťou centra je tiež Steel Park, ktorý má štyri poschodia zamerané na spoznávanie a objavovanie vedy. Tajomné učenie z matematiky, fyziky, robotiky a informatiky v ňom nájdu deti i dospelí rôzneho veku. Na návštevníkov čakajú tiež rôzne interaktívne exponáty, ktoré dokazujú využitie vedy a jej najnovších poznatkov v každodennom živote.

zdroj: Kasárne/Kulturpark

Vedecké workshopy sú určené pre verejnosť, kde si návštevníci môžu spolu s lektormi vyskúšať zaujímavé aktivity z rôznych vedeckých oblastí. Zabrať dajú najmä zmyslom a postrehom, vďaka ktorým si môžete navrhnúť vlastný ostrov alebo overiť zákony optiky.

„Neustále sa snažíme napredovať  vo vytváraní  nových alternatív neformálneho vzdelávania a naším cieľom je popularizovať vedu a techniku medzi mladými  ľuďmi a širokou verejnosťou,“ objasnil Martin Dani.

zdroj: Kasárne/Kulturpark

Kaviareň s očarujúcim názvom

Neodmysliteľnou súčasťou Kasární/Kulturpark sú aj pavilóny. Pri vstupe vás privíta DELTA, v ktorej je infocentrum a ďalej sa postupne zoznámite s pavilónmi ako OSCAR či LIMA. Tam získate teoretické aj praktické skúsenosti. Obísť rozhodne nemôžete ani kaviareň s milým názvom PAPA, ktorá ponúka príjemné posedenie v parku.

zdroj: Kasárne/Kulturpark

Celý areál podporuje umenie, súčasnú kreatívnu aj experimentálnu kultúru. Z armádneho priestoru tak vznikla kreatívna mestská štvrť plná života. Tá ponúka príležitosti na stretávanie sa, kreatívnu tvorbu a prezentáciu rôznych žánrov moderného umenia.

V jej priestoroch sa pravidelne koná festival Leto v parku, Biela noc, Art Film Fest, Košice Fashion Week alebo Polievkový festival.

zdroj: FB Kasárne/Kulturpark

Na čom Kasárne/Kulturpark pracujú

Snažia sa o spoluprácu s lokálnymi, celoslovenskými, ale ja medzinárodnými kultúrnymi operátormi. Zvyšujú komfort návštevníkov v parku rozšírením ponuky v kaviarni a tiež možnosťami trávenia voľného času na oddychové zóny.

zdroj: k13.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK