Kúpa bytu v hlavnom meste bude onedlho znakom luxusu. Ceny bytov v Bratislave lámu rekordy

  • V apríli sa dopyt po nehnuteľnostiach výrazne spomalil
  • Priemerná rozloha voľných bytov sa držala na úrovni 67 štvorcových metrov a priemerná absolútna cena dosiahla v druhom štvrťroku
  • Nový rekord je na úrovni 232 000 eur
byty (3)
TASR/Dano Veselský
  • V apríli sa dopyt po nehnuteľnostiach výrazne spomalil
  • Priemerná rozloha voľných bytov sa držala na úrovni 67 štvorcových metrov a priemerná absolútna cena dosiahla v druhom štvrťroku
  • Nový rekord je na úrovni 232 000 eur

Realitný trh v Bratislave podľa analýzy spoločnosti Bencont Investments pocítil vplyv pandémie koronavírusu najmä v apríli, keď sa dopyt po nehnuteľnostiach výrazne spomalil, informuje agentúra SITA s odvolaním na správu spoločnosti Bencont Investments.

Najviac bytov v ponuke

Ponuku voľných novostavieb v Bratislave ku koncu druhého štvrťroka tvorilo podľa analýzy tímu Bencont Investments 2 430 bytov, čo je najvyššie číslo od začiatku roka 2019. Navýšenie ponuky malo dve príčiny: nižší dopyt po bytoch v priebehu apríla a mája a veľký počet nových projektov.

V príbehu mája a júna sa však do veľkej miery obnovil. Priemerná jednotková cena ponúkaných bytov tak v druhom štvrťroku ostala na 3 528 eur za štvorcový meter s daňou z pridanej hodnoty (DPH), čo medziročne predstavuje rast o 17 % a rast oproti prvému štvrťroku o 1,47 %, uviedla spoločnosť Bencont Investments v správe.

zdroj: Flickr/Fred Romero

Priemerná rozloha voľných bytov sa držala na úrovni 67 štvorcových metrov a priemerná absolútna cena dosiahla nový rekord na úrovni 232 tis. eur s DPH.

Ceny v novostavbách stúpli

Pokiaľ ide o priemernú cenu predaných novostavieb, tá sa v priebehu druhého štvrťroka zvýšila na 3 297 eur za štvorcový meter s DPH. Medziročne sa tak zvýšila o 15,2 % a jej rast oproti prvému štvrťroku predstavoval 7,4 %.

Slovensko hlási desiatky ľudí nakazených koronavírusom. Pribudlo 21 vyliečených pacientov

Nízka ponuka bude pretrvávať aj naďalej a preto predávajúci nebudú mať dôvod znižovať ceny bytov pod aktuálnu cenovú úroveň,“ uviedol Rudolf Bruchánik, hlavný analytik Bencont Investments.

Z dlhodobého hľadiska kvôli zdĺhavým a náročným povoľovacím procesom a nedostatku stavebných povolení očakávame prehĺbenie problému nedostatku bytov v Bratislave, čo bude vyháňať obyvateľov do okrajových lokalít mesta a satelitov. Z tohto dôvodu v horizonte 2-3 rokov skôr vidíme priestor na ďalší rast cien, ktorý sa môže pohybovať na úrovni okolo 5 % ročne,“ dodal Rudolf Bruchánik.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech