Kúpa domu na Slovensku je dnes výzvou. Takto rástli ceny nehnuteľností a platy (PREHĽAD)

  • Prinášame prehľad rastu cien nehnuteľností a platov
  • Na Slovensku sa situácia pri nákupe domov či bytov skomplikovala
Rast cien nehnuteľností a platov, kúpa domu či bytu
Ilustračný obrázok Archív Canva
  • Prinášame prehľad rastu cien nehnuteľností a platov
  • Na Slovensku sa situácia pri nákupe domov či bytov skomplikovala

Ceny nehnuteľností a vývoj tohto trhu je aj na Slovensku dlhodobo pozorovaným trendom a pozornosť si získava aj na našom portáli. Len pred pár dňami sme ti priniesli rozhovor s odborníkom, ktorý ti radí, ako si najlepšie zaobstarať hypotéku na bývanie.

V súčasnosti platí, že pre mladých ľudí je kúpa ich prvej nehnuteľnosti podstatne väčšou výzvou, než to bolo kedysi. Vieme totiž, že ceny domov a bytov šli výrazne nahor. Postupne sa však Slovákom zvyšujú aj ich mzdy a portál oPeniazoch preto zodpovedal otázku, či sa pomer zdražovania a lepších platov už náhodou nevyrovnal.

Ak by sme na to chceli odpovedať jednoducho, môžeme povedať, že nie. Medzi rokmi 2014 a 2022 rástli ceny nehnuteľností rýchlejšie než platy vo väčšine Európskej únie. Slovensko nebolo výnimkou. Naopak, v našej krajine šlo o výrazný rozdiel, vyplýva zo správy Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA).

V uvedenom období byty na Slovensku podľa Eurostatu zdraželi o 88 percent a priemerná mzda stúpla o 48 percent. Dalo by sa povedať, že kúpa bytu či domu je v súčasnosti o približne 40 percent zložitejšia, než pred desiatimi rokmi.

Ako je na tom zvyšok EÚ?

Portál oPeniazoch monitoroval výsledky Eurostatu aj napríklad v Maďarsku, ktoré dopadlo najhoršie v celej Únii. Realitné ceny tu vzrástli až o 200 percent, no priemerná mzda iba o 38 percent, čo predstavuje 162-percentný rozdiel.

Oproti Slovákom to majú ťažšie aj Česi, kde rozdiel medzi vyššími cenami a vyššími platmi predstavuje 64 percent. Rakúšania taktiež bojujú s 58-percentným rozdielom a spomedzi našich susedov dopadlo oproti Slovensku lepšie iba Poľsko, kde rozdiel predstavuje 17 percent.

Spomedzi všetkých meraných štátov sa situácia v rokoch 2014 až 2022 zlepšila iba v šiestich krajinách. Vo Fínsku je jednoduchšie kúpiť si nehnuteľnosť o 6 percent, v Lotyšsku o 8 %, Taliansku o 15 %, v Bulharsku o 30 %, v Litve o 32 % a najlepšie dopadlo Rumunsko, kde Eurostat zaznamenal až 75-percentné zlepšenie. Ceny rezidenčných nehnuteľností sa tam zvýšili o 45 a hrubá mzda až o 120 percent.

Očakávania poklesu cien nehnuteľností na Slovensku

Vývoj na trhu s nehnuteľnosťami sa postupne a neustále mení. Za posledné obdobie – od októbra 2023 do januára 2024 ceny rástli v podstate z mesiaca na mesiac. Vo februári prišiel ich pokles a v úvodných troch mesiacoch tohto roka nehnuteľnosti oproti 4. štvrťroku 2023 zlacneli o 0,4 percenta, informovali sme.

Ceny pritom podľa Národnej banky Slovenska klesali v šiestich krajoch. Najvýraznejšie to bolo v Banskobystrickom (7,2 %) a v Košickom kraji (3,1 %). Naopak, ceny v Bratislave mierne vzrástli prvýkrát od konca roka 2022. 

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesli ponukové ceny nehnuteľností až o 5,2 %. Priemerná cena za bývanie dosahuje 2 423 eur za meter štvorcový.

Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik tieto štatistiky hodnotí tak, že očakávania poklesu cien bývania sa nenaplnili. Vyjadrenie a odporúčania odborníka prinášame v článku na tomto odkaze.

Zdroje: oPeniazoch, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá