EXKLUZÍVNE: Ukrajinci chcú útočiť americkými zbraňami v Rusku: Je to legitímne, vraví expert

  • Ukrajinské útoky na ruskom území pretrvávajú
  • Chcú používať aj americké zbrane, črtá sa zmena
  • Je to reálne, legitímne a potrebné, povedal nám expert
Ukrajinské útoky, ruské útoky
Ilustračné fotografie z Ukrajiny TASR/AP, Andrii Marienko, Russian Defense Ministry Press Service
  • Ukrajinské útoky na ruskom území pretrvávajú
  • Chcú používať aj americké zbrane, črtá sa zmena
  • Je to reálne, legitímne a potrebné, povedal nám expert

Približne od začiatku mája opakovane počúvame, že z ruského územia hlásia ukrajinské útoky a Kyjev stupňuje svoju aktivitu za hranicami. Mnohí si azda najprv povedia, že Ukrajinci útočia len v pohraničí jediným dronom, no keď si otvoríme sociálne siete, vidíme, že ide o skutočne rozsiahle akcie. Pohraničné mesto Belgorod v plameňoch, zasiahnuté mnohé obce a útoky na palivové či armádne sklady a Ruskom hlásené obete

Čo sa vlastne Ukrajinci týmito útokmi na ruskú infraštruktúru snažia dosiahnuť? Ako pre Startitup vysvetlil generálporučík Pavel Macko, Kyjev potrebuje prejsť do aktívnej obrany.

„To znamená, že sa nesnažíte zachytiť každý projektil, každú bombu, ktorú Rusi zhodia. Snažíte sa zničiť tie taktické letecké základne a odpaľovacie zariadenia, z ktorých (Rusko) strieľa rakety alebo štartuje lietadlá zhadzujúce bomby.“

Na to, aby mohla Ukrajina takúto taktiku skutočne zaviesť, by potrebovala jednu veľmi významnú a zásadnú zmenu. Nariadenia z Bieleho domu a kabinetu prezidenta USA Joe Bidena totiž obrancom z Kyjeva od začiatku vojny bránia použiť americké zbrane na ruskom území. Prejavilo sa to naposledy pri ruskom postupe v Charkovskej oblasti, keď obrovské – desaťtisícové – zhluky moskovských vojsk stáli na hraniciach, no prakticky sa takmer vôbec nemuseli obávať. Boli totiž ešte stále „doma“.

Až keď Rusi prekročia hranice, Ukrajinci sa smú začať brániť západnými zbraňami, znie z Washingtonu. Macko však podotýka, že Kyjev potrebuje zasahovať do väčšej hĺbky ruskej infraštruktúry. Musí odstrašiť moskovské vojská a odtlačiť ich od čiary dotyku.

„Momentálne majú Rusi napriek vysokým stratám dostatočnú schopnosť nalievať ďalšie sily priamo na bojovú líniu,“ podotýka slovenský generál.

„USA sa boja, no nemajú prečo. Je to legitímna obrana.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: The Conversation, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá