Kúpiť si nehnuteľnosť nie je také ťažké, štát vie pomôcť obrovskou sumou. O tomto Slováci vôbec nevedia

 • Mať vlastné bývanie je pre Slovákov čoraz zložitejšie, štát však má riešenie
 • Slovákom ponúka pôžičky s nízkymi úrokom, ušetrí im tisícky eur
 • Kto môže získať peniaze na bývanie od Štátneho fondu rozvoja bývania?
1 %
TASR, Facebook/Visit Bratislava
 • Mať vlastné bývanie je pre Slovákov čoraz zložitejšie, štát však má riešenie
 • Slovákom ponúka pôžičky s nízkymi úrokom, ušetrí im tisícky eur
 • Kto môže získať peniaze na bývanie od Štátneho fondu rozvoja bývania?

Ceny bytov sa po brutálnom náraste už stabilizovali. Medziročné tempo rastu cien sa spomalilo z 9,7 % na 7,6 %.

Z dát Štatistického úradu SR vyplýva, že oproti predchádzajúcemu štvrťroku klesli ceny nových nehnuteľností o 2,8 %. 

Aj napriek znižovaniu cien je pre mnohých Slovákov náročné dovoliť si vlastné bývanie. Štandardná cesta, ako sa k bývaniu dostanú, je najmä pomocou hypotéky. Podmienky na získanie hypotéky sú však pre mnohých ľudí bariérou a v posledných rokoch majú tendenciu sa sprísňovať.

Situáciu na trhu s nehnuteľnosťami zhoršujú aj zvyšujúce sa úrokové sadzby. Problémom nie sú len vysoké mesačné splátky, ale aj limity na maximálnu výšku hypotéky.

collage-maker-12-may-2023-12-24-pm-1538
zdroj: TASR - Štandardná cesta, ako sa k bývaniu ľudia dostanú, je cez hypotéku. Podmienky na získanie hypotéky sú však pre mnohých bariérou.

Státisícová pomoc od štátu

Získať hypotéku je pre mnohých ľudí teda ťažšie, ako by sa zdalo. Uvedomuje si to aj štát, ktorý prichádza s ideálnym riešením pre ľudí, ktorým banka nedokáže poskytnúť požadovanú sumu. 

Štátny fond rozvoja bývania poskytuje pomoc vo forme úveru až do výšky 120-tisíc € s úrokom 1 % a najdlhšie na dobu 40 rokov. Ide o prijateľné riešenie v období, keď je priemerná úroková sadzba pri novoposkytnutých hypotékach 3,53 %.

120-tisíc však nepredstavuje sumu, za ktorú si človek kúpi byt v Bratislave, no v menších mestách pravdepodobne áno. Pri pôžičke od štátneho fondu ale môžeš naďalej požiadať aj o hypotéku z banky, čo napríklad mladej rodine môže dopomôcť ku kúpe bytu v hlavnom meste.

Štátny fond rozvoja bývania funguje od roku 1996 a na Slovensku pomáha najmä s financovaním výstavby nájomných bytov. Medzi popredných mestských lídrov nájomného bývania patria Bytča, Brezno, Prešov a Nitra. V prípade obcí je dlhodobým lídrom Bešeňová.

Fond zabezpečuje podporu nielen v oblasti bytovej politiky, ale podporuje Slovákov aj pri výstavbe či kúpe bývania formou poskytovania výhodných dlhodobých úverov. Viac informácií o Štátnom fonde rozvoja bývania→

Pôžička pre mladomanželské páry

Štátny fond rozvoja bývania poskytuje viacero druhou pôžičiek. Jednou je napríklad mladomanželská pôžička, o ktorú môžu požiadať manželia, ktorých vek v deň podania žiadosti nepresiahne 35 rokov. Požiadať o pôžičku môžu len v prípade, ak uzavreli manželstvo najviac 36 mesiacov pred podaním žiadosti.

Mladomanželská pôžička sa poskytuje na:  

 • Výstavbu alebo kúpu bytu – vo forme úveru vo výške do 100 % z obstarávacieho nákladu stavby, najviac 120-tisíc €, najdlhšie na dobu 40 rokov s ročnou úrokovou sadzbou 1 %.
 • Stavebnú úpravu bytu – vo forme úveru vo výške do 100 % z obstarávacieho nákladu stavby, najviac 30-tisíc €, najdlhšie na dobu 20 rokov s ročnou úrokovou sadzbou 1 %.

Za rok 2022 o mladomanželskú pôžičku požiadalo 32 párov. Dokopy im štátny fond vyplatil viac ako 3 milióny €.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Uvažuješ v priebehu 5 rokov nad vlastným bývaním?

Finančná podpora na kúpu bytu aj výstavbu 

Program slúži na výstavbu bytov vrátane tých, ktoré vzniknú nadstavbou alebo stavebnou úpravou budovy. Žiadatelia ním môžu financovať aj kúpu bytu v bytovom dome, rodinnom dome alebo polyfunkčnom dome.

Na rovnaký účel slúži aj program Bývanie vo svojom, ktorý je určený pre širšie spektrum ľudí. Výška úveru zostáva rovnaká, no úrok môže dosiahnuť aj 2 %. 

 • Manželia a mladomanželia – ak ich vek v deň podania žiadosti nepresiahol 35 rokov, podmienku musia spĺňať obaja z manželov.
 • Manželia s dieťaťom – manželia s maloletým dieťaťom vo veku najviac 6 rokov.
 • Odchovanec a odchovanec s dieťaťom – odchovanec, ktorý v deň podania žiadosti nepresiahne vek 35 rokov, a odchovanec s maloletým dieťaťom vo veku najviac 3 roky.
 •  ŤZP – člen domácnosti, ktorej členom je aj fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím.
 • Osamelý rodič – osamelý rodič s nezaopatreným dieťaťom vo veku najviac 15 rokov.

bratislava-1
zdroj: TASR/Michal Svítok - Slovákom po novom môže pomôcť Štátny fond rozvoja bývania, ktorý poskytuje pomoc vo forme úveru až do výšky 120-tisíc eur s úrokom 1 % a so splatnosťou 40 rokov.

Koľko musí žiadateľ zarábať?

Pôžičku má mladá rodina možnosť získať len v prípade, ak spoločný čistý príjem mladomanželov za predchádzajúci kalendárny rok neprevyšuje 5-násobok životného minima na ich domácnosť.

Životné minimum pre dvojčlennú domácnosť (dve plnoleté osoby) je 397,95 €. Spoločný príjem v čistom teda nesmie byť vyšší ako 1 989,75 €. To je približne 995 € na osobu.

Zároveň však musia manželia prijímať aj minimálny príjem. Priemerný mesačný čistý príjem domácnosti za predchádzajúci kalendárny štvrťrok musí byť minimálne vo výške 1,3-násobku životného minima domácnosti.

Pre manželov je to 517,34 € a pre rodinu s jedným dieťaťom 656,47 €. Mám záujem o pôžičku →

bratislava-scaled-1-e1666338328851-900×505
zdroj: TASR - Pôžičku má šancu mladá rodina získať len v prípade, ak spoločný čistý príjem mladomanželov za predchádzajúci kalendárny rok, neprevyšuje 5-násobok životného minima na ich domácnosť.

Pôžička na počkanie to nebude

Pôžičky z oboch programov nemajú pod palcom banky, ale Štátny fond rozvoja bývania. Aj z toho dôvodu samotný proces začína podaním žiadosti na príslušnom mestskom úrade podľa miesta stavby.

Pre štátny fond je nutné, aby uchádzač zdokladoval:

 • aktuálny príjem a príjem za minulý rok,
 • úverové záväzky (hypotéka, spotrebný úver a podobne),
 • sobášny list,
 • právoplatnú kúpnu zmluvu,
 • zmluvu o diele v prípade rekonštrukcie,
 • znalecký posudok.

Nevýhodou získania pôžičky od štátneho fondu je celkový proces jej získania, ktorý je zdĺhavý, a posúdenie žiadosti môže trvať až 110 dní.

V neposlednom rade štátny fond požaduje nehnuteľnosť ako zálohu – podobne, ako to chce banka pri hypotéke. Jej hodnota musí dosiahnuť minimálne 1,3-násobok požadovaného úveru.

Rovnako ako v banke, človek však nemusí založiť byt, ktorý práve kupuje, môže ručiť aj napríklad rodičovským domom.

Štátny fond rozvoja bývania od svojho založenia poskytol podporu pre viac 48-tisíc klientov v sume viac ako 2,7 miliardy €.

Počas svojej dlhoročnej existencie fond preukázal nezastupiteľné postavenie medzi ekonomickými nástrojmi štátnej pomoci v oblasti bytovej výstavby a obnovy bytového fondu.

Prispel k výstavbe a obnove 289 702 bytových jednotiek a poskytol podporu pre 22 zariadení sociálnych služieb s kapacitou 483 lôžok pre seniorov.

V segmente obecných nájomných bytov podporil 1 938 projektov v 1 638 mestách a obciach pri výstavbe a kúpe 35 403 nájomných bytov, uvádza portál Svit.

Podpora rozvoja bývania zo štátneho fondu sa zameriava predovšetkým na výstavbu obecných nájomných bytov a na obnovu a zatepľovanie bytového fondu.

Štátny fond pre rozvoj bývania poskytuje pomoc aj mladým rodinám, odchovancom detských domovov a zdravotne ťažko postihnutým občanom na obstaranie si vlastného bývania, ako aj mestám a obciam pri výstavbe a obnove zariadení sociálnych služieb.

Viac informácií o Štátnom fonde rozvoja bývania →

Prijateľné riešenie pre všetkých?

Mladí Slováci odchádzajú z domu tesne pred dovŕšením 31 rokov, vyplýva z dát Európskeho štatistického úradu Eurostat za rok 2021. 

V porovnaní s bankou im môže pomôcť práve spomínaný štátny fond, ktorého hlavnou výhodou sú nízke úroky a rovnaká splátka počas celého trvania splácania, ako aj odpustenie istiny vo výške 2-tisíc € za jedno dieťa.

Pôžičky od Štátneho fondu pre rozvoj bývania sú preto ideálnym riešením pre mladých ľudí, ktorí nie sú pri kúpe či prerábke nehnuteľnosti pod časovým tlakom.

Keďže môže nastať situácia, že peniaze získajú až po štyroch mesiacoch od podania žiadosti. Celú situáciu môže skomplikovať aj vyčerpanie všetkých financií z fondu a aj v prípade splnených podmienok, pôžičku človek nedostane.

Hlavnou úlohou Štátneho fondu pre rozvoj bývania je vytváranie výhodných podmienok pre obstarávanie nájomného bývania pre sociálne slabšie skupiny obyvateľstva, cielenú obnovu bytového fondu, zvýšenie efektívnosti podpory bývania aj využitie prostriedkov štrukturálnych fondov EÚ. Viac informácií o pôžičkách →

Zdroje: TASR, SITA, slovak.statistics.sk, svit.sk

Najnovšie videá

Trendové videá