Kupovať živý stromček je prežitok. V týchto slovenských mestách si ho môžeš jednoducho prenajať

  • Nechceš si tento rok kupovať odpílený vianočný stromček, ktorý po pár týždňoch zoschne?
  • Potom môžeš využiť službu, vďaka ktorej budeš mať v obývačke počas Vianoc živý stromček, ktorý bude aj po sviatkoch ďalej rásť
  • Košice aj Bratislava už poskytujú prenájom živých stromčekov - ide o službu, ktorá má množstvo fanúšikov už aj v Los Angeles
tree
zivy.sk, unspash
  • Nechceš si tento rok kupovať odpílený vianočný stromček, ktorý po pár týždňoch zoschne?
  • Potom môžeš využiť službu, vďaka ktorej budeš mať v obývačke počas Vianoc živý stromček, ktorý bude aj po sviatkoch ďalej rásť
  • Košice aj Bratislava už poskytujú prenájom živých stromčekov - ide o službu, ktorá má množstvo fanúšikov už aj v Los Angeles

Je tu opäť to ročné obdobie, kedy je na stole dilema ohľadom vianočných stromčekov. Tisíce ihličnanov roky rástli, aby zrezané zoschli v našich obývačkách a v januári zaplnili miesta pri kontajneroch.

Mnoho z nás by chcelo vianočné sviatky stráviť pri živom vianočnom stromčeku bez toho, aby sme museli riešiť opadávajúce ihličie. Možno zvažuješ kúpu živého stromčeka v kvetináči, avšak po Vianociach ho nemáš kam zasadiť. Alebo jednoducho nemáš čas, chuť či silu fyzicky zháňať, vyberať, prevážať, nosiť, uskladňovať stromček a nechceš, aby ti vianočné príslušenstvo“ (ozdoby, podstavec a pod.) celý rok zaberalo priestor v domácnosti či pivnici.

V súčasnosti sú na západnom Slovensku len tri možnosti, ako sa s vianočnými povinnosťami týkajúcimi sa stromčekov vysporiadať. Buď si kúpiš zrezaný vianočný stromček, ktorého je však škoda, nakoľko roky rastie, pred Vianocami ho zotnú a už počas sviatkov začína usychať, opadávať a po Vianociach skončí ako smutná spomienka povaľujúca sa pri kontajneri.

Druhá možnosť je, že si kúpiš živý stromček v kvetináči. Obchodníci ponúkajú stromčeky, ktoré rastú v zemi avšak pri presádzaní do kvetináčov poškodia stromčekom korene. Zbytočne mu vyhradíš miesto v záhrade, narobíš sa pri kopaní jamy a sadení, stromček vo väčšine prípadov aj tak neprežije.

Ďalšia možnosť je kúpiť si umelý. Je síce dokonale tvarovaný, nie je potrebné sa o neho špeciálne starať, stačí ho vyniesť z pivnice alebo z povaly, nájsť mu podstavec a rozprestrieť vetvičky. Avšak tieto vetvičky nevoňajú, nie je v nich žiaden život, a keďže sú vyrobené prevažne z plastu, jedného dňa skončia na skládke ako ďalší plastový odpad.

Do Bratislavy však tento rok prišla prvá požičovňa živých vianočných stromčekov, ktorá poteší všetkých ekologicky zmýšľajúcich ľudí. Prichádza s novým ekologickým riešením – s možnosťou požičať si živý rastúci stromček, o ktorý sa budú prevádzkovatelia služby starať počas celého roka.

„Našim zákazníkom sa snažíme zabezpečiť kompletný servis od výberu stromčeka, ktorý si môžu jednoducho rezervovať z pohodlia domova odoslaním online rezervačného formulára. Po dohodnutí detailov stromček pripravíme, prípadne i ozdobíme a privezieme priamo až k tebe domov. Podľa dohody si ho po Vianociach prídeme vyzdvihnúť, odzdobíme a pripravíme stromček na povianočný oddych,” opisujú poskytovatelia služby.

V cene nájomného je zahrnutá aj celoročná starostlivosť o stromček a náklady na uskladnenie. Nájomné sa platí za celé obdobie požičania. Štandardne sa stromček požičiava od decembra do januára, po dohode sa dá odkúpiť alebo požičať aj na dlhšiu dobu.  Prenájom jedle vysokej 190 cm stojí 35 eur. Požičaním tohto živého stromčeka podporíš aj iniciatívu za zachovanie prírodného bohatstva na Slovensku. Firma z každého prenájmu venuje 1 euro na podporu organizácie My sme les.

Podobnú službu však nájdeš aj v Košiciach. Správa mestskej zelene ponúka na prenájom 100 živých smrekov. Sú zasadené v kvetináčoch a Košičania si môžu vybrať ten, ktorý sa im páči. Služba bude fungovať od 17. decembra, kedy začne rozvoz stromčekov ku zákazníkom.  Od 7. januára sa zase zvážajú naspäť. Pri stromčekoch je dôležité, aby nestáli blízko pri radiátoroch a taktiež je zakázané rezať ich vrcholce, po Vianociach totižto smreky opäť zasadia do okrásnej škôlky. Tento projekt funguje 5 rokov, záujem rok čo rok rastie a po stromčekoch sa zapráši už po pár hodinách, kedy je možné si ich rezervovať. Správa žiaľ ich počet nedokáže navýšiť, nakoľko nemajú na rozvoz dostatok áut, ani pracovníkov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá