Kuriózny prípad muža, ktorému ako prvému transplantovali prasacie srdce. V minulosti dobodal človeka

  • Muž, ktorému transplantovali prasacie srdce, pred rokmi dobodal iného muža
  • „Každá nemocnica má morálnu povinnosť poskytnúť život zachraňujúcu starostlivosť všetkým pacientom, ktorí prejdú jej dverami,“ reaguje nemocnica
Unsplash/Slavcho Malezanov, Facebook/KTN Home
  • Muž, ktorému transplantovali prasacie srdce, pred rokmi dobodal iného muža
  • „Každá nemocnica má morálnu povinnosť poskytnúť život zachraňujúcu starostlivosť všetkým pacientom, ktorí prejdú jej dverami,“ reaguje nemocnica

Muž, ktorému ako prvému na svete transplantovali geneticky upravené prasacie srdce, pred rokmi dobodal iného muža a spôsobil mu vážne zranenia. K útoku došlo v roku 1988 a jeho motívom bola žiarlivosť. Upozornila na to rodina obete útoku, informoval denník Washington Post (WP).

David Bennett bodol svoju obeť Edwarda Shumakera sedemkrát do chrbta. Shumaker zostal po útoku paralyzovaný a na invalidný vozík bol odkázaný až do svojej smrti na infarkt v roku 2005.  Washington Post zistil, že Bennett bodol Shumakera, pretože naňho údajne žiarlil – jeho manželka si totiž sadla Shumakerovi na kolená, keď boli spolu na večierku.

Sestra obete si myslí, že Bennet si záchranu života nezaslúžil

Shumakerova sestra pre spravodajskú stanicu BBC uviedla, že Bennett si nezaslúži, aby mu lekári zachránili život. Dodala, že všetko uznanie za prelomovú operáciu by malo patriť výlučne lekárom a vedcom. Uviedla, že ju nahnevalo, keď videla, že Bennett je po operácii označovaný za „hrdinu“ a oslavovaný ako priekopník medicíny.

Pre lekárov, ktorí Bennetta operovali, je však jeho minulosť len málo dôležitá. „Každá nemocnica má morálnu povinnosť poskytnúť život zachraňujúcu starostlivosť všetkým pacientom, ktorí prejdú jej dverami,“ uviedlo pre WP Lekárske centrum Marylandskej univerzity.

Bennettova operácia sa uskutočnila 7. januára vo fakultnej nemocnici v americkom meste Baltimore v štáte Maryland, ktorá zákrok označila za „historickú“ udalosť. Aj keď prognóza pacienta nie je ani zďaleka istá, predstavuje významný míľnik v transplantácii zvieracích orgánov človeku.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) povolil operáciu na Silvestra, pretože pre Bennetta, ktorý nebol vhodný na konvenčnú transplantáciu, šlo o poslednú možnosť, ako prežiť.

Išlo o prelomovú operáciu, ktorá nás privádza o krok bližšie k vyriešeniu krízy nedostatku orgánov,“ povedal Bartley Griffith, ktorý prasacie srdce transplantoval.      

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá