Kvalitné štúdium v dosahu pár sto kilometrov? Naši susedia ponúkajú dobré školy za málo peňazí

  • Kde sa dá v našom okolí študovať za podobných podmienok ako u nás?
  • Vybrali sme okolité krajiny a pozreli sa na ich kvality univerzít
  • Štúdium sme našli drahé, lacné, ale aj zdarma. Poradíme ti, kde sa dá študovať a za akých podmienok
BeFunky-collage
TASR
  • Kde sa dá v našom okolí študovať za podobných podmienok ako u nás?
  • Vybrali sme okolité krajiny a pozreli sa na ich kvality univerzít
  • Štúdium sme našli drahé, lacné, ale aj zdarma. Poradíme ti, kde sa dá študovať a za akých podmienok

Ak rozmýšľaš nad štúdiom v zahraničí a nechce sa ti cestovať veľmi ďaleko, ponúkame ti pár chytrých riešení, ako si vybrať školu podľa kvality u našich susedov. Podľa hodnotenia kvality sú na tom naši susedia omnoho lepšie.

Poďme sa pozrieť na jednotlivé krajiny a možnosti štúdia u našich susedov. Okolité krajiny sme porovnávali podľa rebríčku najlepších vysokých škôl za rok 2019 Roundranking.

V prvej 500-ke škôl sa nachádza podľa hodnotení aj Univerzita Komenského v Bratislave, ktorá obsadila 417. pozíciu najlepších univerzít sveta.

zdroj: Praha

Česká republika

V Česku máš na výber len jednu univerzitu, ktorá sa umiestnila lepšie ako slovenská Univerzita Komenského. Je ňou Karlova Univerzita v Prahe, ktorá podľa hodnotenia obsadila 273. pozíciu.

Karlova Univerzita ponúka pre Slovákov totožné podmienky štúdia ako pre domácich Čechov, keďže sa navzájom naše krajiny neberú ako „cudzinecké“. Karlova univerzira ponúka vysoký počet študijných odborov a sama spolupracuje so šiestimi slovenskými univerzitami.

Česká najlepšia univerzita má viac ako 48-tisíc študentov, 164 študijných programov a 583 študijných odborov. V Česku je štúdium zadarmo aj pre slovenských študentov a štúdium je možné bez znalosti českého jazyka.

Na českých univerzitách študuje približne 25-tisíc slovenských študentov. Česi si odlev mozgov zo Slovenska pochvaľujú, pretože väčšina Slovákov študujúcich v Česku sa dokáže uplatniť na trhu veľmi dobre, a tým pádom pomáhajú rastu českej ekonomiky. Podľa portálu idnes.cz Česi na Slovensko veľmi nechcú. Ich počet je do 10-tisíc.

Rakúsko

Rakúsko ponúka hneď tri univerzity, ktoré sú lepšie ako slovenská Univerzita Komenského. V ponuke je Viedenská univerzita, Lekárska univerzita vo Viedni a Univerzita v Innsbrucku.

Slováci môžu na Viedenskej univerzite študovať bezplatne, zaplatíš si len za študentské odbory – 20 eur a ak by sa ti predĺžil semester, tak zaplatíš 386 eur. Viedenská univerzita sa umiestnila ešte lepšie ako Karlova v Prahe.

Podmienkou prijatia je však znalosť nemčiny alebo si môžeš vybrať obmedzené odbory v angličtine. Ak by si sa rozhodol pre medicínu alebo všeobecné lekárstvo, jeden z najlepších výberov v okolí je práve Lekárska univerzita vo Viedni. Táto univerzita sa dostala takmer do prvej stovky najlepších na svete a obsadila 110. miesto.

Tu však už platiť musíš a za každý semester si z rozpočtu odrátaš 363 eur. Za celé štúdium tak zaplatíš približne 5-tisíc eur. Tú istú cenu má aj univerzita v Innsbrucku.

Čo sa týka pomeru kvality a ceny, tak Viedenská univerzita je najlepšou voľbou. V Rakúsku študujú približne dve tisícky slovenských študentov.

zdroj: Viedenská univerzita/ Barbara Mair

Poľsko

Poľko ponúka len jednu univerzitu na veľmi podobnej úrovni akou je Univerzita Komenského. Je ňou Univerzita vo Varšave. V hodnotení sa umiestnila na 411. mieste, teda len o 6 miest lepšie ako najlepšia slovenská univerzita.

Varšavská univerzita ponúka rôzne financovanie a veľmi závisí od odborov. Niektoré odbory ako archeológia alebo americké štúdiá sú úplne zadarmo, iné ako napríklad politické vedy alebo politika EÚ siaha do výšky 3 tisíc eur za jeden rok.

Zahraničné odbory, kde nepotrebuješ ovládať poľský jazyk, sú obmedzené a sú to väšinou humanitné alebo prírodovedné odbory.

Maďarsko

Naši južní susedia ponúkajú hneď dve lepšie hodnotné univerzity ako najlepšia slovenská. Sú nimi Semmelweis University a Stredoeurópska univerzita. Semmelweis University je zameraná len na lekárske a medicínske odbory.

Školné sa pohybuje na veľmi vysokej úrovni a pri niektorých odboroch sa cena vyšplhá na približne 3600 eur za jeden semester. Právo, ekonomické, politické alebo sociologické vedy môžeš študovať na Stredoeurópsej univerzite, ktorú chcela maďarská vláda zatvoriť.

Cena za štúdium na tejto prestížnej univerzite zase závisí od odboru a môže sa vyšplhať aj na 24-tisíc eur za jeden rok.

zdroj: Viedenská univerzita/ Barbara Mair

Ukrajina

Na Ukrajine nie sú žiadne školy, ktoré by v rebríčku porazili tie slovenské a možnosť štúdia pre Slovákov je značne obmedzená práve tým, že krajina nepatrí do Európskej únie.

Z nášho malého prieskumu vyplýva, že najideálnejšou voľbou môže byť Rakúsko a presnejšie Viedenská univerzita v kontexte ceny, kvality a potenciálu umiestnenia na trhu.

Na druhom mieste by sme umiestnili českú Karlovu univerzitu kvôli jazykovej a cenovej dostupnosti a samotnú Prahu, ktorá ponúka väčšie možnosti ako Bratislava.

Ak by si sa chcel vydať do zahraničia študovať medicínu, opät vyhráva Viedeň alebo maďarská univerzita Semmelweis.

Zdroje: http://roundranking.com/, idnes.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech