Kvalitný tréner je ako výhra v lotérii. Čo si pri jeho výbere všímať?

molnár 2
pohybjezdravy.sk

Cvičenie je občas hotovou alchýmiou. Na internete môže človek nájsť množstvo informácií či videí ako cvičiť, či naopak ako necvičiť. Cestou von z množstva rád môže predstavovať osobný tréner. Osloviť trénera je dobré vždy, keď sa človek chce naučiť správne cvičiť. Správna technika cvičenia vás dokáže ochrániť pred zranením. Potvrdzuje to aj profesionálny kondičný tréner Maroš Molnár vo svojich videách na stránke www.pohybjezdravy.sk. Aby sa hľadanie trénera nestalo cestou pokus-omyl, je dôležité sa zamerať už na začiatku na pár detailov.

Vybrať si osobného trénera nie je vždy jednoduché. Prvým krokom k nájdeniu kvalitného odborníka je podľa profesionálneho trénera Maroša Molnára všímať si, či daný tréner má vysokú školu alebo absolvoval kurzy.

Vždy som tvrdil, že každý tréner by mal mať vysokú školu. To je aspoň jemná záruka toho, že má základné vedomosti o psychológii športu, didaktike, metodike, anatómii či fyziológii tela,“ vysvetľuje Molnár. Vysoká škola podľa neho poskytuje klientovi aspoň čiastočnú záruku toho, že má daný tréner adekvátne a overené vedomosti.

Dôležité je tiež osobné stretnutie klienta s potencionálnym trénerom a vzájomná komunikácia. Klient by mal počas prvého stretnutia zisťovať, aké má tréner skúsenosti, koho a s akým úspechom trénoval. Nevyhnutné je tiež povedať si, čo chce tréner s klientom dosiahnuť, ako to chcú urobiť, a aký bude plán na dosiahnutie cieľa.

Musí byť jednoducho jasné, kde sa chceme posunúť, ako sa tam chceme posunúť a čo preto treba urobiť,“ zhrnul Molnár. Záujemcovi o osobné tréningy tiež môžu výrazne pomôcť referencie a skúsenosti iných, ktorí už s trénerom cvičia alebo cvičili.

Najnovší prieskum Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) ukazuje, že po pandémií až tretina oslovených trpí nadváhou a celkovo 41 % ľudí priznáva, že počas uplynulých dvoch rokov pribrali. Strava je aj podľa prieskumu ďalšou Achillovou pätou Slovákov.

 

Zdravo sa stravujú iba 2 z 10 opýtaných, pričom deti sú na tom ešte o niečo horšie. Aktuálne dáta VšZP tiež preukázali, že ľudia síce chcú zmeniť stravovacie návyky a zvýšiť mieru pohybovej aktivity, ale vo väčšine prípadov sa im nedarí pretaviť tieto plány do reálneho života. A práve v tom môže výrazne pomôcť kvalitný osobný tréner.

Na ceste za zdravším a krajším JA môže dopomôcť aj celoročný edukačno-preventívny program Všeobecnej zdravotnej poisťovne POHYB JE ZDRAVÝ, ktorý spustila v polovici apríla.

Veľmi sa teším, že VšZP sa rozhodla téme zdravého životného štýlu venovať komplexne, do hĺbky a v takom časovom rozsahu. Na novej stránke www.pohybjezdravy.sk ľudia nájdu nielen tréningové videá, ale spolu s mojimi kolegyňami – trénerkami Veronikou Hanákovou a Jankou Šimkovičovou, radíme ľuďom aj v oblasti správneho stravovania či duševného zdravia a pohody. Svoje si tam nájdu začiatočníci, aj pokročilí,“ dodal M. Molnár. Všetky tréningové a inštruktážne videá sú bezplatné a dostupné širokej verejnosti. Stačí si už len vybrať J.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá