Kvetinový biznis Ateliéra Papaver: Odvaha bola u nás priamo úmerná neznalosti biznisu

  • Majiteľky Ateliéru Papaver Monika a Lenka Vargové zúročili svoje vzdelanie v záhradnej architektúre a stvorili prvotriedne kvetinárstvo
  • Ich moderný a originálny prístup ku kvetom si ľudí okamžite získal
dscasda
Ateliér Papaver
  • Majiteľky Ateliéru Papaver Monika a Lenka Vargové zúročili svoje vzdelanie v záhradnej architektúre a stvorili prvotriedne kvetinárstvo
  • Ich moderný a originálny prístup ku kvetom si ľudí okamžite získal

Baby, začínali ste v Trnave malým obchodíkom. Dnes máte pobočku aj v Bratislave, vydali ste knihu,organizujete kurzy. Čím to je, že o vaše kvetinové služby je taký veľký záujem?

Máme úplne odlišný pohľad na to, čo robíme v porovnaní s mnohými našimi konkurentmi. Keď sme s Ateliérom Papaver začínali, bolo nám ľúto, čo s kvetinkami robia v mnohých kvetinárstvach. Napichujú ich na drôtiky, dávajú k nim všelijaké divné umelé veci, akoby kvety nemali samé osebe dosť krásy na to, aby vynikli v kytici. Obe sme vyštudované záhradné architektky a na kytice sme sa preto pozreli ako na malú záhradu. A v tom je odpoveď na vašu otázku. Máme iný pohľad na kvety a ľudia to vidia a cítia. Preto k nám chodia.

Obe ste vyštudovali záhradnú architektúru, s biznisom ste nemali veľa skúseností. Kde ste zobrali odvahu otvoriť si vlastné kvetinárstvo?

Odvaha bola u nás priamo úmerná neznalosti biznisu. :-) Keby sme o tom vedeli všetko, čo vieme dnes, asi by sme sa zľakli a nešli do toho.

Foto: Ateliér Papaver

Foto: Ateliér Papaver

Čo bolo pre vás na začiatku najťažšie?

To, čo aj dnes – udržať zdravý cash flow. Kvety sú živý materiál a my vždy chceme ponúkať len najvyššiu kvalitu. Plánovanie dodávok je u nás veľmi nepredvídateľná vec, závisí od množstva objednávok, svadieb a ďalších okolností, takže veľakrát musíme improvizovať, aby sme našli balans medzi tým, čo chce klient, čo je akurát v ponuke a zároveň mali z čoho zaplatiť v daný mesiac dépeháčku…

Boli ste mladé baby, po škole. Čo na to hovorilo vaše okolie?

Podporovalo nás. Ale stále sme mladé. :-) A okolie nás stále podporuje.

A čo by ste odkázali hejterom, ktorí vás odrádzali?

Nič. Asi je pre nich dôležité dávať energiu do hejtu, nie do niečoho tvorivého.

Foto: Ateliér Papaver

Ste dve baby, spoločníčky, švagriné. Vďaka čomu funguje vaša spolupráca tak dobre?

Zas nepredstavujme si to ideálne, sme ľudia a ešte aj ženy, takže aj my máme napäté obdobia. :-) Ale to, čo nás vždy prenieslo všetkými možnými etapami, bola vzájomná dôvera. Mohli sme byť na seba nahnevané, ale vždy sme verili, že tá druhá urobí to, čo má najlepšie ako sa dá.

Spomínali ste, že na začiatku ste odmietali zákazníkov, keď ich požiadavky nezapadali do konceptu vašho obchodíku. Aký mal tento prístup vplyv na váš biznis?

Tých odmietnutých zas nebolo toľko, veľakrát sme klientovi vysvetlili, aký je náš postoj k jeho požiadavke, on to pochopil a našli sme spoločný kompromis. Držať si však svoju líniu, úroveň kvality a aj estetiky je kľúčom k tomu, aby značka firmy mala skutočnú silu a nebola len marketingovou bublinou. Ale v princípe to znamená, že ak robíte niečo nové, neštandardné, klientela prichádza pomalšie.

Foto: Ateliér Papaver

Foto: Ateliér Papaver

Zmenil sa nejako pohľad ľudí na bývanie a záhradu počas posledných rokov? Čo dnes ľudia očakávajú od svojej záhrady?

Ľudia začínajú vnímať záhradu ako vonkajšiu obývačku a rozmýšľajú, koľko času tam vedia stráviť a čo všetko tam musí byť, aby ho tam stráviť vedeli. A tiež viac myslia na produkčnú záhradku – najmä na ovocné kríky a stromy, čo je pekné aj kvôli deťom, majú ovocie z vlastnej záhrady a viac ju nielen prežívajú, ale aj ochutnávajú.

Vaša práca je veľmi kreatívna. Kde beriete inšpiráciu?

Cestovanie, šport, kultúra. A samozrejme často sledujeme silné zahraničné trendy vo všetkých oblastiach, ktoré sa nás dotýkajú a konfrontujeme sa s nimi.

Foto: Ateliér Papaver

Hovoríte, že  rezané kvety majú byť každodennou súčasťou domu. Aké kvety máte dneska doma vy dve?

Lenka: Lupínie s listami viniča.

Monika: Pivónie a záhradnú zeleň.

Nakoniec nám povedzte, aké máte najbližšie plány a čo by ste chceli dosiahnuť s vašim biznisom ?

Chceme si obe upratať v biznise tak, aby sme v pohode stíhali aj osobný život a zároveň sa plnohodnotne venovali aj Ateliéru Papaver. :-) Monika sa nedávno narodil malý syn a Lenka chce ísť tiež týmto smerom. :-)

Foto: Ateliér Papaver

Foto: Ateliér Papaver

Foto: Ateliér Papaver

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech