KVÍZ: 9 z 10 Slovákov tento kvíz ani nedokončí. Ukáž, že by bol z teba dobrý psychológ

  • Vieš, kto založil psychológiu a čo je placebo?
  • Zistíš, ako sa nazýva strach z otvorených priestorov?
  • Otestuj si svoje znalosti zo sveta psychológie
kvíz, psychológia
Pexels/Timur Weber, freepik/Jcomp
  • Vieš, kto založil psychológiu a čo je placebo?
  • Zistíš, ako sa nazýva strach z otvorených priestorov?
  • Otestuj si svoje znalosti zo sveta psychológie

Psychológii sa v živote nevyhne nikto z nás. Ľudská myseľ a správanie nás ovplyvňujú na každom kroku – či už ide o každodenné rozhodnutia, medziľudské vzťahy alebo naše, mnohokrát zložité, emócie.

Niektorých táto fascinujúca oblasť zaujme natoľko, že sa jej začnú venovať študijne a neskôr aj profesionálne. Dnes už totižto psychológia nie je ani na Slovensku tabu a návšteva odborníka je úplne bežná a často veľmi prospešná.

Možno si sa nikdy nezaoberal Freudom či Jungom, ale obľubuješ motivačné knihy, sleduješ psychologické podcasty alebo ťa len občas prekvapí správanie ľudí okolo teba.

Napadlo ti niekedy, prečo tvoj šofér reagoval podráždene, keď ti chýbali drobné? Alebo prečo tvoja kamarátka pridáva denne nové selfie na Instagram? Bojíš sa dlhodobo pavúkov, no vieš, ako sa tvoj strach reálne nazýva? Otestuj si svoje vedomosti a zisti, koľko toho o psychológii vieš.

Ktoré sú hlavné črty pri narcistickej poruche osobnosti?

narcis, kvetCanva/Svetlana Chernova

Správne!

Nesprávne

Prvýkrát bol narcizmus identifikovaný ako mentálna porucha v roku 1898. Charakteristická je nafúknutým sebavedomím a diagnostikovaná môže byť aj v klinickom a poradenskom procese. Názov je inšpirovaný mytologickou postavou, Narcissusom, ktorý sa zaľúbil do svojho odrazu.

Čo skúma psychologické odvetvie nazývané behaviorizmus?

Správne!

Nesprávne

Behaviorozmus je neoddeliteľnou súčasťou psychológie, ktorá sa zaoberá správaním a snahou o jeho pochopenie v rôznych situáciách. Skúma, ako ho ovplyvňujú vnútorné podnety, ale aj vonkajšie impulzy. Najslávnejšími predstaviteľmi boli Ivan Pavlov, John B. Watson či B.F. Skinner.

Ktorá časť mozgu je zodpovedná za reguláciu emócií, napríklad strachu?

mozogFreepik/Jcomp

Správne!

Nesprávne

Za emocionálne procesy v mozgu zodpovedá amygdala. Jej názov vznikol údajne z gréckeho slova amygdale, ktoré znamená mandľa. Pridŕžal sa tak vonkajšiemu vzhľadu amygdaly, ktorá mandľu pripomína.

Zakladateľom ktorého smeru je slávny psychológ Sigmund Freud?

Freud, knihaPexels/Wallace Chuck

Správne!

Nesprávne

Sigmund Freud je zakladateľom psychoanalýzy. Tento smer skúma najmä nevedomie, ktoré reprezentuje akési sídlo temných pudov. Upozorňoval najmä na to, ako tieto pudy vplývajú na správanie človeka. Venoval sa však aj výkladu snov.

Kedy nastáva „placebo“ efekt?

Správne!

Nesprávne

Placebo je označenie pre zámerne neúčinné lieky. Takéto liekysa podávajú, najmä ak sa vedci snažia overiť účinok liekov. Placebo efekt nastáva, ak sa pacient vylieči aj napriek užívaniu tohto nelieku.

Ako sa nazýva intenzívny strach z otvorených priestorov?

strachpexels/Pixabay

Správne!

Nesprávne

Strach z otvorených priestorov a miest, kde sa nemôžeme ľahko schovať, sa nazýva agorafóbia. Ide o úzkostnú poruchu, pri ktorej sa ľudia často obávajú aj opustiť svoj domov a situácie ako preprava v MHD či koncerty a párty sú pre nich nemysliteľné.

Čo je hlavný predpoklad efektu „prihliadajúceho“ ?

Správne!

Nesprávne

Tento efekt sa v origináli nazýva Bystander Effect a skúmali ho najmä Bibb Latané John Darley po incidente v roku 1964. Iba 28-ročnú ženu vtedy dobodali pred jej apartmánom a napriek tomu, že incident videli desiatky susedov, nikto nezasiahol.

Čo je to „Štokholmský syndróm“?

StockholmPixabay/12019

Správne!

Nesprávne

Štokholmský syndróm vznikol počas bankovej lúpeže v Štokholme v roku 1973. Štyria zamestnanci sa počas šesťdňového rukojemníctva spriatelili so zlodejom a únoscom.

Čo charakterizuje obsedantno-kompulzívnu poruchu?

Správne!

Nesprávne

Obsedantno-kompulizívna porucha (OCD) môže spôsobiť poriadne životné komplikácie. Neodolateľné nutkanie na vykonávanie rituálov (napríklad neustále umývanie rúk) môže komplikovať každodenné aktivity a spôsobovať tak obrovské množstvo stresu.

Kto je zakladateľom vedného odboru psychológia?

psychológpexels.com/Kaboompics

Správne!

Nesprávne

Aj keď pre väčšinu ľudí je najznámejším psychológom Sigmund Freud, oficiálnym zakladateľom je práve nemecký fyziológ a psychológ Wilhelm Wundt. Ako vedná disciplína bola uznaná v roku 1879, po tom, ako založil prvé laboratórium v Lipsku.

Získal si /10 bodov!

Tvoj výsledok: %

Priemerný výsledok: %

V kvíze sú stále nevyplnené otázky – odpovedz na ne, potom ti kvíz vyhodnotíme.

Čítajte viac z kategórie: Kvízy

Najnovšie videá

Trendové videá