KVÍZ: Ako dobre sa vyznáš v slovenskej mafii? Otestuj si svoje vedomosti v tomto kvíze

  • Divoké 90. roky so sebou nepriniesli len privatizáciu, ale aj rozkvet mafie
  • Na Slovensku fungovalo niekoľko mafiánskych skupín
  • Niektoré spolu fungovali, iné medzi sebou bojovali
pjimage - 2021-05-31T141319.906
TASR/Marko Erd Archív TASR
  • Divoké 90. roky so sebou nepriniesli len privatizáciu, ale aj rozkvet mafie
  • Na Slovensku fungovalo niekoľko mafiánskych skupín
  • Niektoré spolu fungovali, iné medzi sebou bojovali

90. roky na Slovensku patria medzi tie najkrvavejšie a zanechali za sebou veľmi výraznú stopu. Poloautoritatívny politický režim a mečiarizmus. Toto obdobie sa však vyznačuje aj neobmedzenou mafiánskou mocou.

Pre zlatú éru slovenskej mafie sú typické brutálne vraždy, luxusné autá a veľké majetky. Dostať sa k takému majetku nebolo vždy jednoduché a často za to nevinní ľudia zaplatili životom. O slovenskej mafii si si na našom webe mohol prečítať niekoľko zaujímavých článkov. Venovali sme sa takmer každej zločineckej skupine a ich praktikám. Ak si tieto články čítal poriadne, tento kvíz zvládneš ľavou zadnou.

Aké bolo pôvodné zamestnanie Mikuláša Černáka?

Mikuláš Černák TASR/Radovan Stoklasa
Správne! Nesprávne!

Mikuláš Černák začal ako vodič autobusu pracovať v roku 1988.

Kto sa stal po smrti Miroslava Sýkoru bossom Sýkoriek?

Róbert Lališ TASR/Marko Erd
Správne! Nesprávne!

Najsilnejšie osobnosti zoskupenia sa zhodli na tom, že novým bossom bude Róbert Lališ. Do úvahy však pripadal aj Ladislav Bališ, ktorý túto ponuku odmietol so slovami, že bude rešpektovať Lališa. S Lališom súhlasil aj Čongrády a Borbély.

Čoho sa týkali prvé kšefty Miroslava Sýkoru?

Miroslav Sýkora Screenshot/YouTube/Musik Box atti
Správne! Nesprávne!

Viac ako štúdium na prestížnej univerzite Miroslava zaujímali vzťahy so vznikajúcou ruskou mafiou, a štúdium tým pádom nedokončil. Naučil sa však, že väčšinu vzťahov dokáže využiť vo svoj prospech. Prvé kšefty na seba nenechali dlho čakať – išlo o nelegálne dodávky jedla a alkoholu.

Čím bol známy Peter Steinhübel?

pjimage-91-1090x610 Screenshot/Youtube/ Michael Keith
Správne! Nesprávne!

Okrem drahých áut mal slabosť aj na tínedžerky. Raz ho dokonca obvinili zo sexuálneho zneužívania maloletej. Hlavným dôkazom bol denník dievčaťa. Zneužitá tínedžerka sa tak stala terčom viacerých útokov a sledovania. Aj napriek tomu, že zo Žaluďovho obvinenia napokon nič nebolo, mladé dievča neskôr zomrelo pri autonehode.

Kto bol prvou obeťou Kyselinárov?

pjimage-2021-02-17t145955274-1090x610 Screenshot/Youtube/Mafi 10, Unsplash/Jon Tyson
Správne! Nesprávne!

V akom meste sa odohrala najväčšia mafiánska poprava?

Pápayovci TV Markíza
Správne! Nesprávne!

Brutálna mafiánska poprava sa odohrala v Dunajskej Strede. Dvaja z troch strelcov vybehli na prvé poschodie a začali hlava-nehlava strieľať po všetkom živom. Z dupľovaných zásobníkov vypálili 113 rán a miestnosť začala zalievať krv.

Trup ktorého mafiána dopadol po jeho poprave na tenisový kurt?

Eduard Dinič cas.sk
Správne! Nesprávne!

„Keď to vybuchlo, myslel som, že je koniec sveta. Videl som trup bez hlavy, ktorý dopadol na kurty. Ešte sto metrov od miesta výbuchu sa našla ruka. Som na všeličo zvyknutý, ale keď som to videl, hneď som si musel ísť kúpiť pollitrovku borovičky,“ povedal počas ďalšieho dňa svedok pre Pravdu.

Ktorého mafiána môžeme považovať za zver, ktorá sa absolútne nevedela správať?

Danišovci Screenshot/Youtube/Mafi10
Správne! Nesprávne!

Mafiánsku dvojicu bratov Danišovcov by sme mohli označiť za zver, ktorá sa nevedela správať. Venovať sa však budeme mladšiemu bratovi Vladimírovi „Tutimu“, ktorý bol známy aj vďaka svojmu agresívnemu správaniu. V podnikoch odmietal platiť za jedlo a nápoje, taxikárom za ich služby, a keď sa mu páčila nejaká žena. Násilne ju vzal do hotela Kyjev, kde ju aj znásilnil.

Kto vládol v 90. rokoch východnému Slovensku?

pjimage - 2021-05-31T140219.241 Facebook/Historia Mafie na Slovensku
Správne! Nesprávne!

V 90. rokoch vládol východnému Slovensku Róbert Holub, ktorému nerobilo problém dobiť policajta na smrť. Vraždu napokon nikto neriešil, pretože Holub so svojou skupinou to uhrali na nehodu. O koniec Holuba sa napokon postaral Jozef Roháč, ktorého prezývali aj Potkan. S vraždou bossa východného Slovenska súhlasil aj Mikuláš Černák. Miesto po Holubovi musel niekto prebrať. Jeho nástupcom sa stal Karol Kolárik, veľmi dobrý kamarát Mikuláša Černáka.

Ktorý mafián, odsúdený na doživotie, prekročil maďarské hranice a zmizol?

Róbert Okoličány TASR/Martin Baumann
Správne! Nesprávne!

V roku 2009 súd vyniesol prvý rozsudok. Okoličány a Potučko síce dostali doživotie, no vďaka odvolaniu sa prípad dostal až pred Najvyšší súd, kde rozsudok zrušili. Konečný rozsudok súd vyniesol až v roku 2018. Okoličány, Potučko a Nigut dostali právoplatné doživotné tresty. Postupne polícia do väzenia odviedla všetkých odsúdených, no po bossovi sa zaľahla zem. Aj napriek tomu, že jeho pohyb bol monitorovaný, podarilo sa mu utiecť. Podľa posledných dostupných informácií prekročil Okoličány maďarské hranice a zmizol.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK