KVÍZ: Až tretina slovenských učiteľov verí hoaxom o koronavíruse. Vieš rozoznať lži?

  • Podľa posledných prieskumov až 31 % slovenských učiteľov verí, že vakcína proti ochoreniu Covid-19 je prípravou na čipovanie ľudí
  • V tomto kvíze ti prinášame najrozšírenejšie hoaxy o koronavísuje, otestuj sa, či ich skutočne poznáš
  • Podľa posledných prieskumov až 31 % slovenských učiteľov verí, že vakcína proti ochoreniu Covid-19 je prípravou na čipovanie ľudí
  • V tomto kvíze ti prinášame najrozšírenejšie hoaxy o koronavísuje, otestuj sa, či ich skutočne poznáš

Pandémia koronavírusu nespôsobila iba celosvetové zdravotné problémy a strach z jej šírenia, ale aj chaos, pochyby a náchylnosť veriť hoaxom šíriacim sa v našej krajine rýchlejšie, ako akékoľvek iné relevantné informácie z úst odborníkov. Nedostatočne komunikované opatrenia, ich náhle „hop alebo trop“ zmeny prilievajú olej do ohňa a celý národ ovláda skepsa. 

Takmer tretina (31 percent) učiteľov 2. stupňa základných škôl na Slovensku si myslí, že očkovanie je prípravou na čipovanie ľudí. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý si dala vypracovať mimoparlamentná strana Spolu a Európska ľudová strana (EPP) medzi učiteľmi druhého stupňa základných škôl.

„Boj s pandémiou určite nie je ľahká záležitosť. O to viac je potrebné, aby do tejto neistoty vstupovala vláda zrozumiteľne,“ uviedol predseda strany Spolu Juraj Hipš na fakt, že 62 percent učiteľov si myslí, že vláda nezvláda súčasnú situáciu so šírením nového koronavírusu, uvádza Eduworld.

Je cesnak dostatočnou prevenciou proti koronavírusu?

hoax cesnak covid Canva/Rebeka Jakubová
Správne! Nesprávne!

WHO už na počiatkoch pandémie vyhlásila, že napriek tomu, že má cesnak antimikrobiálne účinky, jeho použitie sa nevzťahuje na prevenciu a liečbu ochorenia Covid-19.

Je pravdou, že mladý človek by sa mal z ochorenia Covid-19 bez povšimnutia vyliečiť a riziko smrti predstavuje len pre staršiu časť obyvateľstva?

starec zapad slnka Unsplash/Matteo Vistocco
Správne! Nesprávne!

Priebeh a liečbu tohto ochorenia ovplyvňuje množstvo faktorov, od oblasti napadnutia orgánov, vek, podpornú liečbu, ale hlavne imunitná reakciu jednotlivca, ktorá, napriek dobrému fyzickému stavu, môže vyústiť do častej príčiny smrti pri tomto ochorení, a to do ťažkého akútneho respiračného syndrómu.

Bol koronavírus umelo vytvorený s úmyslom preriediť svetovú populáciu?

Hoax covid Slovensko Facebook/Verejnosť proti pandémii
Správne! Nesprávne!

Vírus SARS-CoV-2 je názorným príkladom toho, ako je dôležité venovať pozornosť zoonotickým vírusom, teda vírusom spoločným pre ľudí a zvieratá s najčastejším prenosom zo zvierat na ľudí. Do skupiny zoonotických vírusov spadá cez 500 patogénov, medzi nimi aj chrípka.

Môžu nás infikovať komáre a domáce zvieratá?

komár tigrovaný Unsplash/Егор Камелев
Správne! Nesprávne!

Komáre ochorenie neprenášajú, rovnako domáce zvieratá, tie môžu byť pozitívne na SARS-CoV-2, no doposiaľ sa nezaznamenal žiaden prenos ochorenia, napriek tomu, že sa jedná o zoonotický vírus.

Existuje už vakcína na koronavírus?

hoax covid vakcína Canva/Rebeka Jakubová
Správne! Nesprávne!

Už niekoľko mesiacov sa odborníci na celom svete snažia nájsť a dostatočne otestovať vakcínu na toto ochorenie. Uniknuté dokumenty NHS podľa The Sun ukazujú, že dve vakcíny proti COVID-19 by mohli byť schválené už do konca roka 2020. Prvé centrá hromadnej vakcinácie sú plánované vo veľkých mestách vrátane Leedsu, Hullu a Londýna.

Ako je Bill Gates zainteresovaný vo vývoji vakcíny?

Bill Gates TASR/AP
Správne! Nesprávne!

Bill Gates spolu s jeho ženou Melindou, s ktorou stoja za charitou Gates Foundation, darovali na vývoj vakcíny 350 miliónov dolárov. Napriek tomu je Bill skupinou ľudí vystupujúcou proti očkovaniu označovaný za šíriteľa koronavírusu, na ktorom chce iba zarobiť.

Je PCR test na Covid-19 nebezpečný?

testy covid sliny TASR/AP
Správne! Nesprávne!

Odborníci sa postavili voči hoaxom, ktorým, nech sa snažia akokoľvek, sú Slováci náchylní veriť. PCR test, a teda výterový test, je navrhnutý tak, aby reťazce, ktoré sa v ňom používajú, presne zapadli len do RNA vírusu SARS-CoV-2. Neodhaľuje DNA, nie je predprípravou pre čipovanie spoločnosti a nepoškodzuje mozog.

Je pravda, že je ľudské telo vďaka noseniu rúška nedokysličené?

hoax rúško covid Canva/Rebeka Jakubová
Správne! Nesprávne!

Väčšina obyvateľov Slovenska zaznamenala hoax, ktorý zverejnila jedna z lekárok s odkazom, že nosením rúška ubližujú tehotné ženy svojím deťom a ostatní ľudia si zapríčiňujú nedokysličenie organizmu. Zavádzajúci príspevok s tvrdením, že nosenie rúška spôsobuje aj vdychovanie veľkej koncentrácie CO2 a oslabuje imunitu polícia následne vyvrátila s odvolaním sa na vyjadrenie Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR a Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Je pravda, že koronavírus v púšti neprežije?

pušť Unsplash/Giorgio Parravicini
Správne! Nesprávne!

Napriek miernej neznášanlivosti vyšších teplôt sa tento vírus vyskytuje aj v tropických oblastiach. Koronavírusy všeobecne prežijú kratšie obdobia pri vyšších teplotách a vyššej vlhkosti ako v chladnejších alebo suchších prostrediach. V tomto okamihu však vedci nemajú priame údaje o teplotnom limite pre inaktiváciu. Potrebná teplota by tiež vychádzala z materiálov, povrchoch a prostredia.

Existuje koronavírus?

Hoax covid Slovensko Youtubue/Washington Post reprofoto
Správne! Nesprávne!

Napriek tomu, že informácie o presnom dátume vyskytnutia sa koronavírusu v rôznych štátoch a oblastiach nie sú známe, je nepopreteľným faktom, že celý svet trpí pandémiou koronavírusu. Doposiaľ naň umrelo 1 142 480 ľudí, aktívnych prípadov je vo svete 40 747 420 ľudí, a preto je pre jeho zvládnutie nevyhnutná celospoločenská zodpovednosť a súčinnosť.

Až tretina slovenských učiteľov verí hoaxom o koronavíruse. Si múdrejší ako oni?
Skvelé. Vo faktoch sa orientuješ, svet ti raz za tvoju zodpovednosť poďakuje.

Hoax covid Slovensko

Neverme hoaxom, sú nebezpečné pre celé ľudstvo!

hoax covid vakcína

Zdroje: NCBI, TASR, O médiách, Worldometers, Eduworld

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech