KVÍZ: Dokážeš si vybrať správny dom či byt? Kúpu nehnuteľnosti nesmieš podceniť

  • Vybrať si nové bývanie nie je vôbec jednoduché, Slováci niektoré oblasti častokrát podceňujú
  • Trendy sú dnes budovanie komunity či ekológia, no to nie je jediné, čomu treba venovať zvýšenú pozornosť
  • Zamerať sa treba napríklad na lokalitu a susedstvo – bývanie si totiž treba plánovať dlhodobo
kviz cz slovakia
Getty Images/Nový Ružinov
  • Vybrať si nové bývanie nie je vôbec jednoduché, Slováci niektoré oblasti častokrát podceňujú
  • Trendy sú dnes budovanie komunity či ekológia, no to nie je jediné, čomu treba venovať zvýšenú pozornosť
  • Zamerať sa treba napríklad na lokalitu a susedstvo – bývanie si totiž treba plánovať dlhodobo

Výber budúceho bývania je pre Slovákov jedno z najkrajších období života, ktoré často trvá aj rok či dva. Dôležitý životný okamih je však veľakrát sprevádzaný neistotou a pochybnosťami – bývanie je predsa veľkou investíciou a ponuka je obrovská.

Nadšenie z nového bývania však môže po čase vyprchať – priority každého z nás sa časom menia. Pri zhone navyše zabúdame na niekoľko dôležitých aspektov, pričom tým najdôležitejším je lokalita, kde je vysnívaný byt umiestnený.

Výber štvrte zvyknú mnohí podceniť a jediná podmienka na budúcu štvrť je, aby bol byt „najbližšie k centru” alebo „blízko parku či prírody”.

Práve susedstvo je však to, čo vytvára celkový a finálny dojem z bývania. Dôležité sú občianska vybavenosť, pohľad z okna, dlhodobá udržateľnosť mestskej štvrte či susedia s rovnakými záujmami.

Na tieto aspekty však Slováci často zabúdajú – v spolupráci s developerom CZ Slovakia preto vznikol osvetový kvíz, ktorý sa pýta tie správne otázky, aké by sa mali pýtať aj Slováci pri hľadaní novej nehnuteľnosti. Zisti, či by ste si svoje budúce bývanie zvolil v ideálnej štvrti a či by sa ti v nej dobre bývalo aj o niekoľko desiatok rokov.

Bývanie by sa malo vyberať na základe...

01_0048_C-min Nový Ružinov
Správne! Nesprávne!

Potreby každého z nás sa neustále menia a o pár mesiacov pre nás môže byť prioritou niečo úplne iné než teraz. Bývanie by tak malo byť čo najviac dokonalé v čo najväčšom množstve ohľadov, aby sme s ním boli spokojní aj o niekoľko rokov. Rozmýšľať tak treba v dlhodobom hľadisku.

Pri výbere správnej lokality, s ohľadom na desiatky rokov, je dôležité...

01_0059_B-min Nový Ružinov
Správne! Nesprávne!

Životné potreby sa každého z nás časom menia, či už z osobných dôvodov alebo s prírastkom nových členov rodiny. Zaujímavé lokality, ako napríklad Nový Ružinov, však ponúkajú oboje a výhodné sú tak pre ľudí so zámerom vytvárať rodiny a usadiť sa.

Pri výbere lokality je dôležité zamerať sa na dopravu a dostupnosť. Ktorá z možností má najvyššiu prioritu?

01_0060_B-min Nový Ružinov
Správne! Nesprávne!

Naše priority sa vekom menia a ten, kto dnes jazdí bicyklom, bude čoskoro voziť deti do školy autom. Dvere si tak treba nechať otvorené každým smerom. Mestské štvrte sa navyše stále menia, odporúčame preto zistiť čo najviac informácií vopred.

Akí by mali byť susedia?

IMG_0007-HDR-min Nový Ružinov
Správne! Nesprávne!

Trendom v roku 2020 je budovanie komunít, ktoré prekvitajú najmä v záštite rovnakých typov ľudí. Vidíme to po celom svete – v Bratislave napríklad na projekte Nový Ružinov, ktorý komunity podporuje ľudskou atmosférou, strešnými terasami, spoločným parkom či samotnou lokalitou, ktorá sa čoskoro zmení na slepú uličku.

Je lepšie bývať vo štvrti s vysokou či nízkou koncentráciou obyvateľov?

IMG_9903-HDR-min Nový Ružinov
Správne! Nesprávne!

Veľký počet bytov, a tým pádom aj susedov, komunite nepomôže. Ľudia si kvalitné vzťahy vybudujú len tak, že spolu strávia veľké množstvo času a majú príležitosť sa spoznať a zažiť skvelé zážitky. A tomu by mal byť prispôsobený aj developerský projekt.

Nové bývanie by malo byť...

Snímka obrazovky 2020-11-03 o 16.28.16 Nový Ružinov
Správne! Nesprávne!

Ideálnym príkladom premyslenej dispozície štvrte je Nový Ružinov – rozmiestnenie budov podporuje nielen súkromie, ale aj vznik takmer uzatvorenej komunity, ktorá má cieľ budovať susedské vzťahy. Menej rušné prostredie je zároveň skvelým miestom, kde budú vyrastať aj budúce generácie, ktoré tak na ulici pred domom budú hrať a spoznávať svet.

Mala by štvrť obsahovať aj vlastný park?

IMG_9972-HDR-min Nový Ružinov
Správne! Nesprávne!

Čím viac zelene, tým príjemnejšie bývanie. Parky sú navyše ideálnym miestom na stretávanie nových ľudí, budovanie komunity či výchovu detí. Park priamo pred domom poskytne odpočinok pre oči, telo aj dušu. Architekti to dobre vymysleli napríklad v projekte Nový Ružinov, kde vznikne rezidenčný park, ktorý bude poskytovať dostatok miesta všetkým a ešte viac miesta pre detskú fantáziu.

KVÍZ: Ako si vybrať bývanie?

01-0060-b_a0a86cd10

Vidno, že sa v hľadaní bývania aspoň sčasti vyznáš a vieš, čo je prioritami v roku 2020. Presne pre potreby moderného bývania vznikol projekt Nový Ružinov, ktorého 1. fáza je bratislavským hitom a aktuálne do predaja vchádza druhá.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK