KVÍZ: Dostal by si sa na STU? Takto vyzerá štúdium na špičkovej slovenskej univerzite

  • Slovenská technická univerzita sa môže chváliť vysokou uplatniteľnosťou absolventov – až 98 %
  • Materiály, virtuálna realita či inovatívne vynálezy – štúdium na Strojníckej fakulte sa zaoberá všetkým, čo využívame v každodennom živote
  • Prihlášky na Strojnícku fakultu STU je možné podávať až do 31. mája 2020
kviztesla
unsplash
  • Slovenská technická univerzita sa môže chváliť vysokou uplatniteľnosťou absolventov – až 98 %
  • Materiály, virtuálna realita či inovatívne vynálezy – štúdium na Strojníckej fakulte sa zaoberá všetkým, čo využívame v každodennom živote
  • Prihlášky na Strojnícku fakultu STU je možné podávať až do 31. mája 2020

Priemyselná revolúcia s názvom „Industry 4.0“ vytvára svet, ktorý je postavený na tom, že ľudia, stroje, zariadenia, logistické systémy a produkty dokážu navzájom priamo komunikovať a spolupracovať. Dokážeš udržať krok s touto smart dobou?

V moderných labákoch na Strojníckej fakulte STU sa už teraz testujú autonómne vozidlá, konštruujú driverless formuly, vyrábajú nové súčiastky na 3D tlačiarni alebo programujú roboty budúcnosti.

Otestuj sa ako si na tom s vedomosťami z oblasti strojariny. Ak si hlavička, na Strojníckej fakulte STU sa určite nestratíš, prihlášky je možné podávať až do 31. mája 2020. 

Zaoberať sa môžeš materiálmi, technologickými procesmi, virtuálnou realitou či inovatívnymi vynálezmi – teda všetkým, čo ľudia využívajú na každodennej báze.

Strojnícka fakulta STU v Bratislave:
  • zoberú ťa bez prijímačiek
  • možnosť zarábať najvyššiu mediánovú mzdu spomedzi všetkých technických odborov na Slovensku – až 2 000 €
  • podielanie sa na výskume a vývoji autonómnej dopravy (jediná fakulta na Slovensku, kde sa realizuje vývoj technológii pre smart autonómne vozidlá)
  • prospechové štipendium pre najlepších stredoškolákov od nástupu na štúdium

STU patrí medzi najlepšie školy na svete a podľa toho vyzerá aj samotné vyučovanie. Niekoľko príkladov si môžeš vyskúšať nižšie.

Z akých materiálov je možné vyrábať modely pomocou 3D tlače?

zmorph-multitool-3d-printer-UqCCSbAIaDU-unsplash-min Zmorph
Správne! Nesprávne!

Plasty aj kovy. Existuje široké spektrum materiálov ktoré sú vhodné pre 3D tlač, rovnako ako je veľké množstvo spôsobov ako sa 3D tlač realizuje. Na strojníckej fakulte STU v Bratislave sa dozvieš všetko o 3D tlači.

Ako sa volá robot, ktorý ako prvý získal štátne občianstvo?

6 ITU Pictures
Správne! Nesprávne!

Saudská Arábia sa stala úplne prvou krajinou, ktorá udelila občianstvo robotovi. Umelá inteligencia s vlastným telom menom Sophia sa stala plnohodnotným občanom krajiny. Na tlačovej konferencii v Rijáde sa dokocna sama predstavila verejnosti: „Príjemné popoludnie, volám sa Sophia a som najnovší a najlepší robot od Hanson Robotics. Vďaka za pozvanie.“

Aký typ motora je momentálne využívaný v monopostoch F1?

Snímka obrazovky 2020-05-11 o 12.35.32 TASR/AP
Správne! Nesprávne!

Niekdajšie 2,4 litrové 8 valcové motory, ktoré mohli točiť až 19 000 otáčok nahradili 1,6 litrové 6 valcové turbomotory s otáčkami obmedzenými na 15 000. To zdvihlo obrovskú vlnu nevôle u divákov. Staré motory mali nezameniteľný zvuk, hukot motorov bolo počuť už z diaľky.

Pre špeciálne účely sa využíva špeciálny materiál. Vieš čo je to DURAL?

Snímka obrazovky 2020-05-13 o 15.43.29 Stahlkocher
Správne! Nesprávne!

Dural (z angl. durable aluminium) je zliatina hliníka s meďou a horčíkom (Al-Cu4-Mg). Obsah medi v zliatine je približne 4 %, obsah horčíka je menší ako 1 %. Pri zvýšenom podiely horčíka sa zliatina nazýva aj superdural (Al-Cu4-Mg1). Využíva sa pre ľahké ale pevné konštrukcie napríklad v letectve.

Prvá zmienka o „IoT“ sa objavila v odbornej literatúre v roku 2001 a jej autorom je David Brock. Čo táto anglická skratka IoT znamená?

1 unsplash
Správne! Nesprávne!

Internet vecí (angl. Internet of things, skratka IoT) je v informatike označenie pre prepojenie zariadení/objektov/ľudí s internetom. Pri tomto type zariadení sa často využíva pripojenie Wi-Fi a/alebo Bluetooth. Aj na Strojníckej fakulte STU v Bratislave sa môžeš venovať tejto problematike.

Overenie navrhnutého riešenia je možné aj vo virtuálnom priestore, aby sme sa čím viac priblížili reálnej situácii. K tomuto účelu sa využíva virtuálna realita. Vieš čo potrebuješ k virtuálnej realite?

3 Oculus
Správne! Nesprávne!

Pre realistickú virtuálnu realitu je potrebný výkonný počítač a okuliare pre virtuálnu realitu. Základom virtuálnej reality je snaha o čo najvernejšie zobrazenie priestorových modelov a scén, manipulácia s nimi, tvorba reálneho sveta, jeho určitej časti so všetkými svojimi zákonitosťami a pravidlami, pohyb v trojrozmernom priestore a to všetko v reálnom čase.

Renesančný génius – Leonardo Da Vinci je známy mnohými vynálezmi. Jedným z nich sú aj náčrty lietajúceho stroja v podobe vtáčích krídel na ľudský pohon. Ako sa odborne nazýva takýto typ lietadla?

ornitoptera_daVinci bez autorských práv
Správne! Nesprávne!

Problematikou letu sa zaoberal aj Leonardo Da Vinci, ktorý študoval konštrukciu vtáčich krídel a snažil sa porozumieť mechanike lietania. Neskôr navrhol lietajúci stroj - ornitoptéru. Ornitoptéra bola podobná vtákom. Fungovať mala na ľudský pohon a prevodmi sa sila prenášala na tzv. „vtáčie krídla“, ktoré svojím mávaním mali dostať konštrukciu aj pilota do vzduchu.

Aké procesy je možné simulovať pomocou simulačných softvérov?

Snímka obrazovky 2020-05-11 o 12.10.39 Modern Data Science
Správne! Nesprávne!

Moderné softvéry sú schopné priniesť realistickú simuláciu širokého spektra procesov a dejov. S prepojením na virtuálnu realitu je možné sledovať tieto deje online vo virtuálnom priestore.

Určite ste už počuli o autonómnych vozidlách. Viete koľko úrovní autonómneho riadenia poznáme?

Snímka obrazovky 2020-05-11 o 12.34.31 Tesla
Správne! Nesprávne!

5 úrovní, kde úroveň číslo 5 je pre plne autonómne vozidlo, ktoré v žiadnej situácii nepotrebuje zásah vodiča. Auto je tak po celý čas kontrolované výhradne počítačom a v mnohých predstavených konceptoch už výrobcovia ani nepočítajú s ovládacími prvkami ako sú pedále či volant. Na strojníckej fakulte STU v Bratislave onedlho predstavia vlastné autonómne riadenie.

Aký typ vozidla je plug-in hybrid?

Snímka obrazovky 2020-05-13 o 15.43.00 electroniccarcharging
Správne! Nesprávne!

Plug in hybrid má tú výhodu, že môže kombinovať pohon spalovacieho motora, elektropohon a je možné dobíjanie z elektrickej siete. Študenti strojníckej fakulty STU v Bratislave navrhli aj vyrobili vlastnú elektroformulu s ktorou sa pravidelne zúčastňujú na medzinárodných súťažiach. Ako študent Strojníckej fakulty budeš mať možnosť pracovať na tomto projekte aj ty!

Dostal by si sa na Strojnícku fakultu STU?
Gratulujeme! Ako vidíš, strojarina má uplatnenie všade a v každej dobe. Na Strojníckej fakulte STU v Bratislave ťa pripravia na úspešnú budúcnosť. Sleduj web studujstrojarinu.sk a dozvieš sa viac. Napríklad, že si ešte stále môžeš podať prihlášku do 31. mája 2020. Nezabúdaj, že svet v ktorom žiješ, vytvorili technici.

Strojnícka fakulta STU je najstaršou strojníckou fakultou na Slovensku. Samostatná výučba strojného inžinierstva na STU funguje od roku 1940. To znamená, že Strojnícka fakulta STU doslova písala dejiny strojárstva na Slovensku.

Za takmer 80 rokov sa vypracovala na špičkovú a rešpektovanú vedecko-výskumnú inštitúciu doma aj v zahraničí. Absolventi SjF STU patria dlhodobo k najžiadanejším na trhu práce.

Podľa prieskumu uplatnenie.sk má fakulta najlepšie zarábajúcich absolventov zo všetkých technických odborov na Slovensku s mediánovou mzdou až 2 000 €.

Strojnícka fakulta STU v Bratislave má výborné meno v kruhoch zamestnávateľov, ktorí si absolventov predstavujú ako vysoko vzdelaných a skúsených v danom odbore. Dôvodom je dobrá spolupráca fakulty s podnikmi na Slovensku a v zahraničí, riešenie výskumných projektov, práce na vývoji nových technológií a zariadení.

Už v priebehu štúdia získavajú študenti potrebné skúsenosti a zručnosti, ktoré následne vedia uplatniť v praxi, a to nielen ako zamestnanci podnikov, ale absolventi Strojníckej fakulty STU v Bratislave sú zakladatelia startupov, úspešní podnikatelia, manažéri veľkých firiem a korporátov doma aj v zahraničí.

Príkladom môžu byť napríklad čerství absolventi, ktorí pracujú napríklad v centrále BMW v Nemecku a v ďalších svetových podnikoch.

Strojnícka fakulta STU v Bratislave ponúka aj štúdium v anglickom jazyku pre Slovenských a zahraničných študentov. Ponúka tiež pre niektoré študijné programy diplom EUR – ACE vďaka medzinárodnej akreditácii študijných programov, čím je zaručená kvalita vzdelania na medzinárodnej úrovni.

Študenti majú možnosť absolvovať časť štúdia na špičkových európskych univerzitách v rámci programu Erasmus Plus a aj týmto spôsobom si zdokonaliť svoje jazykové zručnosti a nadobudnúť skúsenosti zo zahraničia, ktoré uplatnia aj po skončení štúdia.

Fakulta poskytuje naozaj kvalitné vzdelanie pre chlapcov aj dievčatá s perfektným uplatnením v praxi na Slovensku aj vo svete. Ponúka široké spektrum študijných programov ktoré pokrývajú aktuálnu potrebu súčasného trhu práce. Každý absolvent, ak chce pracovať v oblasti, ktorú vyštudoval, nájde uplatnenie bez problémov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech