KVÍZ: Epidémie boli vždy zabijakom, ľudstvo sa nepoučilo. Vyznáš sa v histórii tak, aby sa nemusela opakovať?

  • Čierna smrť, cholera či pravé kiahne boli najväčším strašiakom ľudí v minulosti
  • Na svedomí majú miliardy životov a zabili viac ľudí, ako všetky vojny sveta
  • Napriek tomu sa z nich ľudia dodnes nepoučili
  • V našom kvíze si môžeš otestovať, čo o týchto zabijakoch vieš ty
1024px-Spanish_flu_in_1918,_Police_officers_in_masks,_Seattle_Police_Department_detail,_from-_165-WW-269B-25-police-l_(cropped)
Wikipedia/Harris & Ewing via Library of Congress,Columbina, ad vivum delineavit. Paulus Fürst Excud
  • Čierna smrť, cholera či pravé kiahne boli najväčším strašiakom ľudí v minulosti
  • Na svedomí majú miliardy životov a zabili viac ľudí, ako všetky vojny sveta
  • Napriek tomu sa z nich ľudia dodnes nepoučili
  • V našom kvíze si môžeš otestovať, čo o týchto zabijakoch vieš ty

Mor vyhladil tretinu až polovicu populácie Európy, pravé kiahne zase viac ako všetky vojny na svete. Napriek tomu sa zo všetkých epidémií a katastrof doteraz ľudstvo nepoučilo, a robíme tie isté chyby. Od hľadania vinníkov až po odmietanie protiopatrení sa naši predkovia snažili vysporiadať s najnebezpečenejšími zabijakmi svojho obdobia. 

Otestuj sa v našom kvíze a zisti, čo má spoločné mor a COVID-19, ako sa ľudia stavali k opatreniam počas epidémie cholery, či kedy sa prvýkrát začali používať rúška. 

Čierna smrť bola najväčšia epidémia v stredoveku. Kontaktom s akým zvieraťom sa človek nakazil?

čierna smrť Wikipedia/Pierart dou Tielt
Správne! Nesprávne!

Bubonický mor sa na človeka preniesol priamym kontaktom s blchou morovou. Baktéria Yersinia pestis v tráviacom trakte blchy zablokuje jej žalúdok a blcha začne byť hladná. Hladujúca blcha sa tak snaží nakŕmiť a hryzie aj človeka, ktorý inak nie je jej hostiteľom. Tieto blchy boli častými hostiteľmi potkanov, takže ich premnoženosť zase spôsobila aj vysoký počet bĺch.

Mor do Európy priniesli obchodníci a moreplavci. Kde epidémia prepukla najprv?

čierna smrť Wikipedia/Museo del Prado
Správne! Nesprávne!

Prvé zmienky o chorobe pochádzajú z Číny, a neskôr sa rozšírila po veľkej časti Ázie, odkiaľ ju do Európy priniesli janovskí obchodníci do talianskeho prístavu Messina. Do roka sa rozšírila aj do ďalších veľkých talianskych miest – Janova a Benátok.

Symbolom morovej epidémie je aj človek v čiernom plášti s maskou vrany. Prečo mala takýto tvar?

mor Wikipedia/Columbina, ad vivum delineavit. Paulus Fürst Excud
Správne! Nesprávne!

Oblečenie morového doktora sa stalo symbolom epidémie čiernej smrti. Strašidelne pôsobiaca maska bola ale akýmsi predchodcom ochrannej masky a rúška. Celý oblek bol vyrobený z kože a mal za úlohu eliminovať priamy styk s nakazeným. Okrem toho sa do zobáku pridávali aj rôzne vône, alebo napríklad vata s octom, pretože ľudia verili, že mor sa prenáša skazeným vzduchom, ktorého smrad bolo treba prebiť.

Kedy bol naposledy zaznamenaný prípad moru vo svete?

čierna smrť Wikipedia/Hartmann Schedel
Správne! Nesprávne!

Aj dnes sú zaznamenané prípady moru vo svete. Posledná veľká epidémia bola zaznamenaná v roku 2017 na Madagaskare, kde sa vyvinuli až dve formy tohto ochorenia – bubonický, prenášaný blchami, a pľúcny – prenášaný kvapôčkovou infekciou z človeka na človeka. Na ostrove malo byť nakazených vyše tisíc ľudí a zomrieť ich malo niečo cez 50. Nákaza sa tiež občasne objavuje aj v Ázii, spôsobená je konzumáciou hlodavcov ako napríklad svišťov. Prípady boli zaznamená aj v Južnej a Severnej Amerike. Mor sa v súčasnosti lieči antibiotikami.

Čo bolo leprosárium?

Leprosorium Wikipedia/Vinzenz von Beauvais
Správne! Nesprávne!

Leprosáriá boli miesta, ktoré slúžili na izolovanie ľudí nakazených leprou od zvyšku obyvateľstva tak, aby sa choroba nemohla šíriť. Často sa tieto miesta nachádzali na opustených ostrovoch, kde boli chorí často odkázaní iba sami na seba, poprípade na pomoc cirkvi a misionárov, ktorí zaobstarávali chorým oblečenie a jedlo.

Pravé kiahne sú často označované ako jeden z najsmrteľnejších vírusov vôbec. Zabíjal kráľov aj chudobných, a na konte má viac mŕtvych ako všetky vojny sveta. Ako sa ho podarilo zastaviť?

pravé kiahne Wikipedia/Bernardino de Sahagún
Správne! Nesprávne!

Pravé kiahne porazilo až očkovanie. Jeho otcom bol Edward Jenner, anglický dedinský lekár, ktorý v 18. storočí začal ako prvý podávať svojim pacientom oslabený vírus kiahní. V 20. storočí potom WHO zriadilo vakcinačný program, vďaka ktorému sa pravé kiahne považujú od roku 1979 za porazenú chorobu.

Epidémia cholery vyčíňala aj v Uhorsku, prevažne v 18. storočí. Ako sa šírila?

cholera Wikipedia/François-René Moreaux
Správne! Nesprávne!

Cholera je hnačkové infekčné ochorenie, ktorej pôvodcom je baktéria Vibrio cholerae. Šírila sa prevažne pitnou vodou kontaminovanou fekáliami, alebo kontaminovanými potravinami. Keď sa Johnovi Snowovi, anglickému lekárovi, podarilo vypátrať zdroj nákazy v londýnskej štvrti Soho, ktorý bol zároveň aj zdrojom pitnej vody pre obyvateľov, prispelo to k spomaleniu šírenia epidémie a následnému dezinfikovaniu pitnej vody.

Ako obyvatelia Uhorska reagovali na preventívne opatrenia proti cholere?

cholera Profimedia

Potrebný počet správnych odpovedí: 2

Správnych je viac odpovedí
Ukáž nápovedu
Správne! Nesprávne!

Ľudstvo sa z minulosti veľmi nepoučilo. Aj v 19. storočí, keď sa Uhorskom šírila epidémia cholery, ľudia v chorobu neverili a považovali ju za dezinformáciu a sprisahanie. Obviňovali šľachtu, že si chorobu vymyslela, aby mohla potlačiť revolučné myšlienky. Ľudí, ktorí im prišli dezinfikovať studne, zase podozrievali z pokusu o ich otrávenie, a často museli byť odprevádzaní vojskom.

Kedy sa začali používať rúška?

rúška Wikipedia/ National Archives at College Park
Správne! Nesprávne!

Počas španielskej chrípky, ktorá sa šírila hlavne v rokoch 1918-1920. Išlo o respiračné ochorenie, pri ktorom zlyhávajú pľúca. Jedným z účinných preventívnych opatrení bolo prekrývanie si horných dýchacích ciest šatkou. V americkom meste Seattle bolo dokonca zakázané cestovať bez rúška na tvári.

Koho najviac postihovala španielska chrípka?

Španielska chrípka Wikipedia/Otis Historical Archives, National Museum of Health and Medicine
Správne! Nesprávne!

Španielska chrípka si vyžiadala viac ako 50 miliónov obetí. Najsilnejšie udrela druhá vlna chrípky, ktorá prišla koncom augusta v roku 1918, čiže pol roka po tom, čo svetom otriasla prvá vlna. Zabíjala väčšinou mladých ľudí, čo bolo pri chrípkových chorobách nezvyčajné. Mohla za to aj príliš silná reakcia imunitného systému.

KVÍZ: Najväčším zabijakom boli v minulosti epidémie, ľudstvo sa však nepoučilo. Vyznáš sa v histórii tak, aby sa nemusela opakovať?
Výborne!
Gratulujeme! V histórii sa naozaj vyznáš.
Veľmi dobré
Super, vieš toho dosť, aj keď máš ešte zopár medzier.
Dobré
Niečo málo si pamätáš, ale poznatky z histórie ešte musíš dobehnúť.
Slabé
Veľa toho z histórie nevieš, test by si si mal/a zopakovať.

Zdroje: Wikipedia, HistoryWeb

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá