KVÍZ: Hranolky, Big Mac či Cheeseburger? McDonald’s je na Slovensku 25 rokov, aké jedlo Slováci milujú najviac?

  • McDonald's oslavuje 25 rokov na Slovensku. Prvá prevádzka vznikla v roku 1995, dnes je po Slovensku rozstrúsených až 35 reštaurácií
  • Najväčší zamestnávateľ v gastro sektore dbá na kvalitu, podporuje lokálnych dodávateľov a mení spôsob, akým sa pozeráme na spracovanie odpadu
  • Zisti, ako dobre poznáš najobľúbenejší quick-service-restaurant reťazec na Slovensku
mcd
  • McDonald's oslavuje 25 rokov na Slovensku. Prvá prevádzka vznikla v roku 1995, dnes je po Slovensku rozstrúsených až 35 reštaurácií
  • Najväčší zamestnávateľ v gastro sektore dbá na kvalitu, podporuje lokálnych dodávateľov a mení spôsob, akým sa pozeráme na spracovanie odpadu
  • Zisti, ako dobre poznáš najobľúbenejší quick-service-restaurant reťazec na Slovensku

Nasýti tisícky ľudí denne, neustále inovuje, no grom stále zostáva zákaznícka spokojnosť. Dbá na životné prostredie, podporuje lokálnych dodávateľov a pomáha hospitalizovaným deťom a ich rodinám tráviť neľahké chvíle v krajších nemocničných priestoroch v detských nemocniciach na Slovensku.

Tak sa dá zhrnúť 25-ročné pôsobenie McDonald’s na Slovensku. Mekáč na Slovensko okrem pocitu slobody a patričnosti k západnému svetu priniesol efektívny americký koncept, ktorý si Slováci zamilovali – svedčí o tom až viac než 300 miliónov návštev.

McDonald’s preto stále zavádza niečo nové. Prináša inovatívne produkty, reštaurácie novej generácie, ekologické riešenia a diktuje, ako má rýchle a čerstvé jedlo vyzerať v 21. storočí, zatiaľ čo konkurenciu necháva ďaleko za sebou – počtom zákazníkov, rozvojom aj oceneniami.

Zisti v kvíze, či o McDonald’s na Slovensku vieš všetko dôležité a sympatickú značku naozaj poznáš.

Prvá prevádzka McDonald's bola otvorená 13. októbra 1995. Kde?

Mc Donald's 2000 TASR/Peter Hudec
Správne! Nesprávne!

Na slovenský trh vstúpila táto spoločnosť 13. októbra 1995, kedy otvorila svoju prvú reštauráciu v Banskej Bystrici. Prečítaj si viac o príchode McDonald's na Slovensko.

V októbri sa otvorila najnovšia, 35. reštaurácia McDonald's na Slovensku. Kde?

8444436d890fdc24a12654a97f03b196_1 McDonald's
Správne! Nesprávne!

McDonald's otvoril svoju 35. prevádzku v Prešove, v novom obchodnom centre Novum.

McDonald's je na Slovensku 25 rokov. Ktoré jedlo Slováci milujú najviac?

Snímka obrazovky 2020-10-23 o 14.50.51 McDonald's
Správne! Nesprávne!

Od roku 1995 si Slováci objednali až 98 000 000 porcií hranoliek, čo ich robí najobľúbenejším jedlom. Druhú priečku obsadil cheeseburger s 83,5 miliónmi predaných porcií.

McDonald's odoberá viacero potravín priamo od slovenských dodávateľov. Patria medzi ne aj vajíčka?

McDonald's vajíčka Babičkin dvor Startitup
Správne! Nesprávne!

Vajíčka používané do raňajkového menu pochádzajú od slovenského dodávateľa Babičkin dvor. Okrem nich zo Slovenska pochádza napríklad čerstvé mlieko na výrobu zmrzliny a šejkov, z Farmy Majcichov.

McDonald's už roky poctivo triedi odpad v jednotlivých reštauráciách. Ako dlho?

Eko McDonald's papierová taška McDonald's
Správne! Nesprávne!

Od roku 2003 triedi McDonald's všetok odpad do 9 frakcií podľa typu – vrátane použitého oleja z fritéz, ktorý posielajú na ďalšie energetické spracovanie. Triedenie prebieha priamo v reštaurácii, kde sa o to stará vyškolený personál. McDonald's taktiež mení obalové materiály, aby boli v čo najväčšej možnej miere recyklovateľné a zároveň bezpečné z hľadiska hygieny – okrem toho znižuje emisie v prevádzkových procesoch, zefektívňuje spotrebu vody a energie a podporuje triedenie odpadov aj pri konzumácii mimo prevádzky.

Najobľúbenejšia káva v McCafé je Espresso Grande. Koľko porcií kávy si Slováci celkovo za 25 rokov objednali?

káva McDonald's McDonald's
Správne! Nesprávne!

Presne 26 200 000 porcií kávy. Po Espresso Grande nasledujú v rebríčku Capuccino a Café Latte. K nim si Slováci dávajú predovšetkým jahodový cheesecake, smotanovo-jahodový rez či čokoládovú kocku.

Odkiaľ pochádza obľúbená káva z McDonald's?

Rainforest alliance certifikácia Rainforest Alliance
Správne! Nesprávne!

Káva pochádza z plantáží v nadmorskej výške od 915 do 2 000 m n. m. McCafé využíva kombináciu arabiky z Brazílie, Hondurasu, Ekvádoru a Kolumbie a nesie certifikáciu Rainforrest Alliance, čo znamená, že káva pochádza z plantáží, ktoré neohrozujú dažďové pralesy, rešpektujú zásady ochrany životného prostredia, kvalitu produktov a udržateľného poľnohospodárstva a tiež ponúkajú dobré podmienky pre pracovníkov na plantážach i pre členov ich rodín.


Môže si na Slovensku záujemca o franšízové podnikanie kúpiť aj reštauráciu McDonald's?

pf__7906-2048x1365 (1) McDonald's/Peter Frolo
Správne! Nesprávne!

Až 38 % reštaurácií siete na Slovensku tvoria franšízové prevádzky. Každý záujemca však musí prejsť minimálne ročným školením všetkých funkcií. Na kúpu prevádzky McDonald’s vyžaduje aj investície z vlastných zdrojov vo výške 40 % hodnoty reštaurácie, čo je približne 500 000 €.

V roku 2003 vznikla na Slovensku charitatívna organizácia Ronald McDonald House Charities. Komu pomáha?

Ronald McDonald House Charities RMHC
Správne! Nesprávne!

Dôležitá organizácia Ronald McDonald House Charities sa zameriava na vylepšovanie a rekonštrukcie priestorov jednotlivých oddelení detských fakultných nemocníc na Slovensku, čím pomáha chorým deťom a ich rodinám zažívať lepšie podmienky počas hospitalizácie pri liečbe malých pacientov. Príjmy RMHC tvoria verejné zbierky do kasičiek v reštauráciách, aktivity počas roka akými je napríklad McHappy Day, príjem z 2 % daní, ale aj príspevky priamo od spoločnosti McDonald's a rôznych darcov. Vďaka pomoci zákazníkov venovala spoločnosť do prerábky slovenských detských nemocničných oddelení už 630 000 €.

McDonald's je najväčší (a podľa ocenení aj najlepší) zamestnávateľ v horeca segmente na Slovensku. Koľko ľudí aktuálne zamestnáva?

Hranolčeky, McDonald's McDonald's
Správne! Nesprávne!

V súčasnosti má McDonald's 35 reštaurácií v rámci 13 miest a zamestnáva viac ako 2 600 ľudí. McDonald's sa nezameriava len na „počet odpracovaných hodín“, ale predovšetkým na odovzdávanie skúseností a budovanie zamestnaneckej kultúry či pracovnej morálky, ktoré zamestnanci následne ďalej využijú vo svojej kariérnej ceste – takzvané #SkillsForLife. Ľudí každého veku prijímajú neustále.

Už 25 rokov s nami a stále rastie. Ako dobre poznáš slovenský McDonald's?

mcdkviz

Obľúbený McDonald's očividne dobre poznáš a chutné jedlo máš v srdci. Nezabudni, že dobré jedlo nezastaví ani pandémia a Mekáč je tu pre teba aj prostredníctvom konceptov McWalk (take-away cez okienko), McDrive (autom) a McDelivery (kuriérom z Woltu).

mcdkviz

Obľúbený McDonald's až tak dobre nepoznáš – to však môžeš napraviť v najbližšej reštaurácii. Nezabudni, že dobré jedlo nezastaví ani pandémia a Mekáč je tu pre teba aj prostredníctvom konceptov McWalk (take-away cez okienko), McDrive (autom) a McDelivery (kuriérom z Woltu).

Dnes je významný deň slovenského gastrobiznisu. Pred 25 rokmi na Slovensko prišiel McDonald’s

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech