KVÍZ: Historické stavby, na ktoré je každý Slovák hrdý. Musíš ich poznať, ak miluješ Slovensko

  • Robia Slovensko jedinečným a určite si zaslúžia viac pozornosti
  • Skús uhádnuť, ktoré naše mestá sa môžu pýšiť týmito stavbami
  • Robia Slovensko jedinečným a určite si zaslúžia viac pozornosti
  • Skús uhádnuť, ktoré naše mestá sa môžu pýšiť týmito stavbami

Na Slovensku máme krásne historické stavby, o ktorých možno ani nevieš. Takéto klenoty sa nachádzajú po celej krajine, treba však mať dobré oko.

Ak si myslíš, že sa práve v tomto vyznáš, tento kvíz je určený práve pre teba. Niektoré spoznáš na prvý pohľad, pri iných sa potrápiš. 

Kde sa nachádza táto dominanta?

TASR/Milan Kapusta
Správne! Nesprávne!

Spišský hrad je dôkazom jedinečného vývoja architektúry od 12. do 18. storočia. Patrí medzi národné pamiatky a od roku 1993 je zapísaný na Zozname Svetového dedičstva UNESCO. Svojou rozlohou presahujúcou 4 hektáre sa zaraďuje medzi najväčšie hradné komplexy Slovenska. Týči sa nad mestom Spišské Podhradie, napriek tomu katastrálne patrí k obci Žehra.

Poznáš toto krásne miesto?

Oravský hrad TASR/ Michal Svítok
Správne! Nesprávne!

Oravský hrad ako jeden z najkrajších hradov na Slovensku jednoznačne patrí medzi naše najvýznamnejšie pamiatky staviteľstva. Pôvodne bol postavený v románskom a gotickom slohu, neskôr bol renesančne a neogoticky prestavaný. Vypína sa nad riekou Orava a obcou Oravský Podzámok. V roku 1922 sa tu nakrúcala čiernobiela verzie filmu Dracula. Priestory si vypožičali filmári aj pri snímkach Kráľ drozdia brada, Princezná a žobrák alebo Sokoliar Tomáš.

Kde sa nachádza táto secesná sakrálna stavba?

Modrý kostolík TASR/ Štefan Puškáš
Správne! Nesprávne!

Kostol svätej Alžbety, ktorý viacerí z nás poznajú ako Modrý kostolík, je ozdobou bratislavského Starého mesta. Je zasvätený svätej Alžbete a kedysi patril do školského areálu gymnázia a slúžil ako školská kaplnka. Je jednou z prvých stavieb, ktoré tu stáli.

Ktoré mesto sa môže pýšiť týmito gotickými klenotmi?

Dóm sv. Alžbety, kostol sv. Michala TASR/ František Iván
Správne! Nesprávne!

Ide rovno o dva klenoty našej architektúry. Komplex Dómu svätej Alžbety a kostol svätého Michala boli spolu s Urbanovou vežou vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Známejšiu z nich, Dóm svätej Alžbety, začali stavať na konci 14. storočia a je známa ako najvýchodnejšia gotická katedrála Európy.

Kde stojí táto rozprávková národná pamiatka?

Bojnický zámok TASR/ Radovan Stoklasa
Správne! Nesprávne!

Jedna z najstarších a najvýznamnejších pamiatok Slovenska, Bojnický zámok, prešiel v časoch svojej najväčšej slávy rukami mnohých panovníkov. Pôvodne drevený hrad patril napríklad Matúšovi Čákovi Trenčianskemu, Matejovi Korvínovi, Turzovcom alebo Pálfiovcom, ktorí sa rozhodli prestavať hrad na romantický zámok.

Vieš kde leží táto katedrála?

Katedrála svätého Martina TASR/ Milan Kapusta
Správne! Nesprávne!

Katedrála svätého Martina „vyrástla“ v 13. storočí v Spišskej Kapitule, mestskej časti Spišského Podradia v okrese Levoča. Románsko-gotická stavba bola spolu s Levočou, Spišským hradom a pamiatkami okolia zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Dva klenoty na jednom obrázku. Odkiaľ?

Bazilika svätého Egídia TASR/ Milan Kapusta
Správne! Nesprávne!

Uprostred Radničného námestia v Bardejove stoja pri sebe Mestská radnica a Bazilika svätého Egídia.

Neologická synagóga z ... ?

Synagóga TASR/ Branislav Caban
Správne! Nesprávne!

Synagóga v Lučenci patrí medzi jednu zo štyroch rovnakých synagóg. Zvyšné tri môžete nájsť v Amsterdame, Bruseli a Tel Avive. Patrí k najvýznamnejším architektonickým pamiatkam svojho druhu na Slovensku. Jej história je však trpká. Skvost, ktorý kedysi obdivoval aj T. G. Masaryk, počas druhej svetovej vojny poškodili nacisti. Viditeľné stopy po guľkách v strope sú svedectvom o popravách židovských občanov. Dnes je už po rekonštrukcii a zdobí okolie mesta.

Tento poklad nám môžu závidieť. Uhádneš, na vrchu ktorého mesta vyrástol?

Kalvária TASR/ Lenka Krošláková
Správne! Nesprávne!

Patrí medzi najkrajšie barokové kalvárie Európy. Stojí na Ostrom vrchu nad Banskou Štiavnicou a vďaka tomu je možné vidieť ju zo všetkých strán. Celkovo je tvorená z dvadsiatich dvoch sakrálnych stavieb.

Patrí medzi najkrajšie kaštiele Slovenska. Kde ho môžeš vidieť?

Svätý Anton TASR/ Dušan Hein
Správne! Nesprávne!

Koháriovský kaštieľ alebo tiež Kaštieľ Antol sa nachádza pod lesom neďaleko od Banskej Štiavnice v obci Svätý Anton. Bol vystavaný v barokovo-klasicistickom štýle a tradovalo sa, že symbolizoval kalendárny rok: 4 brány = ročné obdobia, 12 komínov = mesiace v roku, 52 izieb = týždne, 7 arkád = dni v týždni, 365 okien = dní v roku. Žiaľ, po prestavbe už nie je možné potvrdiť, či to tak naozaj bolo. Svätý Antol bol prestavaný a dnes ho môžeš hocikedy navštíviť.

Stojí na rohu dvoch ulíc. Vieš v akom meste?

blumental TASR/ Štefan Puškáš
Správne! Nesprávne!

Nie je veľkolepý, no pre mnohých sa stal symbolom Kvetnej doliny. Kostol Nanebovzatia Panny Márie alebo Blumentálsky kostol stojí v bratislavskom Starom Meste. Eklektický kostol kombinujúci prvky gotiky a románskeho slohu bol postavený koncom 19. storočia.

Ktoré mesto chránila táto národná pamiatka?

protiturecká pevnosť
Správne! Nesprávne!

Protiturecká pevnosť tvorí od čias Napoleonských vojen Komarňanský pevnostný systém. Spolu s Fortifikačným systémom Komárna je najväčším opevneným komplexom na Slovensku. Pevnosť bola vystavaná v dvoch obdobiach, Starú pevnosť začali stavať v polovici 16. storočia a Novú pevnosť o storočie neskôr. Spolu s Dunajským predmostím, Sandbergskou a Igmándskou pevnosťou tvorila najväčší opevnený komplex na území bývalého Uhorska.

Poznáš mesto, nad ktorým sa týči tento hrad?

TASR/ Erika Ďurčová
Správne! Nesprávne!

Budatínsky hrad postavili v 13. storočí na skalnom ostrohu pri brode sútoku riek Váh a Kysuca. Prešiel viacerými prestavbami. Pôvodne kráľovská pevnosť patrila Matúšovi Čákovi, ďalší majiteľ hrad renesančne upravil a zvýraznil nádvorie s arkádovou chodbou. Neskôr mal za úlohu chrániť pred hrozbou tureckého nebezpečenstva, dnes je sídlom Považského múzea.

Kde stojí tento slávny dom?

TASR/ Dušan Hein
Správne! Nesprávne!

Budovu vstavanú do mohutnej hradnej bašty zdobí erb kráľa Mateja Korvína, po ktorom dostal pomenovanie. V areáli banskobystrického mestského hradu je Matejov dom najstaršou svetskou pamiatkou. Kedysi slúžil ako sklad mestských zásob, neskôr, v roku 1761, ho zničil požiar a roky chátral. Neskôr sa z neho mala stať ľudová škola, no tento plán nevyšiel. Dnes je sídlom Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.

V súčasnosti slúži ako mestská galéria. Vieš, ktorého mesta?

TASR/ Milan Kapusta
Správne! Nesprávne!

Využívali ju ako skladisko sudov, nachádzala sa tu aj mestská zbrojnica, no ostalo jej pomenovanie Caraffova väznica. Jedna z mála gotických pamiatok Prešova, ktoré sa zachovali dodnes, dostala názov po Prešovských krvavých jatkách, keď nechal generál Antonio Caraffa nespravodlivo popraviť 24 uhorských mešťanov a zemanov. V roku 2012 prešla rekonštrukciou a odvtedy teší milovníkov umenia.

Kde stoja tieto historické stavby?
Výborne, zvládol si to skvele.

Nuž, nie je to najlepšie, ale ani najhoršie.

Nevadí, aspoň si sa niečo nové naučil.

Článok bol pôvodne vydaný 17. augusta 2020.

Zdroje: spisskyhrad.sk, oravskemuzeum.sk, banskastiavnica.travel.sk, severovychod.sk, kamnavylet.sk, slovenskyraj.sk, modrykostol.fara.sk, keturist.sk, bojnicecastle.sk, pevnost.komarno.sk, muzeumsnp.sk, travelguide.sk, najkrajsikraj.sk, pmza.sk, ssmuzeum.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech