KVÍZ: Možno ani ty nezvládneš určiť, ktorý plod je ovocie a ktorý zelenina. Otestuj sa, či si kráľom jedla

  • Možno netušíš, že zelenina, ktorú pravidelne ješ, je vlastne ovocie
  • Prever sa v našom kvíze, či dokážeš spoľahlivo určiť, čo nám rastie v záhradách
zelenina, ovocie
Unsplash/Emre Ru, Rodrigo Dos Reis
  • Možno netušíš, že zelenina, ktorú pravidelne ješ, je vlastne ovocie
  • Prever sa v našom kvíze, či dokážeš spoľahlivo určiť, čo nám rastie v záhradách

Pokiaľ nie si fanúšikom botaniky, možno ani netušíš, že ovocie, ktoré ješ, nie je ovocie, ale zelenina, či naopak. Ak sa mýliš, chuť danej potraviny to nezmení, no pravdepodobne ostaneš prekvapený, koľko toho nevieš. Drvivá väčšina ľudí sa v nasledujúcich otázkach pomýli. Trúfneš si v našom kvíze nezlyhať?

Aj odborníci sa dohadujú

Podľa biologických parametrov mnohých rastlín nie je vždy jasné, či ide o ovocie, alebo zeleninu. Názory sa líšia aj v radoch odborníkov, ktorí sa medzi sebou už dlhé roky naťahujú, či je, napríklad, rajčina pôvodom ovocie, alebo zelenina. Ak máš v tomto jasno, v kvíze by si zlyhať nemal.

Práve o zaradení rajčiakov musel rozhodnúť až súd v 19. storočí v Anglicku, kde bol určený do jednej zo skupín. Následne jeho definíciu zmenil Europarlament, informuje HN Online.

Do tej istej spadá aj exotický Physalis, ktorý však môžeš nájsť aj vo vlastnej záhrade pod menom machovka. Tej je viacero druhov. Ľudia ju zväčša využívajú na okrasu, pretože nevedia, čo pod obalom ukrýva, no pritom si v obchode kupujú veľmi podobný plod za drahé peniaze.

Buď na pozore, nie všetky machovky sú jedlé, niektoré sa využívajú výhradne v ľudovom liečiteľstve.

Jendou z najdiskutovanejších potravín býva rajčiak. Odkiaľ pochádzajú a je to podľa teba ovocie, či zelenina?

rajčiak Unsplash/Davor Denkovski
Správne! Nesprávne!

Napriek tomu, že názory na tento plod sa dodnes rozchádzajú, podľa čeľade by mali rajčiaky spadať do kategórie ovocia. Pochádzajú z Južnej Ameriky a do Európy ich priviezol ako okrasnú rastlinu Krištof Kolumbus. V roku 1886 obchodník John Nix priviezol do New Yorku várku západoindických rajčiakov a odmietol sa podrobiť výzve colného úradníka Edwarda Heddena zaplatiť 10 percent cla v súlade s colným sadzobníkom. Od tejto sekundy sa o nich začali viesť spory, kým právne nepripadli v 19. storočí k zelenine. Následne toto priradenie zrušil Európsky parlament, ktorý ich v roku 2001 priradil k ovociu.

Ak si sa s ním ešte nestretol, mal by si tento zázrak spoznať. Je podľa teba mangostan ovocie, či zelenina a odkiaľ pochádza?

mangostan Facebook/Beneficios Del Mangostan
Správne! Nesprávne!

Mangostan, respekríve fialový mangostan, je tropický vždyzelený strom s jedlým ovocím pôvodom z ostrovných národov juhovýchodnej Ázie a Thajska. Jeho pôvod je neistý z dôvodu rozsiahleho prehistorického pestovania. Napriek tomu sa mu začína v poslednej dekáde dariť aj v našich klimatických podmienkach. Ľudia mu prisudzujú množstvo zdravotných účinkov, ako je podpora imunity, prevencia proti rakovine či liečba alergií a zápalov.

Polemiky sa vedú aj pri dyni červenej, ide podľa teba o ovocie, či zeleninu?

melón Unsplash/Nicolas Brulois

Potrebný počet správnych odpovedí: 2

Správne! Nesprávne!

Napriek komplikovaným zaradeniam a pocitu, že by melón mal byť ovocie, nesmieme zabudnúť, že je to dyňa, ktorej rôzne druhy považujeme za zeleninu. Z tohto pohľadu je teda aj dyňa červená zeleninou.

Tento obrázok ťa, pravdepodobne, potrápi. Patrí slnečnica hľuznatá k ovociu, či zelenine?

Slnečnica hľuznatá Wikimedia/Paul Fenwick
Správne! Nesprávne!

Možno si sa práve trochu stratil, pretože danú slnečnicu nepoznáš. Jej hľuzy však nazývame topinambur, a teda sladký zemiak, niekde nazývaný aj židovský zemiak, ktorý je pre Slovensko veľmi častým a typickým jedlom. Nemýľ si ho s batatmi, tie, na rozdiel od bielej hľuzy tejto slnečnice, sú ružovkasté a pre naše končiny nie najčastejšie.

Aj v našich klimatických podmienkach sa im začína dariť. Sú olivy ovocie, či zelenina?

olivy Unsplash/Nikoli Afina
Správne! Nesprávne!

Olivovník patrí jednoznačne k ovocným stromom. Rovnako sú olivy zelené a olivy čierne ten istý druh, akurát ich zber je vykonaný v rozdielnych časoch. Obľúbené zelené olivy sú vlastne ešte nedozreté plody olivovníka.

Nazývajú ho aj zelené zlato, jeho pestovaním najväčší exportéri trpia. Je avokádo ovocie, či zelenina?

avokádo Unsplash/Wimber Cancho
Správne! Nesprávne!

Avokádo je veľkým bobuľovitým ovocím s veľkou kôstkou vo vnútri. Pestuje sa v tropických krajinách a obchodovanie s avokádom je v súčasnosti veľmi prosperujúce, no zároveň spôsobuje chudobu v niektorých provinciách, najznámejšou je Petorca. Avokádo poznali Španieli už v 16. storočí, a to vďaka svojim kolóniám v Strednej Amerike, svoj pôvod má v Mexiku. Ak sa teda chceme prizrieť na to, čo v skutočnosti slávne guacamolle je, vďaka avokádu a rajčiaku je to ovocný šalát s chilli a cibuľou.

Jednou zo základných a obľúbených slovenských potravín je aj uhorka, čo si myslíš, patrí medzi ovocie, či zeleninu?

uhorka Unsplash/ Markus Winkler
Správne! Nesprávne!

V tomto prípade sa, napriek chuti a jej použitiu ako prílohe k hlavným jedlám, musíme znova pozrieť na jej biologický pôvod. Rovnako ako rajčiak spadá do čeľade ľuľkovité, napriek tomu, že ju považujeme za zeleninu, ide o ovocie.

Ľuľkovec baklažánový pochádza až z Indie, no pestujeme ho aj na Slovensku. Je jeho plod zelenina, či ovocie?

baklažán Unsplash/Deon Black
Správne! Nesprávne!

Pochádza z čeľade ľuľkovité, rovnako, ako je to pri rajčiakoch, machovkách či uhorke. Z toho dôvodu ho radíme medzi ovocie, aj keď názory na jeho zaradenie sa v dnešných dňoch líšia aj vo vedeckých kruhoch.

Jeho názov nesie najvyšší vrch v Nízkych Tatrách. Je ďumbier, teda zázvor, zelenina, korenina, či ovocie?

zázvor Unsplash/Anya Bell
Správne! Nesprávne!

Napriek tomu, že ho na obchodných pultoch nájdeme medzi zeleninou, pretože ide o hľuzu, v skutočnosti by mal podľa správnosti byť zázvor radený ku koreninám.

Na fotografii je vyobrazená jedna z veľmi obľúbených lokálnych potravín, na čo sa to dívaš?

rebarbora Unsplash/Monika Grabkowska
Správne! Nesprávne!

Rebarbora je síce využívaná najmä ako ovocie, no v botanike niet pochýb o tom, že ide o zeleninu. Spory o tom, do ktorej kategórie spadá, boli vedené hlavne pre rôzne zákony podmieňujúce predaj, pestovanie a dovoz zeleniny a ovocia. V roku 2001 jej stonky spolu s rajčiakmi, uhorkami, baklažánom, tekvicami a melónmi, vyhlásil Európsky parlament za ovocie, aspoň v zmysle zaváranín. Jej celá rastlina sa však považuje za zeleninu.

Až 90% ľudí v ňom zlyhá. Zvládneš určiť, ktorý plod je ovocie, a ktorý zelenina?
Rozlišovanie ovocia a zeleniny nie je tvojou parketou.

ovocie a zelenina

Máš ešte nejaké medzery.

ovocie a zelenina

Si kráľom v rozlišovaní ovocia a zeleniny!

ovocie a zelenina

Zdroje: Liketit, Záhradkár Pluska, Zdravopedia, Plní elánu, HN Online, Gastroslovník

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá