KVÍZ: Najkrajšie stavby Slovenska nám závidí celý svet. Tušíš, kde ich nájdeš?

  • Máme ich na Slovensku mnoho. Bohatá história kultúry nám neponúka iba tradície v odievaní, ale aj architektúre
  • Rozmanité dizajny, rôzne slohy a prúdy, uhádneš, kde sa tieto stavby nachádzajú?
  • Máme ich na Slovensku mnoho. Bohatá história kultúry nám neponúka iba tradície v odievaní, ale aj architektúre
  • Rozmanité dizajny, rôzne slohy a prúdy, uhádneš, kde sa tieto stavby nachádzajú?

Vybrali sme pre teba jedny z najkrajších a najhodnotnejších stavieb Slovenska. Vďaka šikovným rukám a bohatej rozmanitosti našej malej krajiny sa môžeme aj v dnešných dňoch pýšiť jedinečnými stavbami, ktoré by mal každý Slovák aspoň raz vidieť na vlastné oči.

Masívne aj menšie, drevené aj tehlové. Nie je možné vybrať všetky, no v tomto kvíze určite nájdeš aj notoricky známe stavby, no možno aj tie, o ktorých si ešte nepočul.

Územie Slovenska bolo dvetisíc rokov križovatkou rôznych kultúrnych vplyvov, stretávala sa tu architektúra rôznych národov, národností a vierovyznaní, preto sa o čisto slovenskej kultúre dá hovoriť len vo veľmi oklieštenom období posledných desiatok rokov.

Ľudia tu boli odjakživa otvorení vonkajším vplyvom, dokázali ich rýchlo akceptovať, ale aj rovnako rýchlo opustiť, informuje SME.

Pochádza z roku 1969 a nachádza sa v centre niekdajšieho SNP, na čo sa dívaš?

Pamätník SNP TASR/Branislav Račko
Správne! Nesprávne!

Jeho autorom je Dušan Kuzma a vznikol v roku 1969. Pamätník SNP leží v Banskej Bystrici, kde pripomína obdobie II. sv. vojny a SNP.

Monumentálna a dobre známa. Kde sa nachádza táto gotická stavba a ako sa nazýva?

Dóm sv. Alžbety TASR/František Iván
Správne! Nesprávne!

Dóm svätej Alžbety je najväčší kostol na Slovensku a zároveň najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe. Nachádza sa v strede Hlavnej ulice v Košiciach.

Nachádza sa v srdci Skalice. Na akú budovu sa dívaš a ktorý z umelcov navrhol jej fasádu?

Dom Kultúry Skalica smmskalica/prevadzky/dom-kultury
Správne! Nesprávne!

Tento slovenský kultúrny dom postavili v roku 1905 v centre Skalice podľa projektu architekta Dušana Jurkoviča. Jadro budovy tvorí priestranná divadelná sála s nástennými maľbami moravských umelcov Josefa Uprku a Antoša Frolku. Fasáda zobrazuje mozaiku, ktorú navrhol Mikoláš Aleš. Presne o sto rokov od jeho otvorenia bol interiér aj exteriér DK zrekonštruovaný.

Je neodškriepiteľnou súčasťou jednej zo slovenských kresťanských púti, aká bazilika sa nachádza na obrázku?

Bazilika Levoča minor TASR/Milan Kapusta
Správne! Nesprávne!

Kostol bol za baziliku minor vyhlásený z iniciatívy správcu spišskej diecézy – kapitulného vikára Štefana Garaja roka 1983. Dodnes je Bazilika monumentálnou súčasťou Mariánskej púte.

Na hlavici pylóna nového mosta v Bratislave nájdeš UFO watch.taste.groove. Vieš, ako sa reštaurácia s vyhliadkou volala v minulosti?

UFO UFO
Správne! Nesprávne!

Nachádza sa vo výške 80 metrov a za dobrých podmienok viditeľnosti je z nej výhľad do vzdialenosti až 100 metrov. Reštaurácia s vyhliadkou, ktorú poznáme pod názvom UFO, sa v minulosti, respektíve pred rekonštrukciou v roku 2005, nazývala Bystrica.

Z tejto pamiatky sa podarilo v interiéri zachovať len málo, dnes však vyzerá inak a od roku 2016 je znova prístupná verejnosti. Na niekdajšiu ruinu čoho sa dívaš?

Synagóga Lučenec TASR/Branislav Caban
Správne! Nesprávne!

Najväčšia synagóga na Slovensku sa nachádza skrytá medzi panelákmi mesta Lučenec. Dlhé roky bola nevyužívaná menila majiteľov, až sa ju napokon vytrvalcom podarilo zachrániť, jej celková rekonštrukcia vychádzajúca z pôvodného stavu sa začala realizovať v roku 2013. Dnes do nej môžeš vojsť a užiť si jej jedinečnú atmosféru. Práve v týchto dňoch až do decembra sa v nej koná interaktívna výstava Da Vinciho strojov.

Aká vysoká je obrátená pyramída Slovenského rozhlasu?

Slovenský Rozhlas TASR/Michal Svítok
Správne! Nesprávne!

Táto „obrátená pyramída“ je z architektonického hľadiska veľmi zaujímavá, právom získala titul Stavba storočia na Slovensku v kategórii Spoločenské stavby. Ide nepochybne o výnimočnú budovu, nesúcu svedectvo doby, v ktorej vznikala. Svojou konštrukciou vrátane antény dosahuje výšku 80 metrov.

Na interiér akých bývalých kúpeľov sa dávaš?

Grossling kupele TASR/Martin Bauman
Správne! Nesprávne!

Kúpele Grössling dnes zaberajú rozsiahly areál medzi Medenou, Kúpeľnou a Vajanského nábrežím, pôvodne však boli vybudované v roku 1895 na nároží Medenej a Kúpeľnej. Od roku 1944 však nádherný komplex chátra. Mesto Bratislava sa to rozhodlo zmeniť pristúpením k plánovanej rekonštrukcii.

Ako sa nazýva tento dom a kde sa nachádza?

Čičmany Radenov dom TASR/Pavol Ďurčo
Správne! Nesprávne!

V obci Čičmany, vyhlásenej za pamiatkovú rezerváciu, stojí tento tradične maľovaný objekt s názvom Radenov dom, v jeho vnútri sa nachádza Považské múzeum, ktorého súčasťou je aj Dom č. 42. V oboch sa nachádzajú expozície sprítomňujúce život našich predkov, ktorý mal v Čičmanoch svoje jedinečné špecifiká neopakovateľné nikde vo svete.

Na čo sa to dívaš a do akého slohu stavba spadá?

Modrý kostolík TASR/Štefan Puškáš

Potrebný počet správnych odpovedí: 2

Správne! Nesprávne!

Kostol svätej Alžbety, známy aj ako Modrý kostolík, je secesná sakrálna stavba v bratislavskom Starom Meste. Modrý kostolík stojí na okraji centra Bratislavy na Bezručovej ulici a navštíviť ho môžeš kedykoľvek.

Toto sú najkrajšie slovenské stavby, ktoré nám závidia vo svete. Uhádneš, kde sa nachádzajú?
Gratulujeme, je skvelé, že sa v našich architektonických unikátoch vyznáš!

Synagóga Lučenec

Kvíz nebol ľahký, preto nezúfaj. Veríme, že si sa vďaka nemu dozvedel niečo nové.

Čičmany Radenov dom

Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 6. októbra 2020.

Zdroje: SME, TV noviny, Visit Bratislava, Region Zahorie, Lukus, YIMBA, PMZA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá