KVÍZ: PES, OPLAN alebo NAFTA. Vieš, čo znamenajú skratky, ktoré vidíš každý deň?

  • Niektoré skratky používame bežne a pritom ani nemusíme vedieť pôvodné slová, ktoré skracujú
  • Ďalšie skratky naopak v našom jazyku pripomínajú slová alebo aj mená
  • Trúfneš si uhádnuť, ktorá skratka čo znamená? 
Skratky
NASA/PES
  • Niektoré skratky používame bežne a pritom ani nemusíme vedieť pôvodné slová, ktoré skracujú
  • Ďalšie skratky naopak v našom jazyku pripomínajú slová alebo aj mená
  • Trúfneš si uhádnuť, ktorá skratka čo znamená? 

Skratky sú skrátená forma slova alebo frázy. Môžu pozostávať zo skupiny písmen alebo slov prevzatých z úplnej verzie slova alebo frázy. Môže tiež pozostávať z iniciálok, zmesi iniciálok a slov alebo zo slov alebo písmen predstavujúcich slová v inom jazyku (napríklad napr. EÚ). Niektoré typy skratiek sú akronymy (ktoré sú vysloviteľné), inicializmy (iba s použitím iniciál) alebo gramatické kontrakcie alebo skratky.

Niektoré skratky používame bežne a pritom ani nemusíme vedieť pôvodné slová, ktoré skracujú ako FBI, CIA, alebo NASA. Niektoré skratky naopak v našom jazyku pripomínajú slová alebo aj mena ako PES, OPLAN, NAFTA alebo EMA.

Trúfneš si uhádnuť, ktorá skratka čo znamená? 

Skratka NAFTA označuje:

Trump_Argentina_G20_Summit839633575250 TASR/AP, Pablo Martinez Monsivais
Správne! Nesprávne!

NAFTA je skratkou North American Free Trade Agreement (Severoamerická dohoda o voľnom obchode), ktorá spájala Kanadu, USA a Mexiko do zóny voľného obchodu. Dohoda nadobudla platnosť v roku 1994. Jej veľkým kritikom bol Donald Trump, ktorému sa ju podarilo nahradiť novou dohodou s názvom United States–Mexico–Canada Agreement (USMCA).

NASA sa do slovenčiny prekladá ako:

nasa-logo-web-rgb NASA
Správne! Nesprávne!

Najčastejšie sa v hovorovej reči používa skratka NASA. Jej preklad do slovenčiny znie ako Národný úrad pre letectvo a vesmír. Ide o americkú vládnu agentúru, ktorá sa venuje americkému kozmickému programu a výskumu v oblasti letectva.

OPLAN môže byť nie len zlý človek, ale aj skratka:

Správne! Nesprávne!

OPLAN je skratka pre Operations plan. Plán na vykonávanie vojenských operácií pripravený ako reakcia na skutočné a potenciálne nepredvídané udalosti. Najznámejší OPLAN je ten americký súvisiaci s Južnou Kóreou, známy ako Operations Plan 5027. Zahŕňa plány oboch armád pre potencionálnou hrozbou zo Severnej Kórei.

Skratka PES označuje stranu:

PES_logo.svg PES
Správne! Nesprávne!

Skratka PES označuje Party of European Socialists (Strana európskych socialistov), ktorá združuje sociálnodemokratické strany a labouristické strany naprieč Európskou úniou a Nórskom. V Európskom parlamente tvorí väčšinu skupiny s názvom Progresívna aliancia socialistov a demokratov. Jej členom je aj Smer-SD.

Skratka SAS označuje:

Správne! Nesprávne!

Aj keď na Slovensku je skratkou známa hlavne strana Sloboda a Solidarita, ide o skratku s malým a teda SaS. Skratka SAS so všetkým veľkými písmenami Special Air Service (Špeciálna letecká služba), ktorá je jednou zo špeciálnych jednotiek Britskej armády.

V médiách často používaná skratka EMA je označením pre:

EMA1 EMA
Správne! Nesprávne!

EMA označuje Európsku liekovú agentúru, regulačný úrad, ktorý udeľuje registráciu liečivám a vakcínam. V čase pandémie koronavírusu sa stala jednou z najznámejších európskych inštitúcií.

Nasrat bola:

Správne! Nesprávne!

Operácia Nasrat bola vojenská kampaň afganského povstania v septembri 2007. Bola zameraná na americké a koaličné sily pôsobiace v Helmande a provincii Kábul.

Skratka OLAF označuje:

Ep2WIP5W8AYrZ1A OLAF/Twitter
Správne! Nesprávne!

Áno, vo svete si pod Slovom OLAF predstavia hlavne snehuliaka z Ľadového kráľovstva, ale Európsky úrad pre boj proti podvodom (Office de Lutte Anti-Fraude) vznikol oveľa skôr ako samotný film. Vznikol v roku 1999 a slúži na boj proti podvodom z finančných prostriedkov EÚ. Dôverne skúsenosti s týmto úradom majú naši susedia Česi. Úrad skúmal ich premiéra Andreja Babiša v dotačnej kauze Čapí hnízdo a došiel k názoru, že peniaze boli využité v rozpore s platnými pravidlami EÚ.

Skratka R alebo D pri názve amerického štátu a mene osoby, napríklad D-New York znamená:

Správne! Nesprávne!

Skratka R alebo D označuje politickú príslušnosť a štát, ktorý osoba zastupuje. Napríklad členka Snemovne reprezentantov Alexandria Ocasio-Cortez bola do funkcie zvolená za Demokratickú stranu a reprezentuje štát New York, preto za jej menom bude nasledovať (D-New York).

Známa skratka RIP znamená:

sudan-ouyang-4YKgdHJD05A-unsplash Unsplash/Sudan Ouyang
Správne! Nesprávne!

Latinská fráze Requiescat in pace, je skratkou R. I. P.. Býva používaná v smútočných kresťanských omšiach a modlitbách. Často býva označovaná anglickým „Rest In Peace" či talianskym „Riposi In Pace“.

Skratka CIA sa do slovenčiny prekladá ako:

Správne! Nesprávne!

Central Intelligence Agency, skrátene CIA sa do slovenčiny prekladá ako Ústredná spravodajská služba. CIA je americká spravodajská služba. Jej úlohou je špionáž, získavanie a analyzovanie informácií o zahraničných vládach, spolkoch a spoločenských skupinách.

Čo znamená skratka KIA?

Správne! Nesprávne!

Killed in action je skratka, ktorá sa používa aj v rámci NATO. Označuje zabitie príslušníka ozbrojených síl nepriateľskými ozbrojenými silami pri vykonávaní vojenskej operácie.

Skratky
Majster skratiek

Trump_Argentina_G20_Summit839633575250

Výborne, si majster skratiek.
Dobre

nasa-logo-web-rgb

Dobre, niektoré skratky poznáš, iné nie.
Nezúfaj

sudan-ouyang-4YKgdHJD05A-unsplash

Nezúfaj, nabudúce to bude lepšie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech