KVÍZ: Podviedli by ťa pri kúpe nehnuteľnosti, alebo sa v nich dobre vyznáš?

  • Kúpa domu, bytu, objektov, priestorov alebo pozemkov je zdĺhavý a byrokratický proces, ktorý málokto zvládne sám
  • Pri astronomicky rastúcich cenách treba zvýšiť pozornosť a pripomenúť si slovník sveta nehnuteľností
  • Otestuj sa a pripomeň si dôležité veci, ktoré budeš potrebovať pri kúpe nehnuteľnosti
skypark
  • Kúpa domu, bytu, objektov, priestorov alebo pozemkov je zdĺhavý a byrokratický proces, ktorý málokto zvládne sám
  • Pri astronomicky rastúcich cenách treba zvýšiť pozornosť a pripomenúť si slovník sveta nehnuteľností
  • Otestuj sa a pripomeň si dôležité veci, ktoré budeš potrebovať pri kúpe nehnuteľnosti

Kúpa nehnuteľnosti patrí medzi najdôležitejšie rozhodnutia v živote, preto k nemu treba pristupovať s maximálnou pozornosťou a opatrnosťou. Nákup pozemku, domu či bytu neminie nikoho z nás a pripravujeme sa naň prakticky celý život.

Vlastníctvo nehnuteľností je na Slovensku navyše mimoriadne populárne – zatiaľ čo v zahraničí, predovšetkým na západe, prevažuje najmä prenájom.

Portál Nehnuteľnosti.sk pre Slovákov pripravil 6-dielny informačný seriál Na ceste domov, moderovaný Vladom Voštinárom, ktorý objasňuje všetky záhady výberu a nákupu nehnuteľností a je ideálny ako štartovacia čiara pre každého, kto si na nehnuteľnosť robí zálusk.

Cena nehnuteľností, najmä v Bratislave, aktuálne prekonáva všetky rekordy a výraznejšie ich neovplyvnila ani pandémia koronavírusu. Kúpa domu, bytu, objektov, priestorov alebo pozemkov je však zdĺhavý a byrokratický proces, ktorý málokto zvládne sám. Otestuj sa a pripomeň si dôležité veci, ktoré budeš potrebovať pri kúpe nehnuteľnosti.

Aký je najčastejší spôsob vyhľadávania nehnuteľnosti na kúpu v súčasnosti?

byvanie_nie_pre_kazdeho Unsplash
Správne! Nesprávne!

V minulosti to boli tradičné papierové letáky, inzercie v novinách a podobne. V poslednej dobe zaznamenávame prechod od tradičnej prezentácie v tlačených médiách k online. V rámci online nákupu nehnuteľností je tu však ešte ďalší nadštandardný trend, ktorý spočíva v prechode od desktopu k mobilným zariadeniam a tabletom, prípadne k ich kombinácii. Najznámejším inzertným portálom na Slovensku sú Nehnuteľnosti.sk, ktorý k nákupu nehnuteľností pripravil aj informačný seriál Na ceste domov s Vladom Voštinárom.

Kto je cenotvorcom v prípade predaja nehnuteľnosti?

Správne! Nesprávne!

Cenotvorca nie je ani kupec, ani predávajúci, ani maklér, ani developer, ale trh. Trh nám vytvára rovnováhu medzi ponukou a dopytom. Viac tipov, ako postupovať pri kúpe nehnuteľnosti, je dostupných na portáli Nehnuteľnosti.sk, kde je pripravený 6-dielny seriál Na ceste domov s Vladom Voštinárom, ktorý Slovákov prevedie celým procesom kúpy nehnuteľnosti.

K čomu zaväzuje rezervačná zmluva?

Kleinert Creative House - Obývačka Kleinert Creative House
Správne! Nesprávne!

Rezervačná zmluva je taký mix budúcej kúpnej zmluvy a osobných ustanovení, do ktorých vstupuje (do práv a povinností) už aj realitná kancelária. Toto už zaväzuje tri zmluvné strany, budúceho kupujúceho, budúceho predávajúceho aj realitnú kanceláriu. Nie je to už len obyčajné vyhlásenie, ale trojstranná záväzná zmluva, kde si účastníci dohodnú, že v určitej lehote podpíšu kúpnu zmluvu, ktorej predmetom bude prevod nehnuteľnosti za dohodnutú kúpnu cenu. Je to záväzný dokument, s ktorým pracuje aj banka, ak má kupujúci záujem kupovať nehnuteľnosť cez hypotekárny úver.

Aký finálny akt sprevádza kúpu nehnuteľnosti?

Správne! Nesprávne!

Príde ti rozhodnutie katastra, že vklad bol povolený a to je ten okamih, kedy sa stávate vlastníkom nehnuteľnosti. Áno, aj takéto komplikované kroky sprevádzajú nákup každej nehnuteľnosti. O všetkých podrobnostiach hovorí Vlado Voštinár v šesťdielnom seriáli Na ceste domov od Nehnuteľnosti.sk.

Do akej maximálnej výšky z ceny nehnuteľnosti poskytujú banky hypotekárne úvery ?

Marián Svítek/BOLD Digital

Potrebný počet správnych odpovedí: 2

Správne! Nesprávne!

Po sprísnení pravidiel na poskytovanie hypotekárnych úverov platí pravidlo, že je možné získať úver maximálne do výšky 80 % ročného disponibilného príjmu a tiež najviac do výšky 80 % hodnoty nehnuteľnosti. Tú hodnotu stanovuje znalec, no môže ju korigovať aj pracovník banky.

V akej výške sa zvyčajne platí záloha?

Správne! Nesprávne!

Zálohu treba zložiť na účet realitnej kancelárie, výška býva väčšinou od 3 do 10 % celkovej kúpnej ceny. V prípade, že nedôjde k podpisu kúpnej zmluvy, bude táto suma vrátená – ak vinu nenesie pôvodný potenciálny kupec.

V akom veku si priemerne Slováci berú hypotéky?

bývanie Unsplash
Správne! Nesprávne!

Je to priemerne okolo 35 – 40 rokov. Je to ideálne aj pre banku, lebo človek je v produktívnom veku, má históriu, stabilný príjem, úspory. Takže z pohľadu banky je to menej rizikové, ako ten 18-ročný.

Aký druh nehnuteľností na Slovensku má najvyššiu cenu v prepočte na meter štvorcový?

Správne! Nesprávne!

Najvyššiu cenu v prepočte na meter štvorcový majú na Slovensku byty, nasledujú domy, priestory a objekty.

Ktorý kraj je druhý najdrahší na Slovensku v cenách nehnuteľností, po Bratislavskom?

Marián Svítek/BOLD Digital
Správne! Nesprávne!

Druhý najdrahší kraj je Žilinský. Prvenstvo v najdrahších cenách nehnuteľnosti si dlhodobo drží Bratislavský kraj.

Nehnuteľnosti
Skvelý výsledok! V nehnuteľnostiach sa očividne dobre vyznáš. Svoje znalosti môžeš vždy doladiť seriálom Na ceste domov, ktorý v spolupráci s Vladom Voštinárom pripravil realitný portál Nehnuteľnosti.sk.
Nevadí! V nehnuteľnostiach musíš očividne ešte zamakať. Svoje znalosti môžeš vždy doladiť seriálom Na ceste domov, ktorý v spolupráci s Vladom Voštinárom pripravil realitný portál Nehnuteľnosti.sk.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech