KVÍZ: Poznáš najkrajšie miesta Európy? Tento kvíz musí zvládnuť každý cestovateľ

  • Nevnímame ju tak exoticky, no Európa je bez pochýb jedným z najlepších kontinentov pre cestovateľov
  • Bohatá história „Starého kontinentu,“ rozprávkové hrady a zámky, či tie najkrajšie a najromantickejšie mestá sveta
  • To je len zopár vecí, ktorými ma napriek svojej malej veľkosti oproti iným na vrch
  • Otestuj sa, ako poznáš najkrajšie miesta tohto kontinentu
Európa
Unsplash/ Massimiliano Donghi, Herr Bohn a Daniel Cox
  • Nevnímame ju tak exoticky, no Európa je bez pochýb jedným z najlepších kontinentov pre cestovateľov
  • Bohatá história „Starého kontinentu,“ rozprávkové hrady a zámky, či tie najkrajšie a najromantickejšie mestá sveta
  • To je len zopár vecí, ktorými ma napriek svojej malej veľkosti oproti iným na vrch
  • Otestuj sa, ako poznáš najkrajšie miesta tohto kontinentu

„Ak sa bavíme o najkrajších mestách sveta, museli by sme spraviť rebríček 10 najkrajších miest Európy,“ hovorí na prednáške skúsený cestovateľ Jozef Zelizňák, ktorý je manažérom v jednej zo slovenských známych cestoviek. Dáva tým najavo, že európske mestá sú jednoducho iná, samostatná liga, v ktorých konkurencii zo sveta ťažko niečo obstojí.

Ktoré mesto USA by sa mohlo pochváliť tisícročnými pamiatkami ako napríklad Rím či Atény? Prípadne štýlovými, romantickými, starými mestečkami, akých sa dá len v takom Taliansku nájsť nespočetne veľa?

Kde inde sa dajú nájsť tak rozprávkové hrady a zámky, ktorými je Európa priam posiata (vrátane Slovenska)? A určite netreba vynechať ani prírodné krásy tohto kontinentu, množstvo ostrovov, zaujímavo tvarovaného pobrežia i hôr, ktoré síce nepatria medzi tie najvyššie na svete, no svojou krásou dokážu tým najznámejším určite konkurovať.  

Európa nie je pre nás možno tak exotická, keďže v nej žijeme, no napriek svojej malej veľkosti v porovnaní s inými svetadielmi, ponúka toho viac než dosť a viacerí európski i ne-európski cestovatelia súhlasia s názorom, že je jedným z tých najzaujímavejších a právom najvyhľadávanejších kontinentov vôbec.

Pokúsili sme vybrať zopár jej najkrajších miest, ktoré otestujú, ako Starý kontinent poznáš a možno ťa inšpirujú pre ďalšie cesty.

Poznáš jeden z najkrajších európskych vrcholov, ktorý je symbolom Švajčiarska?

František Kekely Travelers.sk Matterhorn
Správne! Nesprávne!

Matterhorn, alebo taliansky Monte Cervino, je mnohými považovaný nielen za najkrajšiu horu Álp a Európy, ale i sveta. Osamotený, vysoký zub na pohraničí Švajčiarska a Talianska je niekedy mylne označovaný aj za najvyššiu horu Švajčiarska či Álp, no ani jedno z toho nie je pravda (je až 6. najvyššou horou Álp). Najvyšším vrchom Helvétov je Dufourspitze na masíve Monte Rosa, najvyššou horou Álp je Mont Blanc vo Francúzsku. Ak sa sem vyberieš, odporúčame miesto Gornergrat, odkiaľ uvidíš hneď niekoľko najvyšších vrcholov Álp – vrátane Matterhornu.

Ako sa volá toto miesto s nezabudnuteľným výhľadom na jeden z najväčších fjordov sveta?

Trolltunga
Správne! Nesprávne!

Nórsky Hardanger-fjord je jedným z troch najväčších fjordov na svete. Jeho ikonickým miestom sa stal tento skalný výbežok vo výške 700 m nad hladinou vody, ktorý sa nazýva Trolltunga. Vďaka svojmu fotogenickému výhľadu láka cestovateľov z celého sveta.

Hlási sa o titul najkrajšieho mesta Európy a prezývajú ho „Atény severu“. Ktoré mesto to je?

Edinburgh
Správne! Nesprávne!

Zrejme len málokoho by napadlo hľadať najkrajšie mesto Európy v Škótsku, no metropola tejto krajiny, ktorá je súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, sa o tento titul skutočne hlási a viacerí jej ho aj pripisujú. Edinburgh si dokáže získať aj tých, ktorí zrovna nepatria k milovníkom britských ostrovoch, či napríklad neboli očarení z Londýna (práve s ním ho, pochopiteľne, porovnávajú najviac). Toto ale nie je Londýn a ani Anglicko, toto je Edinburgh, mesto, ktoré netreba podceňovať, takisto ako aj celé Škótsko.

Ktorý štát prezývajú „krajina ohňa a ľadu“?

Island
Správne! Nesprávne!

Chladná krajina severu, s ľadovcami, no zároveň s množstvom sopiek, horúcich gejzírov a prameňov. Práve vďaka tomu si Island vyslúžil túto kontrastnú prezývku. Každý, kto tento ostrov navštívil, hovorí o „novom svete„ či „inej planéte“. Krásu miestnej prírody je ťažké vystihnúť slovami. Island je dôkazom, že Európa má aj pre nás niečo exotické.

Ako sa nazýva skupina ostrovov s určitou autonómiou, medzi Škótskom a Islandom?

Faerské ostrovy
Správne! Nesprávne!

Na severe Európy si predstavíme ešte jedno miesto, ktoré leží v Atlantickom oceáne medzi Škótskom a Islandom. Ide o Faerské ostrovy, kde zrovna na veľa turistov (zatiaľ) nenarazíte. Majestátne útesy, prekrásne vodopády či typické domčeky porastené trávou v zelenej krajinke za návštevu určite stoja. Ďalší kút Európy, ktorý by si dal nazvať exotickým aj pre nás Európanov.

Ako sa nazýva známa pláž gréckeho ostrova Zakynthos?

Zakynthos Navagio
Správne! Nesprávne!

Teraz niečo komerčnejšie a z opačnej strany Európy. Prenesieme sa do teplejších končín, do Stredozemného mora a na grécke ostrovy, presnejšie na ostrov Zakynthos, ktorý internetom preslávila jeho známa pláž Navagio (alebo Shipwreck, čo znamená stroskotaná loď). Gréci sa celkovo môžu pochváliť až 2000 ostrovmi, medzi ktorými nájdeme aj ďalšie zvučné mená ako napríklad Kréta, Rodos, Santorín, Korfu... Ašpirantov na najkrajšie miesta Európy vie tak táto krajina ponúknuť hneď niekoľko.

Kde je namaľované toto veľkolepé dielo slávneho Michelangela?

Vatikán, Sixtínska kaplnka
Správne! Nesprávne!

Bohatá, veľmi stará história, jej veľkolepé pamiatky, ako napríklad Koloseum (oficiálny div sveta), či neuveriteľné diela svetoznámych umelcov. Tým sa môže chváliť nielen Rím, ale v podstate celá Európa. Toto skrátka nikde inde nenájdeš! Môžeš byť takzvaný umelecký barbar, ktorého galérie a múzea nijako nelákajú, no stáť pod výtvorom slávneho Michelangela v Sixtínskej kaplnke je niečo, z čoho budeš určite na mäkko aj ty. Sixtínska kaplnka je súčasťou Vatikánskych múzeí, ktoré sú považované za jedny z najväčších a najcennejších na svete. Ak by si chcel pri každom vystavenom predmete stráviť aspoň minútu, musel by si tu byť 4 roky. Práve v tejto farebnej Michelangelovej kaplnke sa zamknú kardináli, keď volia nového pápeža. Ak sme pri Grécku spomenuli, že ašpirantov na titul najkrajších miest má hneď niekoľko, tak o Taliansku to platí minimálne rovnako. Rím, Florencia, Benátky, Boloňa... až po možno stovky malých romantických mestečiek naprieč celou touto krajinou.

Pri ktorom najväčšom alpskom jazere sa nachádza socha Freddyho Mercuryho či Charlieho Chaplina?

Chillon Ženevské jazero
Správne! Nesprávne!

Keby bolo Švajčiarsko ešte o trochu krajšie, dalo by sa hovoriť priam o gýčovej krajine. Až tyrkysovo sfarbené, obrovské ľadovcové jazerá, nad nimi tie najkrajšie hory Európy, k tomu malebné mestečká, hrady a zámky. Jedným z mnohých švajčiarskych miest, ktoré sa oplatí navštíviť, je Ženevské jazero – najväčšie jazero v Alpách. S jeho veľkosťou pôsobí ako morský záliv pod zasneženými vrcholmi. Nájdete pri ňom hneď niekoľko zaujímavých miest, kde žili rôzni svetoznámi umelci, spisovatelia, speváci, herci... Keď tu človek je, pochopí, prečo si vybrali práve toto miesto. Za zmienku stojí aj samotná Ženeva či na francúzskej strane jazera kúpeľné mestečko Évian alebo najkrajšia dedina Francúzska – stredoveký Yvoire.

Ako sa nazýva táto talianska časť Álp, zapísaná na zozname UNESCO?

Dolomity
Správne! Nesprávne!

Od Švajčiarska sa prehupneme späť cez hory do Talianska, ktoré sa okrem veľkolepých miest ako napríklad Rím či Florencia, plážami po takmer všetkých stranách krajiny, výbornou kuchyňou, môže pochváliť aj nádhernými horami. Tými najznámejšími sú Dolomity na severe krajiny, ktoré sú súčasťou Álp a na zozname UNESCO.

Ktorá krajina sa môže pochváliť národnými parkami Durmitor, Prokletije či nádhernými kaňonmi Tara a Morača?

Durmitor Čierna Hora
Správne! Nesprávne!

Malinký balkánsky štát Čierna Hora, ktorý nemá ani milión obyvateľov, máme zapísaný skôr ako prímorskú destináciu na Jadrane. Mnoho ľudí ani netuší, aké krásy tento štát ukrýva vo svojom vnútrozemí. Nájdeš tam národné parky, ktoré sa dajú prirovnávať k tým najkrajším horám Európy (napríklad k Dolomitom) či dych berúce kaňony horských riek, ktoré sú na zozname UNESCO a patria medzi najvyššie na svete. Na rozdiel napríklad od našich Tatier, je tu veľká pravdepodobnosť, že na horách budeš úplne sám, turisti vnútro tejto krajiny ešte neobjavili. Čierna Hora právom patrí medzi najkrajšie krajiny Starého kontinentu. Keď už sme na Balkáne, na albánskej strane národného parku Prokletije nájdeš veľké jazero Komani. Plavba po ňom, pomedzi miestne hory, je zaradená medzi najkrajšie plavby sveta, čo môžeme aj osobne potvrdiť. Európa i Balkán sú plné prekvapení.

Poznáš najkrajšie miesta Európy? Inšpiruj sa pred plánovaním ďalšej cesty
Európu nepoznáš.
Starý kontinent zrejme pochodený nemáš a jeho miesta nepoznáš. Možno je čas to napraviť.
Môže byť aj lepšie.
Kontinent, na ktorom žiješ, z časti poznáš a niečo si trafil. Stále sa však nájdu miesta, ktoré sú pre teba španielskou dedinou.
Si Európan.
Vidno, odkiaľ pochádzaš a že svoj kontinent dobre poznáš.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK