KVÍZ: Prežil by si v socializme? Otestuj sa, ako poznáš minulý režim

  • Socializmus trval päťdesiat rokov v Československu
  • Mnohí naň nedajú dopustiť
  • Otestuj sa v našom kvíze a zisti, či vieš, ako sa žilo za socializmu
socializmus kvíz
Archív TASR /Oldřich Staněk
  • Socializmus trval päťdesiat rokov v Československu
  • Mnohí naň nedajú dopustiť
  • Otestuj sa v našom kvíze a zisti, či vieš, ako sa žilo za socializmu

 

„Za komunizmu sme sa mali lepšie. Každý mal prácu.“ Tieto vety už počul každý z mladej generácie. Ľudia, ktorí si 50 rokov socialistického režimu nepamätajú, alebo sa narodili už do demokracie, počúvajú z úst pamätníkov takmer samé superlatívy.

Socializmus mal svoje svetlé stránky a nesporné výhody, ktoré by sme si pochvaľovali aj dnes. Prácu mal naozaj každý, bývanie nebolo ani zďaleka také drahé ako dnes a aspoň na prvý pohľad neboli medzi ľuďmi žiadne majetkové rozdiely.

Je tu však aj skupina ľudí, ktorí sú šťastní, že v socializme žiť nemusia. Ktokoľvek sa totiž postavil režimu na odpor, alebo o ňom pochyboval, mal na krku agentov, ktorí mu dokázali urobiť zo života peklo. Vybočenie „z normy“ režim trestal, či už „len“ znepríjemnením života – napríklad tak, že ti zabránili dostať sa na vytúženú školu a skončil si, v lepšom prípade, na podradnej, nekvalifikovanej pozícii, alebo ťa zatvorili rovno do basy. 

Netreba zabúdať, že komunizmus v Česko-Slovensku si vyžiadal stovky životov a ďalšie zničil. Tisícky ľudí radšej emigrovali do zahraničia ako by mali žiť v neslobode. Tí, ktorí zostali, mali obmedzené možnosti trávenia voľného času ako i nakupovania. O všetkom rozhodovala vládna strana. 

Otestuj sa v našom kvíze a zisti, či vieš, ako sa žilo za socializmu.

Luxusný alebo zahraničný tovar bol v časoch socializmu len pre pár vyvolených. Za čo sa nakupovalo v predajniach Tuzexu?

Tuzex_-_logo.svg Wikipedia/voľné dielo
Správne! Nesprávne!

V obchodoch Tuzex sa obchodovalo za odberný poukaz prezývaný ako bon. Vznikol v roku 1957 spolu s podnikom Tuzex, mal formát bankovky s ochrannými znakmi a oficiálny názov „Odberný poukaz (česky Odběrní poukaz) podniku zahraničného obchodu TUZEX“. Bony bolo možné oficiálne získať iba pri povinnej výmene za valuty v banke.

Ktorý vynález nevznikol v Československu?

Fo001886_000015_1.JPG (1) Škoda
Správne! Nesprávne!

Trabant pochádza z NDR, no mimoriadne obľúbený bol aj v u nás. Kofola vznikla v Česko-Slovensku ako socialistická náhrada Coca-Coly. Umakart bol v Československu vyrábaný od roku 1943, keď si ho ako obchodní názov zaregistrovala pardubická Synthesia. Semtex vznikol v Česko-Slovensku v 50-tych rokoch.

Ako sa volá predajňa, ktorá sa zaoberala predajom áut?

Fo003137_Octavia_Combi_1 Škoda
Správne! Nesprávne!

Predaj automobilov zabezpečoval národný podnik Mototechna. O predaji vybraných automobilov rozhodovala vládnuca strana, rovnako aj o ich cene. Okrem Mototechny sa dali autá kúpiť aj v Tuzuxe za bony. Zväčša šlo o luxusné modely zo zahraničia, ktoré boli pre bežných ľudí nedostupné.

Na ktorom aute sa vozili len papaláši?

Tatra 603 Flickr/Brian Snelson
Správne! Nesprávne!

Za vozidlá papalášov boli označované Tatry 603, ktoré využívali rôzni komunistickí funkcionári alebo predstavitelia armády. Tatra 603 pritom nemala pôvodne ani vzniknúť. Komunistický režim prikázal Tatre, aby sa venovala len výrobe nákladných áut na armádne účely. Tatra tak vznikala utajene. Neskôr fabrika dostala zákazku na výrobu limuzíny, a tak uzrela svetlo sveta Tatra 603, ktorá síce bola zaradená na zoznam v Mototechne, ale pre jej vysokú cenu si ju bežný človek nemohol dovoliť.

Na prvého mája sa museli školáci povinne zúčastniť?

hqdefault (3) Youtube
Správne! Nesprávne!

Na prvého mája sa museli školáci povinne zúčastniť prvomájovej manifestácie sviatku práce. Deti sa museli zúčastniť sprievodu, kde kývali vysoko postaveným komunistickým papalášom.

Kde sa konala spartakiáda?

spartak2 Archív TASR
Správne! Nesprávne!

Spartakiáda sa konala vždy v Prahe. Jednalo sa o hromadné verejné telovýchovné vystúpenie. Tradícia nadväzovala na, v komunistickom Česko-Slovensku neželané, sokolské zlety, pre ktoré bol veľký štadión na Strahove v roku 1926 postavený. Na spartakiádu cvičili tisíce študentov, tí najlepší sa dostali do Prahy.

Ako sa volal televízny major, ktorý vyšetroval prípady často s ideologickým podtextom?

MV5BNDJlMjIxNjQtOThlMS00NzhhLWEyODAtNDBmZWJlY2Y4ZTZhXkEyXkFqcGdeQXVyMjIxMzMyMQ@@._V1_ imdb.com
Správne! Nesprávne!

Major Jan Zeman bol hlavný protagonista seriálu 30 prípadov majora Zemana. Seriál bol natočený pri príležitosti 30. výročia oslobodenia Česko-Slovenska Sovietskou armádou. Seriál sa označuje za komunistickú propagandu, kde v rozuzlení nechýba politický kontext. Všetko zo západu, kapitalistické a buržoázne je označené ako skazené.

Aká kapela bola zakázaná komunistami?

14_11_2013_Plastic_People_of_the_universe6104862 TASR/Martin Turanovič
Správne! Nesprávne!

Čechmi milovaná kapela Plastic People of the Universe alebo inak prezývaní Plastici sa dostali do stretu s komunistickým režimom. Spočiatku populárna kapela ovplyvnená štýlom Detí kvetov skupinami the Doors alebo Velvet Underground začala čeliť problémom počas normalizácie. Komunisti sa obávali vplyvu západu, preto sa z kapely rozhodli urobiť exemplárny prípad a jej členov odsúdili na stratu slobody. Dokonca ich donútili účinkovať v jednom diele Majora Zemana, kde mali uniesť lietadlo, s ktorým mali emigrovať na západ.

Odkiaľ pochádzala komunistická verzia Supergirl s menom Majka?

Majka Youtube
Správne! Nesprávne!

Socialistická verzia Kary Danvers (Supergirl) s menom Majka pochádza z Gurunu. Seriál mal názov Spadla z oblakov a počas vysielania v rokoch 1978 – 1980 získal vysokú popularitu. Majka sa stala vzorom pre mnohé dievčatá v Československu.

Čoho bolo nedostatok?

Obchod za socializmu TASR/AP

Potrebný počet správnych odpovedí: 3

Správne! Nesprávne!

Ospevovaný socializmus, na ktorí mnohí sentimentálne spomínajú, mal veľa múch. Jednou z nich bol nedostatok rôzneho tovaru. O nekonečných radoch na mandarínky vie každý.

Socializmus mal aj svoju temnú stránku, ktorý z uvedených ľudí nebol disidentom?

20100106_112059_Czech_Republic_China_Protest_PJO1010071018 TASR/AP, Petr David Josek
Správne! Nesprávne!

Karel Gott nikdy nebol disidentom, aj keď na krátko ušiel do Nemecka, no vrátil sa späť. Václav Havel bol niekoľkokrát väznený. Speváčka Marta Kubišová bola prenasledovaná Štátnou bezpečnosťou a Jiří Dienstbier bol tiež väznený. Havel, Kubišová aj Dienstbier boli aj signatári Charty 77.

Československá komunistická hudobná súťaž, ktorá sa každoročne uskutočňovala a vystúpilo v nej aj veľa zahraničných hostí, sa volala?

sodoma1 TASR/M. Borodáčová
Správne! Nesprávne!

Bratislavská lýra bol česko-slovenský festival populárnych piesní uskutočňovaná v Bratislave. Závideli nám ju dokonca aj Česi. Ako jedna z mála súťaži hosťovala aj hudobných hostí zo západu. Bratislavu tak navštívili napríklad Beach Boys, Boney M alebo Smokey.

Čo znamenala skratka SZM?

Emblem_of_Socialist_Youth_Union_of_CzechoslovakiaSlovakSZM.svg Wikipedia/voľné dielo
Správne! Nesprávne!

Socialistický zväz mládeže (skratka SZM) pôsobiaci v Československej socialistickej republike medzi rokmi 1970 až 1989. Združova mladých ľudí vo veku 15 – 35 rokov. Jeho vznik sa datuje k normalizácii do sedemdesiatich rokov a jeho hlavným poslaním bolo pôsobiť na politicko-ideovú výchovu mládeže. Z mnohých zväzákov sa neskôr stali stranícke kádre.

Socializmus
Veľmi dobre.

Majka

Veľmi dobre. O socializme máš dobré znalosti.
Dobre.

spartak2

Dobre. Niečo vieš, niečo treba doučiť.
Nič moc.

MV5BNDJlMjIxNjQtOThlMS00NzhhLWEyODAtNDBmZWJlY2Y4ZTZhXkEyXkFqcGdeQXVyMjIxMzMyMQ@@._V1_

Socializmus ti asi nič nevraví.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá