Zarobia ti aj 500 %. Vzácne mince a bankovky sa stávajú investičným hitom

  • Vlani sa v SR a ČR vydražili numizmatické predmety za 23,2 mil. eur
  • Majiteľ aukčnej siene predpokladá, že ich hodnota v nasledujúcich rokoch ešte porastie
  • Niektoré kúsky zdraželi za dva roky aj o 500 %
mince numizmatika
Historické mince, ilustračná snímka, TASR/Ján Krošlák
  • Vlani sa v SR a ČR vydražili numizmatické predmety za 23,2 mil. eur
  • Majiteľ aukčnej siene predpokladá, že ich hodnota v nasledujúcich rokoch ešte porastie
  • Niektoré kúsky zdraželi za dva roky aj o 500 %

Objem v aukciách predaných historických mincí, bankoviek a ďalšieho numizmatického materiálu na slovenskom a českom trhu vzrástol v minulom roku o 55 % na 23,2 milióna eur. Informoval o tom organizátor medzinárodných numizmatických aukcií, aukčná spoločnosť Macho & Chlapovič.

Ceny mincí a bankoviek rastú

Dôvodom výrazného nárastu nebol podľa spoločnosti vyšší počet predávaných položiek, ale najmä rastúce ceny numizmatických predmetov. Záujem o numizmatiku rastie dramaticky a odborníci upozorňujú, že cenné predmety ponúknuté v dražbách počas tohto roku budú výrazne drahšie ako vlani.

Rok 2021 sa niesol v znamení veľkého oživenia, keď aukcionári aj záujemcovia pochopili, že dražby cez internet a telefóny dokázali nahradiť aukcie s osobnou účasťou. Naďalej však aj vlani pretrvávala značná neochota klientov predávať kvalitný materiál, a to aj napriek veľmi významným cenovým nárastom,“ zhodnotil minulý rok Elizej Macho, spoluzakladateľ aukčného domu Macho & Chlapovič.

Zdraženie aj o 500 %

Hodnota vybraného modelového portfólia vzrástla v porovnaní s rokom 2019 o približne 60 %. „Niektoré predmety však za tieto dva roky zdraželi aj o 500 %,“ upozornil Macho.

V tomto roku sa podľa neho dá očakávať ešte vyšší dopyt po cenných numizmatických predmetoch, preto ich cena porastie.

Dopyt sa dramaticky zvyšuje a predpokladáme, že zhoršujúca sa bezpečnostná situácia v Európe spolu s infláciou tento trend v roku 2022 nijako neschladí. Veríme, že sa nám v tomto roku podarí získať cenné predmety zo zahraničia. To, čo však prinesieme, bude výrazne drahšie ako minulý rok,“ avizoval.

Trendy investícia

Zdôraznil, že záujem o numizmatiku rastie dramaticky a vnímajú to už aj tí bankári a správcovia portfólií, ktorí doteraz oblasť vzácnych mincí a bankoviek ako relevantnú alternatívnu investíciu nevnímali. „Preto aj v roku 2022 opäť čakáme rekordné objemy, štrukturálne ich však budú znova z veľkej časti ťahať rastúce ceny,“ dodal.

Spoločnosť Macho & Chlapovič je organizátorom medzinárodných numizmatických aukcií, prevádzkuje numizmatický obchod, obchod s investičným zlatom a striebrom. Poskytuje služby spojené s numizmatikou a investíciami.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá