KVÍZ: Rád cestuješ po svete? Potom by si mal vedieť, kde sa platí kunami, dinármi a lírami

  • Na svete existujú desiatky platobných mien, vyznáš sa v nich?
  • Okrem rozšírených platidiel existujú aj meny s netradičnými menami
Dolár
Pixabay/webandi
  • Na svete existujú desiatky platobných mien, vyznáš sa v nich?
  • Okrem rozšírených platidiel existujú aj meny s netradičnými menami

Chystáš sa na dovolenku do zahraničia? Ak áno, určite si dobre prever, akou platobnou menou daná krajina platí. Na svete existujú desiatky mien.

Platidlá sú staré ako ľudstvo samé. V priebehu dejín sa ich formy menili. Spočiatku prevládali platby naturáliami, potom sa začali používať platidlá v rôznych formách, napr. groše i toliare. 

Najrozšírenejšou aj najpoužívanejšou menou je americký dolár. Najväčšími konkurentmi doláru sú euro a libra. Euro je jedna z mála mien, ktorá nemá žiadnu inú variantu. Euro existuje len jedno, či už je to slovenské alebo nemecké. Na svete sú rôzne meny s rôznymi netradičnými názvami ako lev, kuna, líra, dinár a rial. 

Za nezvyčajným názvom hrivna sa skrýva platidlo, ktorej krajiny?

Hrivna Flickr/ Vintage Printery
Správne! Nesprávne!

Za netradične znejúcim názvom sa skrýva ukrajinská mena hrivna. Názov hrivna sa používal už v 11. storočí v Kyjevskej Rusi. Novodobá hrivna sa dostala do obehu 2. septembra 1996, keď nahradila predošlú menu – ukrajinský karbovanec („kupon“) – ktorá bola dočasnou menou v období prechodu zo sovietského rublu na ukrajinskou hrivnu.

Americký dolár je dnes najpoužívanejšou menou na svete, v ktorej krajine má svoj pôvod?

dollar-4857302_1920 Pixabay/webandi
Správne! Nesprávne!

Americký dolár má svoj pôvod v Českej republike, keď sa vyčerpali ložiská striebra v Kutnej Hore začali sa hľadať nové ložiská. Tie sa našli v Krušnej hore v Jáchymovskom údolí, kde sa začali ťažiť ťažké strieborné mince toliare po nemecky (Joachimsthaler). Neskôr ťažbu prevzali Habsburgovci a prostredníctvom svojim krajín ju rozšírili po svete a ukončili grošové obdobie. Toliar sa dostal za oceán prostredníctvom španielskej vetvy dynastie. V USA a Kanade sa obnovou toliaru dolárom platí dodnes.

Ktorá krajina neplatí pesom?

Peso Flickr/ Paul Tayao
Správne! Nesprávne!

Pesom v súčasnosti platí osem krajín sveta. Z toho sedem krajín Latinskej Ameriky Argentína, Dominikánska republika, Chile, Kolumbia, Kuba, Mexiko, Urugay a jedna krajina Ázie a to Filipíny. Vznik meny je spojený s reformou meny v Španielsku v roku 1497, keď nahradila vtedajšiu menu.

Ktorý z našich susedov platí zlotými?

Zloty Flickr/Daniel
Správne! Nesprávne!

Zloty je platobná mena našich severných susedov Poliakov. Do obehu sa dostala v roku 1924, keď nahradila vtedajšiu menu poľskú marku, ktorá trpela hyperinfláciou. V roku 1995 bola v Poľsku prevedená denominácia meny kvôli vysokej inflácii. Poliaci sa pri vstupe do EÚ zaviazali, že príjmu euro kedy sa tak stane nie je jasné.

Libra je jednou z najrozšírenejším mien, ktorá krajina s ňou neplatí?

Libra TASR/AP, Kirsty Wigglesworth
Správne! Nesprávne!

Najrozšírenejšou formou libry je britská libra, ktorou sa platí v Spojenom kráľovstve a britských územiach Man, Guernsey, Jersey, Gibraltar, Falklandy a Svätá Helena. Okrem toho existujú rôzne varianty meny, ktorými platia v mnohých štátoch ako Egypt, Južný Sudán, Libanon, Sudán a Sýria.

Eurozóna má 19 členov, ktorá krajina do nej nepatrí?

Germany_Euro509681217545 TASR/AP, Martin Meissner
Správne! Nesprávne!

Eurozóna má v súčasnosti 19 členov. Ostatní členovia Európskej únie, ktorí ešte euro nezaviedli tak skôr či neskôr budú musieť urobiť. Výnimku má len Dánsko. Euro ako oficiálne platidlo členských štátov Európskej únie sa zaviedlo v roku 1999, keď ho prijalo 11 členských krajín. Slovensko prešlo na euro v roku 2009.

Ktorá krajina používa forint?

Forint Numista/Hook
Správne! Nesprávne!

Forint je súčasná platobná mena Maďarska. Názov meny je odvodený od talianskeho mesta Florencia, kde sa v 13. storočí razili mince s názvom fiorino d'oro. Forint bol v Maďarsku zavedený v roku 1946, keď nahradil predošlú menu maďarské pengő, ktorá bola znehodnotená hyperinfláciou. Ešte predtým bola platobnou menou maďarská koruna. Maďari sa pri vstupe do EÚ zaviazali prijať euro dokonca mali určený aj dátum k roku 2010, no do dnes sa tak nestalo.

Líra bola v minulosti platobnou menou viacerých krajín. Dnes ju používa už len jedna, ktorá?

Lira Flickr/Helmi Razali
Správne! Nesprávne!

Líru je turecká platobná mena. Menu s rovnakým názvom predtým používali aj európske štáty Taliansko, Vatikán, Malta a San Maríno, no ich líry nahradilo euro. Turecká líra prešla obmenami, v dôsledku inflácie bola v minulosti znehodnotená a preto ju nahradila nová líra v roku 2005.

Ktorá krajina neplatí korunou?

20080723_Peniaze_05607 TASR/ Štefan Puškáš
Správne! Nesprávne!

Korunou platí v súčasnosti Česká republika a severské krajiny Švédsko, Dánsko, Nórsko a Island. Koruna bola v minulosti menou Československá od roku roku 1918 až po rozdelenie v roku 1993. Po rozdelení vznikla samostatná česká koruna a slovenská koruna. Koruna bola našou menou až po prijatie eura v roku 2009.

Menu so zvieracím názvom lev používa, ktorá krajina?

Lev Flickr
Správne! Nesprávne!

Lev je platobnou menou Bulharska. Názov lev je pre bulharskou menu používaný už od roku 1881. Pôvod názvu sa spája tiež s českým toliarom, na ktorý bol razený český lev a používal sa po celej Európe aj v Bulharsku. Podobné meno majú aj meny Rumunska a Moldavska a to leu. Bulharský lev prešiel menovou reformou v roku 1999, keď 1000 „starých“ levov se transformovalo do 1 „nového“ leva.

Ako dobre poznáš platobné meny krajín ?
Odborník na meny
Platobné meny veľmi dobre poznáš, asi veľa cestuješ.
Priemerný cestovateľ
Daktoré platobné meny ovládaš, iné ešte treba doučiť dokiaľ vycestuješ.
Katastrofa
Do zahraničia necestuj dokiaľ sa platobné meny nedoučíš.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá