KVÍZ: Si expert na víno, alebo sa tak len tváriš? Dokáž svoje znalosti

wineplanet
WinePlanet.sk/Unsplash

Víno je neodmysliteľnou súčasťou Slovákov a dvojnásobne to platí v lete, kedy dávame prednosť osviežujúcim šumivým kúskom.

Len málokto si vie predstaviť večer na jachte či západ slnka pri pláži bez fľašky osviežujúceho vína. V limitovanom výbere supermarketov si však len ťažko dokážeme vybrať niečo podľa našej chuti.

Čoraz viac Slovákov preto kvalitné víno nakupuje z vinoték a špecializovaných e-shopov ako WinePlanet, kde je výber násobne širší a nájdu sa medzi nimi aj skutočne vzácne kúsky.

Tie však oceníš naplno len vtedy, ak sa vo víne naozaj vyznáš. V kvíze nižšie si preto môžeš overiť svoje vínne znalosti.

V ktorej časti Talianska sa pestuje odroda Glera? Používa sa pri výrobe Prosecca.

Prosecco
Správne! Nesprávne!

Prosecco sa dnes vyrába výhradne v severovýchodnej časti Talianska, vo vymedzenej oblasti Veneta. Pri jeho výrobe musí byť použitej 85 % odrody Glera. Medzi najväčších producentov Prosecca sa radí Terra Serena a Santa Margherita. Prosecco je na Slovensku výhodne dostupné na WinePlanet.sk.

Ktoré slávne talianske vinárstvo sa nachádza na obrázku?

antinori
Správne! Nesprávne!

Legendárne vinárstvo Antinori je dokonale integrované do okolitého svahu. Bolo navrhnuté tak, aby zjednotilo najmodernejšie výrobné technológie a prírodnú krásu okolitej krajiny. Rodina Antinori patrí medzi najstaršie šľachtické rodiny na svete, sú s ňou späté známe značky Tignanello, Guado al Tasso, Solaia, Castello della Sala, La Braccesca alebo Tormaresca. Viac o Antinori sa dozvieš v článku od WinePlanet.

Približne koľko bubliniek obsahuje jedna fľaša Champagne 0,75 l?

champagne
Správne! Nesprávne!

Až 47 000 000 bubliniek, pričom perlenie je jemnejšie a dlhšie ako v ostatných šumivých vínach, ako sú napríklad Prosecco, Sekt alebo Cava. Pojem champagne smie byť používaný výhradne na označovanie šumivého vína vyrobeného vo francúzskom regióne Champagne pomocou tradičnej metódy. Klasický predstaviteľ štýlového Champagne s bohatou históriou a skvelými vínami je Champagne Bollinger, ktorý sa neodmysliteľne spája s agentom 007.

Ktoré vinárstvo je najväčším organickým vinárstvom na svete?

Organicke vinarstvo
Správne! Nesprávne!

Vinárstvo Emiliana je najväčším organickým vinárstvom na svete. Oficiálne ekologické a biodynamické certifikácie má 1 400 ha vinohradov, zvyšných 1 342 ha je certifikovaných podľa normy ISO 14.001 a prechádza na plný organický stav. Na Slovensku sú BIO vína dostupné napríklad na WinePlanet.sk.

Ktoré tri základné odrody sa používajú na výrobu Tokajského putňového výberu?

Snímka obrazovky 2020-08-10 o 11.58.15
Správne! Nesprávne!

Hlavnou bielou odrodou, ktorá sa používa na výrobu Tokajského vína, je Furmint, pestuje sa na území 50 % vinohradov. Ďalšou odrodou je Lipovina, ktorá zaberá 25 – 30 % všetkých vinohradov. Najstaršou Tokajskou odrodou je Muškát žltý. Vína z Tokaja sú skutočnou lahôdkou, u seba doma ich môžeš mať napríklad cez WinePlanet.sk.

Koľko vinohradníckych oblastí má Slovensko?

slovenske vinice
Správne! Nesprávne!

Na Slovensku máme 6 vinohradníckych oblastí. Najväčšia je v súčasnosti Južnoslovenská, nasledovaná Malokarpatskou vinohradníckou oblasťou, Stredoslovenskou, Nitrianskou, Východoslovenskou vinohradníckou oblasťou a maličkou oblasťou Tokaj. Slovensko má víno hlboko v krvi, preto má WinePlanet v ponuke až 45 slovenských značiek vína.

Ktorý z týchto pohárov je určený na podávanie Prosecca?

Snímka obrazovky 2020-08-10 o 11.58.52
Správne! Nesprávne!

Šumivé víno by sme mali podávať v kalichoch úzkeho, vysokého tulipánu, ktorým hovoríme flauty. Firma Riedel má dokonca špeciálne navrhnutý kalich Prosecco Superiore. Širší kalich v tvare tulipánu dodáva vínu jemnejšiu chuť v porovnaní s ostrejšou chuťou vo flaute. Práve poháre výrazne vplývajú na celkový zážitok z vína. Štýlové poháre a dekantery Riedel nájdete na WinePlanet.sk.

Ktoré z týchto tvrdení je pravdivé pri otváraní šumivého vína?

otvaranie sumivych vin
Správne! Nesprávne!

Po odstránení obalu a drôteného košíka zo šumivého vína pevne pridržiavajte zátku, aby nevystrelila. Pravou rukou pevne držte korkovú zátku a ľavou opatrne otáčajte celú fľašu. Zátku nenechávajte vystreliť, uniká tým množstvo oxidu uhličitého a aróm vo víne. Vyskúšajte pestrú paletu slovenských a zahraničných šumivých vín na WinePlanet.sk.

Aké príchute pripomína kvalitné veltlínske zelené?

Veltlin
Správne! Nesprávne!

Veltlínske zelené je stálicou európskych vín. Len ťažko si predstaviť ideálnejšie víno k rybám či kuraciemu mäsu, veltlín nesmie chýbať ani pri tvojej večeri. Pozrite si TOP výber veltlínskeho zeleného od someliéra.

Ktorá odroda vína je najpestovanejšia na svete?

Cabernet Sauvignon
Správne! Nesprávne!

V súčasnosti je najrozšírenejšou odrodou na svete Cabernet Sauvignon. Kľúčovou z hľadiska pestovania a kvality je Francúzsko – Bordeaux, Kalifornia, Austrália a Čile. Medzi najlepšie patria vína značky Rothschild Mouton Cadet, Clarendelle, Errazuriz alebo Chateau Ste. Michelle. Ponorte sa do svete Cabernet Sauvignon na WinePlanet.sk.

KVÍZ: Si expert na víno?
Víno máš skôr ako hobby. S najlepším výberom ti však spoľahlivo poradia na WinePlanet.sk, či plánuješ romantickú večeru alebo divokú párty.
Za vyplnenie kvízu získavaš 10 % zľavu na WinePlanet.sk, v objednávke stačí zadať kód STARTWINE.
Kód platí do 20.9.2020 a nie je ho možné kombinovať s inými kódmi a zľavami na e-shope.
Vo víne sa naozaj vyznáš. Najlepší výber skutočne kvalitných vín je k dispozícii na WinePlanet.sk, či plánuješ romantickú večeru alebo divokú párty.
Za vyplnenie kvízu získavaš 10 % zľavu na WinePlanet.sk, v objednávke stačí zadať kód STARTWINE.
Kód platí do 20.9.2020 a nie je ho možné kombinovať s inými kódmi a zľavami na e-shope.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK