KVÍZ: Si skutočný expert na zdravú výživu? Ako dobre vieš odhadnúť zdravé potraviny?

Unsplash/Sander Dalhuisen, Jan Sedivy

Na trhu sa objavuje čoraz viac produktov, ktoré sa pýšia svojím jedinečným a zdraviu prospešným zložením. Len málo ko má však taký prehľad, aby dokázal povedať či ide len o „zdravý marketing“ alebo skutočné benefity. Over si preto svoj prehľad v tomto kvíze.

Aké je maximálne odporúčané množstvo bielkovín, ktoré by mal denne prijať dospelý človek?

Unsplash/Kelly Sikkema
Správne! Nesprávne!

Pre zdravých dospelých ľudí platí odporúčanie konzumovať denne 0,8 g bielkovín na 1 kilogram telesnej hmotnosti. Vrcholoví športovci a ženy v tehotenstve a počas dojčenia potrebujú 1,0 – 2,0 g/kg. Ukazujú to údaje z Ambulancie klinickej výživy.

Koľko percent bielkovín v našom tele tvorí kolagén?

kolagen Gam's
Správne! Nesprávne!

Kolagén je základný stavebný prvok v tele, tvorí najväčšiu časť bielkovín, až 30 %. Pôsobí ako spojivo buniek v kostiach, šľachách, kĺboch, pokožke, ale aj v krvných cievach, rohovke oka či v zuboch. Práve preto je kolagén dôležité suplementovať, jedným z najobľúbenejších spôsobov sú proteínové tyčinky.

Ktoré potraviny sú bohaté na vitamín E?

go Unsplash/Kayla Maurais
Správne! Nesprávne!

Vitamín E je silný antioxidant, ktorý pomáha telu bojovať s infekciou. Potraviny bohaté na vitamín E zahŕňajú orechy, semená a špenát.

Mnohí výrobcovia zdravých sladkostí, nahrádzajú biely cukor sladidlom maltitol. Aká je jeho výhoda pre naše zdravie?

cukor Unsplash/Sharon McCutcheon
Správne! Nesprávne!

Maltitol je cukrový alkohol, ten sa prirodzene vyskytuje v niektorých druhoch ovocia a zeleniny. Maltitol výrobcom umožňuje získať sladkosť, ktorá je blízka cukru, ale s polovicou kalórií. Z tohto dôvodu môže pomôcť aj pri chudnutí a dokonca nespôsobuje zubný kaz.

Čoraz viac potravín nesie označenie superfood. Čo tento popis o produkte prezrádza?

superfood_3 Gam's
Správne! Nesprávne!

Podľa zdravotníckeho centra Harvard Pilgrim Health Center sa označujú pojmom „superfoods“ také potraviny, ktoré majú mimoriadny zdraviu prospešný účinok. Sú to zvyčajne potraviny v komplexnej pôvodnej a prírodnej podobe (raw), obsahujúca vysoký obsah rôznych vitamínov, minerálov, antioxidantov, enzýmov či vlákniny. Tieto parametre spĺňa aj proteinová tyčinka slovenskej výroby – Gam's superfood - Chlorella & Apricote. Kúp si tyčinku.

Vieš prečo je pre náš organizmus prospešné konzumovať mak a výrobky s jeho obsahom?

Unsplash/Castorly Stock
Správne! Nesprávne!

Mak obsahuje až dvanásťnásobne viac vápnika než mlieko a trikrát viac ako syry. K jeho pozitívnym účinkom patrí odkyslenie organizmu, zníženie cholesterolu, ako aj podpora krvotvorby či liečba ekzémov a vyrážok.

Aká potravina môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi , najmä u ľudí s nadváhou alebo s cukrovkou 2. typu?

Unsplash/Tim Smurf
Správne! Nesprávne!

Cukrovka 2. typu je časté ochorenie, ktoré sa vyznačuje značne zvýšenou hladinou cukru v krvi. Zvyčajne je výsledkom zníženej citlivosti na hormonálny inzulín. Práve ovos môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi , najmä u ľudí s nadváhou alebo s cukrovkou 2. typu.

Zázvor patrí medzi najzdravšie koreniny sveta. Aký proces zastavuje v ľudskom organizme?

Unsplash/sentot setyasiswanto
Správne! Nesprávne!

Zázvor je aromatický svetlohnedý koreň kríkovitej rastliny známej v Ázii asi 4000 rokov. Oddávna sa používa ako korenie a v niektorých tradičných medicínskych prístupoch je považovaný za univerzálny liek. Je taktiež protirakovinový – zastavuje rast rakovinových buniek, najmä v hrubom čreve.

Ktorá značka predstavila prvú čokoládu na svete s polovicou kalórií bežnej čokolády?

co Unsplash/Charisse Kenion
Správne! Nesprávne!

RED Chocolate je prvá čokoláda na svete s polovicou kalórií bežnej čokolády. Bez pridaného cukru a zníženého množstva tuku sa odborníkom podarilo znížiť jej kalorickú hodnotu o 50 %. Jeden kúsok horkej čokolády obsahuje len 16 kcal, čo je toľko kalórií ako v jednom plátku jablka. Čokoláda RED je dostupná na Gam's shope.

Arašidové maslo obsahuje aj zdraviu prospešné zložky. Ktoré z nich v ňom majú bohaté zastúpenie?

arasidove maslo Gam's
Správne! Nesprávne!

Arašidy a arašidové maslo obsahujú živiny, ktoré môžu prospieť srdcu a zlepšiť hladinu cukru v krvi. Arašidové maslo obsahuje väčšie množstvo bielkovín, spolu s esenciálnymi vitamínmi a minerálmi, ako je horčík , draslík a zinok.

KVÍZ: Si skutočný expert na zdravú výživu? Ako dobre vieš odhadnúť zdravé potraviny?
Žiaľ, tvoje vedomosti ohľadom zdravých potravín nie sú na profesionálnej úrovni. Zorientovať sa vo svete zdravej výživy ti môžu pomôcť aj odborníci z e-shopu Gam's. Nájdeš tu veľa produktov a tipov, ktoré ti pomôžu nabehnúť na cestu zdravého životného štýlu.
Dobrá správa, tvoje vedomosti ohľadom zdravých potravín sú na pomerne slušnej úrovni. Je vidno, že v oblasti zdravej výživy nie si stratený, no určite môžeš na sebe ešte zapracovať. Množstvo produktov a tipov, ktoré ti pomôžu zorientovať sa v oblasti zdravého životného štýlu, nájdeš aj na e-shope Gam's.
Gratulujeme! Tvoje vedomosti ohľadom zdravých potravín sú na vynikajúcej úrovni. Zdá sa, že v oblasti zdravej výživy sa perfektne orientuješ, v tom prípade určite oceníš aj výrobky na e-shope Gam's.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK