KVÍZ: Slovensko alebo zahraničie? Uhádni, či sa tieto prírodné krásy nachádzajú u nás alebo vo svete

  • Ako dobre poznáš našu krajinu?
  • Dokáže naše prírodné úkazy rozlíšiť od zahraničia, alebo sú pre teba úplne identické?
  • Zisti to v našom kvíze
IG/jsedy7, IG/naseslovenske
  • Ako dobre poznáš našu krajinu?
  • Dokáže naše prírodné úkazy rozlíšiť od zahraničia, alebo sú pre teba úplne identické?
  • Zisti to v našom kvíze

Slovensko je naozaj svetové. Mnohé naše prírodné úkazy by si si mohol pomýliť so zahraničím, mnohé tiež majú zahraničné prívlastky. Viaceré prírodné pamiatky, ktoré u nás môžeš navštíviť, majú svojich dvojníkov aj v zahraničí. Slovensko totiž nie sú iba Tatry, nájdeš tu mnoho hradov, zámkov, architektonických skvostov, jazier a iných jedinečných prírodných krás. 

Poznáš našu krajinu natoľko dobre, že ju vieš rozlíšiť od zahraničia? Over si svoje vedomosti v našom cestovateľskom kvíze. Možno nájdeš aj motiváciu na najbližší víkendový výlet. 

Kde nájdeš toto jazero s nádherne tyrkysovou vodou?

beňatina IG/carovne_slovensko
Správne! Nesprávne!

Jazero pri obci Beňatina ponúka rovnako tyrkysovú vodu v lone prírody. Vzniklo v bývalom travertínovom lome, ktorý zaplavila priezračne čistá spodná voda. Podobný úkaz môžeš aj nájsť aj na Orave pri Kraľovanoch, a to Šútovské jazero.

Vieš ako sa nazýva toto skalnaté územie a kde sa nachádza?

adršpach IG/jsedy7
Správne! Nesprávne!

Skalné útvary v Adršpašsko-teplických skalách nájdeš u našich susedov v Českej republike, konkrétne v Královohradeckom kraji. Ide o najväčší eróziou vytvorený pieskovcový skalný komplex v Česku.

Keď chceš navštíviť takéto domy vytesané v skalách, kam by si sa vybral?

brhlovce IG/l_ucka.blahovcova
Správne! Nesprávne!

Obec Brhlovce sa nachádza východne od Levíc a nájsť tam môžeš naozaj nezvyčajné domy. Dobre spracovateľné pórovité horniny umožnili obyvateľom postaviť svoje obydlia priamo v nich. Niektoré sú dodnes obývané, iné slúžia ako vínne pivnice. Navštíviť ich môžeš aj ty, keďže pár domov slúži aj ako skanzen s trvalou expozíciou.

Vieš ako sa volá tento vrchol?

ostry rohac IG/go_rohace
Správne! Nesprávne!

Roháče ti ponúknu rovnako krásne panorámy ako Alpy a ich najvyšší vrch Ostrý Roháč si dokonca aj nesie pomenovanie slovenský Matterhorn. Nezabudni ale, že táto turistika je považovaná za jednu z najťažších a najnáročnejších na Slovensku, keďže sa na jej trase nachádza veľa exponovaných miest. Preto si dobre prehodnoť svoju fyzickú kondíciu a rovnako dôsledne sleduj aj počasie.

Slovensko je známe svojimi hradmi a zámkami. Rovnako je na tom aj Rumunsko. Vieš kde sa nachádza tento konkrétny?

transylvania
Správne! Nesprávne!

Pozeráš sa na hrad Bran, ktorý je známy ako hrad grófa Drakulu. Tento knieža tam však v minulosti nežil, zámok bol iba inšpiráciou pre spisovateľa Brama Stokera, ktorý napísal najkomickejší hororový román – Dracula.

Púšte sa nenachádzajú len v tropických oblastiach, ale aj v Európe. Vieš kde sa nachádza táto?

zahorie šranecke piesky IG/si_mawanderlust
Správne! Nesprávne!

Za piesočnými dunami nemusíš jazdiť do Afriky. Ťavy, karavany a pyramídy ti síce Slovensko ponúknuť nedokáže, zato púšť áno. Nachádza sa na Záhorí, v okolí Lakšárskej Novej Vsi a Plaveckého Mikuláša. Je tiež domovom viacerých vzácnych živočíšnych druhov. Pred výletom ale musíš rátať s tým, že toto miesto môže byť uzavreté, keďže areál je súčasťou vojenského obvodu a môžu tu prebiehať cvičenia.

Nový Zéland je aj v Európe. Vieš kde sa nachádzajú tieto Hobitie domčeky?

modrova IG/naseslovenske
Správne! Nesprávne!

Už pri vstupe na farmu v dedine Modrová ťa upozornia tabule, že sa nachádzaš na území Nového Zélandu. Úplný dojem potom dotvoria už spomínané hobitie domčeky, ale aj klokany či vtáky emu. Okrem toho tu nájdeš aj obydlia pôvodných obyvateľov Nového Zélandu – Maorov. Na návštevu farmy sa ale musíš poponáhľať, otvorené majú iba do konca októbra.

Naše krajiny si často vo svete mýlia. Okrem podobného názvu nás spája aj ostrov s kostolom v strede. Odkiaľ pochádza táto fotka?

bled IG/map_of_europe
Správne! Nesprávne!

Tentokrát sa pozeráš na fotku zo Slovinska. Okrem Julských Álp, či splavovania rieky Soči, je najväčším turistickým lákadlom v Slovinsku jazero Bled. Známe je svojim fotogenickým ostrovčekom v strede jazera s kostolíkom. Podobný úkaz však môžeš nájsť aj u nás – na Oravskej priehrade.

Záber ako z Harryho Pottera. Nachádza sa tento viadukt na Slovensku či v zahraničí?

telgrat IG/natinstablog
Správne! Nesprávne!

Podobný objekt ako zo záberu z filmovej série Harry Potter nájdeš ale aj na Slovensku. Neďaleko obce Telgárt, v okrese Brezno, sa nachádza Chmarošský viadukt, ktorý ťa už pri pohľade prenesie na cestu do Rokfortu. Železničný most je 100 metrov dlhý a 18 metrov vysoký a patrí medzi technické pamiatky.

Tento vrch je najvyšší v krajine. Vieš v akej?

grossglockner IG/kaerntenliebe
Správne! Nesprávne!

Na obrázku sa pozeráš na najvyšší vrch Rakúskych Álp – Grossglockner. K majestátnej trojtisícovke okrem turistickej trasy vedie aj asfaltová cesta, takže ak nie si zdatný turista, ľahko sa tam vyvezieš aj autom. Táto cesta sa tiež zaraďuje medzi jednu z najkrajších horských ciest na svete.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK