KVÍZ: Späť do obdobia, kedy nás obsadili. Čo všetko vieš o 21. auguste 1968?

  • Vpád spriatelených vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie znamenal koniec Pražskej jari
  • Začala tvrdá normalizácia, ktorá trvala veľmi dlhé obdobie
  • O tomto neľahkom období si určite pamätáš aj niečo z dejepisu, niečo sa možno naučíš v našom kvíze
okupácia
Instagram/ simone_preppyadventure, balbinocka
  • Vpád spriatelených vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie znamenal koniec Pražskej jari
  • Začala tvrdá normalizácia, ktorá trvala veľmi dlhé obdobie
  • O tomto neľahkom období si určite pamätáš aj niečo z dejepisu, niečo sa možno naučíš v našom kvíze

Všetkým ľuďom Československej socialistickej republiky, včera, dňa 20.8.1968 okolo 23. hodiny večer prekročili vojská Sovietskeho zväzu, Poľskej ľudovej republiky, Nemeckej demokratickej republiky, Maďarskej ľudovej republiky a Bulharskej ľudovej republiky štátne hranice Československej socialistickej republiky…,“ zneli slová z rozhlasu. 

Každá bratská pomoc je vnímaná inak. Tá spred 50 rokov skončila niekoľkými zbytočnými úmrtiami, násilnosťami, prenasledovaniami a spôsobila masívny odchod občanov Československa do zahraničia. 

Pobyt spriatelených vojsk na našom území trval takmer 23 rokov. Posledný železničný transport prekročil naše hranice až 21. júna 1991. Navždy však poznačil všetky generácie, ktoré tento režim prežili a aj tých, ktorí sú iba tichými poslucháčmi rozprávania. 

Aký máš prehľad v týchto udalostiach?

Vpádu okupačných vojsk predchádzala snaha zmeniť politiku na „socializmus s ľudskou tvárou“. Ktorý z politikov predstavil tento program verejne?

Instagram/ linda__nagyova
Správne! Nesprávne!

Patril medzi vrcholných predstaviteľov Pražskej jari, ktorá bola inváziou okupačných vojsk tvrdo potlačená. Alexander Dubček sa stal v januári 1968 prvým tajomníkom ÚV KSČ a odvtedy presadzoval politiku „socializmu s ľudskou tvárou“.

Na okupácií Československa sa podieľalo päť vojsk Varšavskej zmluvy. Ktorý štát sa odmietol pridať?

Instagram/ iveta.plsekova
Správne! Nesprávne!

Vojenský vpád socialistických krajín na čele so Sovietskym zväzom mal na svedomí dlhoročnú okupáciu Československa a násilné potláčanie demokratických reforiem. Okrem Sovietskeho zväzu sa ho zúčastnili Poľsko, Maďarsko, Bulharsko a NDR. Rumunsko sa na okupácií odmietlo podieľať a Albánsko dokonca zo zmluvy vystúpilo.

Invázie do Československa 27 bojových divízií a jedna letecká armáda. Krycí názov dostal vojenský vpád podľa jednej rieky. Spomenieš si akej?

Instagram/ tomage_lucatch
Správne! Nesprávne!

12 tankových, 13 motostreleckých, dve výsadkové bojové divízie a jedna letecká armáda. Celkovo prišlo na naše územie približne 700 000 vojakov s 800 lietadlami, 6 300 tankami a 2 000 delami a raketami. To všetko sa udialo pod krycím názvom „operácia Dunaj“.

Okupácia si od 21.augusta 1968 do konca novembra toho istého roka vyžiadala 137 obetí. Vieš, koľko z nich bolo zo Slovenska?

Instagram/ beautifulbratislava
Správne! Nesprávne!

Invázia vojsk Varšavskej zmluvy si do 3. septembra vyžiadala 72 mŕtvych, 266 ťažko a 436 ľahko zranených. Spomedzi nich bolo 19 mŕtvych občanov zo Slovenska. Do konca novembra 1968 počet obetí občanov Československa vzrástol na 137, z toho sa odhaduje 37 zo Slovenska.

21.augusta sa malo odohrať finále Stredoeurópskeho pohára v Trnave. Proti komu mal vtedy Spartak Trnava nastúpiť?

Instagram/ drondrejjurasek
Správne! Nesprávne!

Zápas bol zrušený kvôli zákazu vychádzania. „Bol vyhlásený zákaz zhromažďovať sa, otec ma aj tak zobral autom na štadión. Cestou sme stretali vojenské vozidlá, mal som vtedy 12 rokov,“ spomína Štefan Horváth, sekretár fanklubu Spartaka.

Obyvateľstvo Československa dalo okupačnému vojsku jasne najavo, čo si o jeho pobyte v našej krajine myslí. Vieš, kde na Slovensku ľudia skandovali toto heslo: „Hitler, Kosygin, jednej matky syn!“?

Instagram/ csdopravak
Správne! Nesprávne!

V Detve ľudia na znak odporu hádzali po vojakoch rôzne predmety. Tí odpovedali streľbou, zomreli dvaja ľudia. V Banskej Bystrici sI na znak odporu jeden zo zamestnancov JRD ľahol pod tank. Ten ho bez milosti prešiel. V Bratislave sa nahnevané obyvateľstvo snažilo s vojakmi vyjednávať, niektorí však hádzali aj dlažobné kocky, v dôsledku čoho došlo k streľbe. Zomrelo 15 ročné dievča a traja muži. Legendárne heslo „Hitler, Kosygin, jednej matky syn!“ zaznelo z centra Trnavy.

Okupácia spriatelených vojsk inšpirovala mnohých umelcov k tvorbe. Vieš doplniť text Dedo Mráz od Jara Filipa? Netrepte sa do Bruselu, čo v tom cudzom svete, načo lámať angličtinu, keď ... ?

Instagram/ tyzden.sk
Správne! Nesprávne!

Pieseň má skutočne veľavravný názov. Jaro ju naspieval spolu so Štefanom Skrúcaným. Text je priamy, otvorený, ironický a presne taký, aký by si pri násilnej okupácií čakal. „Už je to tu zas, a nie prvý raz, zas namiesto Mikuláša príde Dedo Mráz. Príde rovno z Čukotky, naložený do vodky, doniesie nám matriošku, zoberie nám pas.“

Počas obdobia okupácie z Československa odišlo do exilu vo viacerých vlnách veľké množstvo obyvateľov. Vieš, koľko približne?

Instagram/ tyzden.sk
Správne! Nesprávne!

Stovky občanov zastihla správa o okupácií krajiny v zahraničí. Viacerí z nich sa z dovolenky, študijného alebo pracovného pobytu už nevrátili. Ďalšie tisícky Slovákov a Čechov odišli z krajiny v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Do odchodu vojsk z nášho územia to bolo viac ako pol milióna obyvateľov.

okupácia 1968
Super!

O okupácií vojsk Varšavskej zmluvy na našom území vieš toho skutočne veľa!
Gratulujeme!

Z dejepisu si pamätáš skutočne dosť!
Nevadí!

Skús si túto neslávnu a boľavú históriu doštudovať.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá