KVÍZ: Spoznáš Bratislavu aj z tohto uhla? Unikátne stavby, na ktoré sme sa pozreli inak

  • Všímaš si pri bežnej prechádzke svoje okolie?
  • Detaily robia stavbu a stavba mesto
  • Vďaka kvízu spoznáš Bratislavu trochu inak
kvizz
  • Všímaš si pri bežnej prechádzke svoje okolie?
  • Detaily robia stavbu a stavba mesto
  • Vďaka kvízu spoznáš Bratislavu trochu inak

O Bratislave mnohí hovoria, že jej historické centrum nestojí za veľa a celé ho prejdeš tak cca za 10 minút. My si myslíme, že za historické budovy sa dajú považovať už aj socialistické stavby. Dnes sa označujú za pamätníky doby a rozdeľujú spoločnosť na dve skupiny. Jedna, ktorá velebí jednoduchosť a túto architektúru a druhá, ktorá by najradšej videla stavby zbúrané. 

Málokto si pri monštruóznych betónových stavbách všíma detaily, ktoré ju robia úplne výnimočnou. A práve na detaily sme sa v kvíze zamerali. Možno okolo nich chodíš každý deň, no nikdy si im neprikladal väčšiu váhu. Obklad, billboardy či grafitti. To všetko tvorí mozaiku nášho hlavného mesta. Otestuj sa, či si na Bratislave všímaš aj maličkosti.

Poznáš budovu na obrázku?

kvv Petra Stanová
Správne! Nesprávne!

Kukurica je ubytovacie zariadenie Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Je to rezidenčná výšková budova s výškou 82 metrov, postavená v roku 1977, v minulom tisícročí jedna z najvyšších rezidenčných budov v Bratislave v uzatvorenom areáli Ministerstva obrany Slovenskej republiky na Kukučínovej ulici 38.

Medzi ktorými dvoma námestiami sa nachádzajú budovy na obrázku?

kvizz Petra Stanová
Správne! Nesprávne!

Otočené sú na Kamenné námestie, ale technicky sa nachádzajú na námestí SNP. Po ich ľavici sa nachádza bytový dom Manderlák.

Pred ktorým ministerstvom sa nachádza výhliadkové koleso?

kvvvvii Petra Stanová
Správne! Nesprávne!

Atrakciu mesto umiestnilo blízko Dunaja, konkrétne na Vajanského nábreží, neďaleko Slovenskej národnej galérie a Ministerstva životného prostredia. V prevádzke bude len tri mesiace.

Je obložená travertínom a pochádza zo 60. rokov. Aká budova je na obrázku?

kvii Petra Stanová
Správne! Nesprávne!

Prior je typickým príkladom riešenia nadčasovej architektúry s koncepciou hľadania dobrých urbanistických vzťahov peších trás a cestnej dopravy. Architektonickú jednotu autor podporil jednotným obkladovým materiálom – doskami zo spišského travertínu a jednotným detailom. Obchodný dom na Kamennom námestí bol otvorený 20. novembra 1968.

Ktorá budova má tento obklad?

kvik Petra Stanová
Správne! Nesprávne!

V rokoch 1950 až 1955 dostala Slovenská národná galéria sídlo pri Dunaji na námestí Ľudovíta Štúra. Neskôr zrekonštruovaná a doplnené o modernú prístavbu v rokoch 1969 – 1977 podľa návrhu architekta Vladimíra Dedečka.

Kto je autorom tejto stavby?

kviiiii Petra Stanová
Správne! Nesprávne!

Budova Slovenského rozhlasu je postavená z oceľovej konštrukcie v tvare obrátenej pyramídy. Autormi projektu sú Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič a Barnabáš Kissling. Projekt vznikol v roku 1967. Stavba bola dokončená až v roku 1983. Obsahuje veľkorysé vnútorné priestory, vynikajúcu koncertnú sieň a dobre vybavené nahrávacie štúdiá. Je tu umiestnený aj jeden z najväčších organov na Slovensku.

Podchod sa nachádza pri Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, taktiež vedie zo Špitálskej ulice do Kina Lumière. Vieš si tipnúť od kedy existuje?

kvizzz Petra Stanová
Správne! Nesprávne!

Bývalé Charlie centrum, dnes už Kino Lumière, otvorilo svoje brány 5. septembra 2011. Na Špitálskej ul. 4 bola spustená prevádzka v dvoch kinosálach na prízemí, denne sa v kine premietajú štyri filmy. Pred začiatkom užívania obe kinosály prešli úpravou: vymenili sa premietacie plátna, sfunkčnili technologické zariadenia, zvuk bol skvalitnený na Dolby Stereo. Vo svojom programe ponúka Kino Lumière divákom alternatívnu domácu, svetovú a európsku tvorbu.

Výrazný obklad sa nachádza na Pawerovom dome, ktorý je dnes súčasťou Starej radnice. Vieš, na akom námestí sa nachádza?

kviiiz Petra Stanová
Správne! Nesprávne!

Pawerov dom je starý meštiansky dom na Hlavnom námestí v Starom Meste v Bratislave. Dnes je súčasťou budovy Starej radnice, ktorá vznikla spojením Pawerovho domu, Ungerovho domu, Jakubovho domu a Aponiho paláca. Pawerov dom sa nachádza vľavo od Ungerovho a vpravo od Jakubovho domu. Dom si dal postaviť ešte pred rokom 1422 mešťan Hans Pawer. V súčasnosti je čiastočne obnovená jeho fasáda z prvej polovice 15. storočia. Bol postavený o niečo neskôr ako susedné domy. Na mieste súčasného domu pôvodne bola záhrada a ulička medzi dvoma domami.

Aký účel mala budova na obrázku?

kviz Petra Stanová
Správne! Nesprávne!

Hotel Kyjev je hotel v bratislavskom Starom Meste. Nachádza sa na Rajskej ulici pri Kamennom námestí, v bezprostrednej blízkosti obchodného domu Tesco. Dostavaný bol v roku 1973, otvorený v nasledujúcom roku. Bývalý Hotel Kyjev sa v začiatku svojho fungovania zaradil medzi najvyhľadávanejšie ubytovacie zariadenia v Bratislave, pretože v hlavnom meste neexistovala seriózna konkurencia.

Ktorej slovenskej univerzite patrí táto budova?

kvikf Petra Stanová
Správne! Nesprávne!

Budova patrí strojníckej fakulte STU - Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. STU vznikla v 1937 a má od 60. rokov štyri fakulty: elektrotechnickú, chemickú, strojnícku a stavebnú. V roku 1985 vznikla odčlenením od Strojníckej fakulty aj Strojárskotechnologická fakulta v Trnave.

KVÍZ: Minimalistická reportáž architektúry. Spoznáš Bratislavu aj z tohto uhla?

IMG_7744

Tento kvíz nebol najľahší. Veríme, že si si aspoň niečo zapamätal/a. Nabudúce to vyjde!

106361067_1620378558112831_705620772507880281_n

Gratulujeme! V Bratislave sa orientuješ. Ak si niečo nevedel/a, vyber sa na prechádzku mestom a doplň znalosti.

Gratulujeme! Si pravý/á Bratislavčan/ka!

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK