KVÍZ: Spoznáš najväčšie ryby slovenského podsvetia a ich beštiálne činy? Otestuj svoj skutočný prehľad o zločincoch

  • Komunistická éra je na konci a do vedenia sa dostáva mafia
  • Na Slovensku pôsobili viaceré zločinecké gangy
  • Mafiáni majú na rukách krv mnohých ľudí
  • Spomínaš si kto za akými zločinmi stojí?
MAFIA
Facebook/Historia Mafie na Slovensku
  • Komunistická éra je na konci a do vedenia sa dostáva mafia
  • Na Slovensku pôsobili viaceré zločinecké gangy
  • Mafiáni majú na rukách krv mnohých ľudí
  • Spomínaš si kto za akými zločinmi stojí?

Komunizmus zatvoril svoje brány a sloboda nastolila raj pre mafiánov. Píšu sa 90. roky. Hlavné slovo udávajú zločinecké skupiny. Najobávanejší muži tej doby sa nebáli ničoho. Kradli, mučili i nemilosrdne vraždili. Mafiáni vraždili konkurenčné gangy, vlastných parťákov a svedkovia zločincov mizli bez stopy. Neraz na rad prišli aj nevinní ľudia.

Divoké 90. roky sú považované za čiernu dieru v dejinách Slovenska. Na podsvetnej scéne sa doslova „varila“ krv. O mafiánskej scéne na Slovensku si si u nás na webe mohol prečítať desiatky zaujímavých článkov. Ak si ich čítal skutočne pozorne, tak tento kvíz bude pre teba naozaj jednoduchý.

Kto stojí za explóziou telefónnej búdky, pri ktorej sa okolím zmietali pozostatky troch civilistov?

františek salinger SITA/Jozef Habočík
Správne! Nesprávne!

Písal sa 9. júl 1998, kedy boss žilinského podsvetia František Salinger odpálil telefónnu búdku. Bolo niečo po 10. hodine ráno, kedy bomba odpálila búdku až 40 metrov do vzduchu. Jasná obloha sa zmietala v popole a okolím lietali ľudské pozostatky. Neboli však toho, koho pravdepodobne mali byť, na nevybavené účty v podsvetí doplatili nevinní ľudia.

Jeho meno figuruje v kauze brutálnej vraždy ženy a nevinného 10-ročného dieťaťa v Moste pri Bratislave. Ktorý z mafiánov porušil prísne pravidlá?

Branislav Adamčo Facebook/Historia Mafie na Slovensku
Správne! Nesprávne!

Písal sa rok 2004 a Branislav Adamčo od Karola Mella dostal objednávku na vykonanie vraždy. Disponovali presnými informáciami od miesta bydliska osoby až po auto, akým jazdí. Reč je o bývalom policajtovi Jurajovi Gálovi. O život prišli dvaja nevinní ľudia. Počas tohto beštiálneho útoku tak mafia porušila pravidlá, ktoré hovorili o neútočení na manželky a deti.

Eduard Dinič prechádzal chodníkom na Zlatých pieskoch a zrazu nastal výbuch. Pre ktorého mafiána bratia Diničovci predstavovali konkurenciu?

vražda Eduarda Diniča Facebook/Slovenská mafia
Správne! Nesprávne!

Robert Lališ, známy ako Kýbel po smrti Sýkoru rozpútal na podsvetnej scéne krvavú vojnu. Jedným z jeho obetí boli aj bratia Diničovci. Predstavovali konkurenciu, čo znamenalo podpísanie úmrtného listu.

Mafiáni sa vraždili aj medzi sebou. Jedni dokonca pomleli kolegu v mlynčeku. Spomínaš si, kto za týmto zločinom stojí?

satorovci vraždy TASR/KR PZ v Bratislave
Správne! Nesprávne!

V čase, keď bol Sátor na úteku, ho v mnohých prípadoch zastupoval Andrej Reisz. To sa ale nezaobišlo bez konfliktov v skupine. Netrvalo dlho a postavili sa proti nemu vlastní ľudia. V novembri 2006 sa vybral na neďalekú farmu pri Dunajskej Strede zazimovať loď. Tam už naňho čakal ozbrojený Kádár. Napokon ho počas toho, ako močil, zabil samotný Sátor, ktorý sa dlhé roky ukrýval. Reisz je mŕtvy, to však Sátorovcom nestačí. Zbaviť tela sa rozhodli poriadne ohavným spôsobom. Hovorí sa, že Horváth s Kádárom ho mali rozdeliť na viacero častí a pomlieť mlynčekom na mäso. Pozostatky z mlynčeka vraj skončili v Dunaji a ostatné zvyšky tela zakopali na ich cintoríne.

Najbrutálnejšia vražda v dejinách európskej kriminalistiky sa udiala na Slovensku. Mafiánsky gang Papáyovcov popravili pri partičke kariet. Vieš, kto bol objednávateľ krvavého masakru v Dunajskej Strede?

papayovci Archív/TASR
Správne! Nesprávne!

Obvinenými boli v tejto kauze bratia Csaba a Szilárd Raiszovci, Árpád Szamaránszky a údajný objednávateľ vraždy, Lajos Sátor. Definitívny rozsudok gangu Sátorovcov padol v roku 2019. Obvinených bolo celkovo štrnásť osôb, ktoré boli vzájomne prepojené rôznou kriminálnou činnosťou.

Zabiť sa ho podarilo až na tretíkrát. Poľovačka na Róberta Holuba napokon skončila jeho smrťou. Schytal to od konkurencie. Kto jej velil?

18880098_825216404301367_3908106017858098848_o Facebook/Historia Mafie na Slovensku
Správne! Nesprávne!

Róbert Holub to schytal od konkurencie, ktorej velil jeden z najznámejších bossov podsvetia Mikuláš Černák. Ten spolupracoval s Alojzom Kromkom, známym ako Čistič, a spojil sa aj s bosom bratislavskej skupiny sýkorovcov, Kýblom. Sprisahancov našiel aj medzi Holubovými ľuďmi. Jedným z nich bol Karol Kolárik, ktorému sľúbil, že zasadne na Holubov trón.

Na svedomí má život nevinnej dievčiny Žanety Mirgovej, ktorú zabil 15. júna 1997. Ktorý mafián pripravil o život nevinné dievča?

čistič TASR/Dušan Hein
Správne! Nesprávne!

Listinu nekalých skutkov Alojza Kromku, prezývaného Čistič tvorí aj vražda nevinnej dievčiny Žanety Mirgovej. Jeho terčom bolo auto, kde sedeli štyri osoby. Jedna z nich pochádzala z podsvetnej scény a práve tá mala skončiť s „úmrtným listom“.

Spoznáš najväčšie ryby slovenského podsvetia a ich zločiny?

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie