KVÍZ: Spoznáš nezabudnuteľné hry na PlayStation? Tieto legendy si musí pamätať každý poriadny hráč

  • Na trh práve dorazila dlho očakávaná PlayStation 5, sľubuje revolúciu v herných konzolách
  • Prvé hry pre konzoly PlayStation sme si obľúbili a inak to nie je ani v prípade PS5
  • Niektoré herné legendy sú skrátka nezabudnuteľné. Spoznáš ich všetky?
  • Na trh práve dorazila dlho očakávaná PlayStation 5, sľubuje revolúciu v herných konzolách
  • Prvé hry pre konzoly PlayStation sme si obľúbili a inak to nie je ani v prípade PS5
  • Niektoré herné legendy sú skrátka nezabudnuteľné. Spoznáš ich všetky?

Herné konzoly patria medzi najnadčasovejšie technologické gadgety všetkých čias. Neustále inovujú a vždy vydržia aspoň niekoľko rokov – ide tak o ideálnu investíciu pre každého hráča, ktorý nechce dávať násobne vyššiu sumu za herný počítač.

Herný svet je práve uchvátený novou PlayStation 5, ktorá si hráčov nezískala len odvážnym dizajnom, ale najmä silným výkonom či remastrom obľúbených hier. Práve hry sú to, čo konzoly privádzajú k životu a nielen nová PS5, ale aj staršie verzie PlayStation sú známe skutočnými legendami.

A keďže aj v slovenských skriniach dodnes ležia už historické PS1 či PS2, poďme si s kvízom zaspomínať na najúspešnejšie a najpredávanejšie hry, ktoré ságu konzol PlayStation sprevádzali počas rokov.

PS1: Prvá hra tejto úspešnej ságy vyšla v roku 1998, ako sa volá vyobrazená hra?

Metal Gear Solid youtube/IGN reprofoto
Správne! Nesprávne!

Hra Metal Gear Solid má 8 častí. Prvá z nich, z roku 1998, je stále na druhom mieste v rebríčku obľúbenosti. Na svoju dobu bola zároveň unikátna svojim príbehom (mnohí hráči polemizujú nad tým, či je príbeh založený na skutočných udalostiach) a stala sa jedným zo zakladateľov „stealth“ subžánru. Kým v prvom dieli hráš za legendu Solid Snakea, v druhom môžeš hrať za Raidena, ktorý má za úlohu dokončiť Snakeovu misiu. Tou je záchrana sveta pred kvázi-robotom Metal Gear, ktorá sa nesie celou dejovou líniou.

PS1: Hra s akým názvom sa stala najväčšou legendou skaterov skorej éry konzol?

Tony Howk's Pro Skater 2 youtube/Aaron Ryan reprofoto
Správne! Nesprávne!

Skateboardové hry sú dnes ohrozeným druhom, no v roku 2000 ti práve Tony Hawk’s Pro Skater 2 prinášala radosť z tohto športu vo virtuálnom prevedení. Pôvodná hra mala veľmi dobre vybalansovanú krivku náročnosti. Rýchlo si na ňu nabehol a vďaka tutoriálu nebol problém osvojiť si základné triky. Na skutočné majstrovstvá odporujúce fyzikálnym zákonom si však potreboval výrazný hráčsky tréning.

PS2: Ktorá zo závodných hier sa stala najobľúbenejšou a najpredávanejšou pre druhú verziu PlayStation?

Gran Turismo 3 Gran Turismo 3
Správne! Nesprávne!

Vydaná v roku 2001 a jedna z najpredávanejších hier všetkých čias. Reč je o Gran Turismo 3: A-Spac. Tvojím cieľom v nej je vyhrať všetky preteky, majstrovstvá, absolvovať licenčné testy a hru dokončiť na 100 %. Počas hry získavaś nové a nové autá, pričom pretekov je hneď viacero druhov – od krátkych trás pre začiatočníkov až po viachodinové vytrvalostné preteky či rallye proti súperovi.

PS2: Čo je hlavnou úlohou perzského princa v hre Prince of Persia: The Sands of Time?

Prince of Persia: The Sands of Time youtube/xTimelessGaming reprofoto
Správne! Nesprávne!

Dej Prince of Persia: The Sands of Time sleduje príbeh perzského princa, ktorý získa dýku času, ktorá je nástrojom na ovládanie tajomných síl pieskov času. Na radu vezíra princ otvorí presýpacie hodiny s kúzelným pieskom pomocou dýky, čím zotročí ľud Azadu a všetci okrem princa, vezíra, a Farah (dcéry maharádžu z Indie) sa zmenia na pieskové príšery. Jeho úlohou je preto napraviť svoju chybu, zvrátiť ich premenu a zotročenie ľudu.

PS3: Na akú hru sa práve dívaš?

Red Dead Redemption youtube/N64 Brasil reprofoto
Správne! Nesprávne!

Akčno-dobrodružná hra Red Dead Redemption sa odohráva na Divokom západe, kde banda vyhnancov a kriminálnikov určuje vládou teroru tvrdé pravidlá. Príbeh sa točí okolo hlavnej postavy Johna Marstona, ktorý jedného dňa opustí svoju rodinu a pohodlný život a vydá sa na nové dobrodružstvo. Prostredie je pomerne rozľahlé a westernovo ladené. Očakávané pokračovanie, Red Dead Redepmtion 2, bude k dispozícii na PlayStation 5.

PS3: Ktorá séria z Grand Theft Auto sa stala najpredávanejšou?

Grand Theft Auto V youtube BLG reprofoto
Správne! Nesprávne!

Grand Theft Auto V sa stalo najexplozívnejšou konzolovou hrou vôbec, keď v prvý deň zarobilo hneď 800 miliónov dolárov, pričom za dva a pol dňa prekročili tržby hranicu miliardy. Nie je teda pochýb, že príbehy troch protagonistov, Franklina, Trevora a Michaela na seba upútali dostatok pozornosti. Tu nie je o čom, legendárna akčná strieľačka z ulíc a vidieka amerického Los Santos je takou kultovou záležitosťou, že ju netreba predstavovať. GTA V je samozrejme dostupné aj na PlayStation 5.

PS4: Na ktorý diel série Uncharted sa práve pozeráš?

Unreached 4: A Thief's End youtube/GameNews PlayStation reprofoto
Správne! Nesprávne!

Uncharted je synonymom pre úžasnú grafiku a napínavý príbeh plný nezabudnuteľných momentov. Štvrtý diel, Uncharted: A Thief's End je pritom posledným dielom s hlavným protagonistvom Nathanom Drakeom a zároveň je v hráčskej komunite považovaný za najprínosnejší zo série, nakoľko sa snaží zapletenú dejovú líniu zobraziť reálnym pohľadom a nestavia protagonistov na piedestál. Všetky diely série si držia motto Sic parvis magna – veľké veci z malých počiatkov, slová, ktoré sú dnes už viac než ikonické. Uncharted 4 je samozrejme dostupné aj na PlayStation 5.

PS4: Ako sa volá hra, na ktorú sa práve dívaš?

God of War youtube/SourceSpy91 reprofoto
Správne! Nesprávne!

Pôvodné tri hry God of War, ako aj God of War: Ascension, sú plné násilia a za vlasy pritiahnutých scén, ktoré sa zameriavajú na antagonistu Kratosa a jeho boj proti bohom a príšerám gréckej mytológie. V pokračovaní hry vydanej v roku 2018 však došlo k výraznej zmene vyobrazenia Kratosa. Výsledok? Uzemnenejšie a intímnejšie dobrodružstvo, ktoré búra predošlý Kratosov charakter, no zároveň nadväzuje na dejovú líniu. Akcia je zameraná viac na stratégiu boja, pričom v predošlých dieloch išlo viac o boj samotný.

PS5: Ako sa volá voľné pokračovanie legendárnej detskej hry, na ktorú sa práve dívaš?

Sackboy A Big Adventure youtube/EpicLBPTime reprofoto
Správne! Nesprávne!

Milá postavička z hry Little Big Planet dostala hlas v hre Sackboy: A Big Adventure. Ide o dobrodružnú a zábavnú hru plnú akcie, v ktorej darebák Vex unáša Sackboyových priateľov a núti ich stavať jeho Kazisvet. Úlohou Sackboya je zachrániť priateľov a poraziť Vexa. Fantastická oddychovka je práve dostupná na PlayStation 5.

Ako sa volá hra, na ktorú sa práve dívaš?

Demon Souls Remake youtube/IGN reprofoto
Správne! Nesprávne!

Pôvodná Demon's Souls z roku 2010 je situovaná v Boletárii, v kráľovstve pohltenom temnou bytosťou The Old One. Hráči sa zhosťujú úlohy hrdinu privedeného do Boletárie, aby proti tomuto nešťastiu bojovali. Pôvodná hra síce získala horšie recenzie, no tak či tak ide o legendu. A remake z roku 2020, exkluzívne pre PlayStation 5 zmenil názory aj najväčších hejterov.

PS5: Ako sa volá nový protagonista a ďalší Spider-Man v najnovšom Marvel's Spider-Man, ktorý je práve dostupný na PlayStation 5?

Marvel’s Spider Man youtube/IGN reprofoto
Správne! Nesprávne!

V akciou nabitom hernom dobrodružstve Marvel’s Spider-Man sa mladý Miles Morales snaží zvyknúť si na svoj nový domov a zároveň ísť v stopách svojho mentora Petera Parkera, aby sa stal novým Spider-Manom. Čoskoro však musí čeliť tvrdému boju a zachrániť tak ulice nádherne spracovaného atmosferického New Yorku. Pocit kĺzania po pavučinách ešte nikdy nebol taký reálny a na novom DualShocku, ktorý prichádza spolu s PlayStation 5, ide o skutočný zážitok.

PS5: Len nedávno vyšiel 12. diel legendárnej série Assassin's Creed. Ako sa volá?

Assassins Creed Valhalla youtube/IGN reprofoto
Správne! Nesprávne!

Assassin's Creed je vždy nadčasovou záležitosťou a je jedno, v akom kúte sveta sa práve dej odohráva. Atmosférický Paríž (Unity), viktoriánsky Londýn (Syndicate) či práve Valhalla, kde na severe objavujeme akciou nabitý, mrazivý príbeh stredovekých Vikingov. Toto je zážitok, ktorý sa oplatí hrať len na tej najlepšej konzole – a to aj kvôli veľmi vysokej náročnosti hry, ktorá je z grafického hľadiska na extrémne vysokej úrovni.

Spoznáš najlegendárnejšie PlayStation hry všetkých čias?
Gratulujeme! Vidieť, že si v starom aj novom hernom svete stále doma.

spiderman

V konzolových hrách sa očividne veľmi dobre vyznáš. PlayStation 5 ti tak ani nemusíme predstavovať a určite dobre vieš, že rozbehá nielen novinky náročné na výkon, no tiež hry z PS4. SONY je tiež známe špičkovými exkluzívnymi hrami, ktoré sú dostupné len a len na PlayStation konzolách – reč je o tituloch ako The Last of Us, Uncharted či Until Dawn. PlayStation 5 je po dlhom očakávaní dostupná aj na Slovensku. Zisti viac!

spiderman

Nevadí, svoje herné znalosti čoskoro zlepšíš – odporúčame ti na to najnovšiu PlayStation 5, kde si zahráš nielen novinky, ale aj hry z PS4, ktoré rozbehá aj najnovšia 5-ka. SONY je navyše známe špičkovými exkluzívnymi hrami, ktoré sú dostupné len a len na PlayStation PlayStation 5 je po dlhom očakávaní dostupná aj na Slovensku. Zisti viac!

Zdroje: Digital Trends, Games Radar

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech