KVÍZ: Svetové krásy, ktoré vyzerajú ako fotošop. Otestuj sa, či poznáš rozmanitosti našej planéty

  • Na svete existuje nespočetné množstvo krásnych miest, ktoré by sme si mali vážiť
  • Ak máš pocit, že by si mohol poznať niektoré z tých najzaujímavejších, vyskúšaj náš kvíz
  • Na svete existuje nespočetné množstvo krásnych miest, ktoré by sme si mali vážiť
  • Ak máš pocit, že by si mohol poznať niektoré z tých najzaujímavejších, vyskúšaj náš kvíz

Piateho júna 1972 sa v Štokholme konala prvá konferencia OSN o životnom prostredí. Odvtedy si v tento termín pripomíname Svetový deň životného prostredia. 

V spojitosti s tým sme pre teba pripravili výber tých najkrajších a najzaujímavejších miest, ktoré naša Zem má. Je ich oveľa viac, no tu je aspoň desať z nich.

Sopka Mauna Loa vyvrcholila nad hladinu pred 400-tisíc rokmi. Vieš na akom očarujúcom mieste?

 data-srcset Instagram/hmastersonxo
Správne! Nesprávne!

Mauna Loa patrí k najväčším sopkám na svete. Bola zahrnutá medzi šestnásť sopiek, ktoré sú zaujímavé svojou blízkosťou k veľkým populačným centrám alebo vysokou úrovňou aktivity. Je považovaná za nevýbušnú sopku a aj preto sa stala populárnou destináciou, ktorá ročne priťahuje dva milióny turistov do Vulkanického národného parku na Hawaii.

Čínsky múr je jedným z najväčších divov sveta. Viaže sa k nemu zaujímavý citát. Uhádneš?

 data-srcset Instagram/chinasights
Správne! Nesprávne!

Veľký Čínsky múr patrí jednoznačne k najvýznamnejším stavbám sveta. Názory odborníkov na jeho históriu či dĺžku sa síce líšia a zrejme nemožno určiť, ktorá informácia je správna, tento výrok vám potvrdí každý Číňan. V krajine je totižto populárne hovoriť: „Kto nevystúpil na Čínsky múr, nie je naozajstný Číňan.“

Mŕtve more je vlastne jazero. Okrem sladkovodných prameňov sa doňho vlieva aj rieka. Aká?

 data-srcset Instagram/ zuz4758
Správne! Nesprávne!

Toto falošné more pod morom leží na hraniciach Izraela a Jordánska. Ide o mimoriadne slané bezodtokové jazero, do ktorého sa okrem sladkovodných prameňov vlieva aj slávna rieka Jordán. Mŕtve more leží 398 metrov pod hladinou oceánu, čo z neho robí najnižšie položené jazerom na Zemi.

Na Antarktíde ťa okrem ľadovcov môže zaujať aj iný prírodný úkaz, vodopád. Skúsiš uhádnuť, akej je farby?

 data-srcset Instagram/gm_selection
Správne! Nesprávne!

Antarktída je jedným z najpozoruhodnejších miest našej planéty. V skutočnosti je to púšť, i keď piesok by si tu hľadal asi márne. Ide o ľadovcovú púšť, na ktorej nepršalo ani nesnežilo už viac ako dva milióny rokov. Okrem toho skrýva ešte jeden unikátny prírodný skvost. Vodopád Blood Falls, ktorého nezvyčajné červené sfarbenie je spôsobené tým, že sa jeho voda dostáva na povrch z päť miliónov starého, extrémne slaného jazera.

Zvláštnosťou faerských domov je ich strecha pokrytá trávou. Vieš, kto sa stará o jej údržbu?

 data-srcset Instagram/ faroeislands
Správne! Nesprávne!

Faerské ostrovy sú naozajstným unikátom. Nachádzajú sa medzi Islandom, Nórskom a Švédskom a i keď patria k Dánsku, nie sú súčasťou Európskej únie. Žiadne mesto Faerských ostrovov nie je od mora vzdialené viac ako 5 kilometrov a skutočným skvostom sú aj typické domy, ktorých strecha je pokrytá trávou. Má chrániť pred dažďom a veterným počasím. V minulosti sa o jej údržbu starali ovce. Možno aj preto sú známe aj pod iným názvom „Ovčie ostrovy“.

Oblasť Monument Valley spadá do bodu, kde sa stretávajú hranice viacerých štátov. Koľkých?

 data-srcset Instagram/adventurenthusiasts
Správne! Nesprávne!

Skalné útvary Monument Valley dosahujú výšku až 300 metrov. Tiahnu sa pozdĺž štátov Arizona a Utah. Celá oblasť však spadá do tzv. Four Corners pointu. V tomto bode sa stretávajú štyroch štátov: Arizony, Colorada, Nového Mexika, a Utahu. Celá oblasť spadá pod autonómnu indiánsku rezerváciu, ktorej obyvatelia sú potomkovia kmeňa Navajo.

Voda z Carrera Lake sa cez rieku Baker vlieva do jedného oceánu. Vieš, do ktorého?

 data-srcset Instagram/travelz.soul
Správne! Nesprávne!

Carrera Lake patrí k najhlbším na svete. Je zaujímavé nie len svojim vzhľadom a nádherným kontrastom farieb vody. Podľa toho, na ktorú stranu jazera sa postavíš, ocitneš sa v Argentíne alebo v Čile. Voda sa sem dostáva z okolitých ľadovcov a odchádza do Tichého oceánu.

Istanbul spája dva kontinenty. Vieš, po ktorom moste prejdeš z Európy do Ázie?

 data-srcset Instagram/ istanbull.hayali
Správne! Nesprávne!

Bývalý Konštantinopol okrem nezameniteľnej atmosféry spájajúcej európsku a orientálnu kultúru ponúka aj množstvo historických či prírodných zaujímavostí. Jeho metro patrí k najstarším na svete, hneď po Londýne a New Yorku. Ak si však chceš urobiť prechádzku z Európy do Ázie, Z Bosphorského mosta sa ti naskytne nádherný výhľad na okolie.

Patrí medzi najmenšie v Európe a zároveň je jedinou na svete, kde pretrváva veľkovojvodstvo. O akú krajinu ide?

 data-srcset Instagram/ noizz.sk
Správne! Nesprávne!

I keď malá, no stále zaujímavá krajina západnej Európy sa môže pýšiť viacerými zaujímavosťami. Historické centrum hlavného mesta je zapísané do zoznamu UNESCO chránených pamiatok. Okrem toho skrýva ešte jedno tajomstvo. Pod historickými budovami sa nachádza tunel Casemates du Bock dlhý 21 kilometrov.

Čarokrásna dedinka Giethoorn dostala pomenovanie podľa iného známeho mesta. Ak sa zadívaš na obrázok, pochopíš. Podľa ktorého?

 data-srcset Instagram/ thatgirlonastroll
Správne! Nesprávne!

Holandsko je krajina popretkávaná množstvom vodných kanálov. Najkrajšie zákutia však nehľadaj v Amsterdame preplnenom turistami. Návšteva Giethoornu ťa uchváti nie len miestnou architektúrou. Nejazdia tu žiadne autá. Všade sa dostaneš bicyklom alebo loďkou. Aj preto dostala dedina prezývku „Benátky Holandska“.

Myslíš si, že poznáš rozmanitosti našej planéty? Otestuj sa
Skvelé!

 data-srcset

Gratulujeme, si skutočný odborník!
Super!

 data-srcset

Rozmanitosti našej Zeme sú ti skutočne blízke!
Nevadí!

 data-srcset

Nabudúce to bude určite lepšie!
Zdroje: letenkyzababku.sk, fitotour.sk, infoglobe.sk, bubo.sk, interez.sk

Najnovšie video