KVÍZ: Toto sú špičkové mená slovenskej vedy. Zvládneš ich priradiť k tváram a úspechom našich top vedcov?

  • Sú špičkou slovenskej vedy a mal by si ich poznať
  • Vďaka ich skvelým výskumom sa ako spoločnosť posúvame raketovo vpred
  • Sú špičkou slovenskej vedy a mal by si ich poznať
  • Vďaka ich skvelým výskumom sa ako spoločnosť posúvame raketovo vpred

Svojimi objavmi a prácou pomáhajú celému svetu, no ostali verní aj Slovensku. Špičkových vedcov má naša krajina neúrekom. Nie, dnes nemusíš hádať mená a vynálezy prieborníkov, ako bol Kopernik. V tomto kvíze stačí, ak máš aspoň mierny prehľad o aktuálne najväčších menách slovenskej vedy a výskumu.

Pomáhajú, ako vedia

Mnohé z osôb spomenutých v kvíze sa dlhoročne venujú zachraňovaniu životov pomocou podrobného skúmania mozgu či vzniku chorôb. Iní skúmajú cestu na Mars a tamojšie podmienky na prežitie nášho druhu. Sú aj takí, ktorí svojou neochvejnou prácou pomáhajú Slovensku v boji s pandémiou.

Mnoho vedcov pretavilo svoju vášeň do celoživotného poslania, v ktorom ľuďom denno-denne dokazujú, že na výskume a vede záleží omnoho viac, ako si chceme v bežný deň uvedomiť. Poď sa s nami otestovať a zisti, či sa ti podarí uhádnuť týchto 10 známych mien.

Vďačíme mu za prvý 100 % biologický, a teda biodegradovateľný slovenský plast Nonoilen. Ako sa volá vedec na fotografii?

Pavol Alexy Stuba/bioplasty
Správne! Nesprávne!

Prvý slovenský bioplast spod rúk profesora Pavla Alexyho, ktorý vznikol v spolupráci s Fakultou chemickej a potravinárskej technológie STU a slovenskou spoločnosťou Panara, má pre svet obrovský potenciál. Jeho tretia generácia je už takmer na dosah. Vznikal pod heslom „čo z prírody vezmem, to jej aj vrátim“.

Ako sa volá a čím sa zaoberá vedkyňa usmievajúca sa na fotke?

Michaela Musliová TASR/Michaela Musliová
Správne! Nesprávne!

Vďaka svojej tvrdej práci sa Michaela Musilová dostala na tie najprestížnejšie školy sveta. Študovala v Londýne, v Kalifornii aj v Bristole. Skvelé študijné výsledky ju priviedli až do NASA, kde sa jej mentorom stal Michael Brown, vedec, ktorý dokázal, že Pluto nie je planétou. Ak sa pýtaš, aký prínos má Michaelina činnosť pre Slovensko, po simulovanej misii na Mars to v budúcnosti bude pravdepodobne ona, kto nám oznámi, že sa tam dá prežiť.

Aký prínos má práca tohto vedca pre súčasnú pandémiu a ako sa volá?

Boris Klempa TASR/Pavol Zachar
Správne! Nesprávne!

Jedná sa o jedného z najlepších slovenských virológov. Okrem obrovskej časti práce vykonanej v súvislosti s vyhodnocovaním efektivity RT-PCR testov na odhalenie prítomnosti koronavírusu SARS-CoV-2 získal Boris Klempa za svoje inovatívne úspechy v oblasti biomolekulárnej medicíny hantavírusov medzinárodné ocenenie Joel M. Dalrymple Memorial Lectureship Award 2019.

Jeho tvár je v poslednej dobe známa hlavne z obrazoviek, ako sa volá vedec na fotografii?

Pavol Čekan TASR/Martin Baumann
Správne! Nesprávne!

Biochemikovi Pavlovi Čekanovi vďačíme pri boji s koronavírusom za promptné a precízne testy, ktoré vyvíja aj v spolupráci s virológom Borisom Klempom. Ako jediný na svete vyvinul len pár dní dozadu presný test na odhalenie nových mutácií koronavírusu prichádzajúcich z Anglicka a Južnej Afriky.

Akej oblasti sa aktívne venuje a je v nej aj preborníčkou táto mladá vedkyňa?

Mária virčíková Instagram/Girlandtherobot
Správne! Nesprávne!

Mária Virčíková je technologická inovátorka, výskumníčka a podnikateľka. Študovala umelú inteligenciu, v ktorej sa zameriava na interakciu ľudí a robotov. Aktuálne vo firme MATSUKO pôsobí ako CEO a spolu so svojím tímom vyvíja komunikáciu budúcnosti. Získala cenu European Women in Tech za rok 2020, Forbes ju zaradil do svojho rebríčka v kategórii “Ženy v podnikaní” a “30 pod 30”.

Ako sa volá vedec, ktorého vidíš na fotografii?

Ján Híveš TASR/Jaroslav Novák
Správne! Nesprávne!

Ján Híveš je vedeckou osobnosťou v oblasti anorganickej technológie a materiálov, špeciálnejšie v oblasti technickej elektrochémie. Zároveň je aj riaditeľ Ústavu anorganickej chémie, technológie a materiálov na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU. V roku 2019 získal ocenenie Inovátor roka za nevšedný a celosvetovo prínosný výskum zameraný na vývoj technológie výroby silného „zeleného“ oxidovadla – železanu – schopného ekologicky likvidovať široké spektrum mikropolutantov v životnom prostredí, hlavne vo všetkých typoch vôd.

Ktorej oblasti sa venuje tento špičkový vedec a výskumník, Ján Tkáč?

Ján Tkáč TASR/Pavol Zachar

Potrebný počet správnych odpovedí: 2

Správne! Nesprávne!

Pri diagnostike rakovinových ochorení, ktorou sa Ján Tkáč dlhodobo zaoberá a skúma ju, čas doslova určuje hranicu medzi životom a smrťou. Jednoduchý, rýchly, bezbolestný a relatívne lacný spôsob odhalenia niektorých onkologických ochorení, predovšetkým rakoviny prostaty, je výsledkom výskumu tohto vedca z Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Ako sa volá táto vedkyňa a ktorej oblasti sa venuje?

Zuzana Beňušková TASR/Marko Erd
Správne! Nesprávne!

Jej oblasťou výskumu sú etnické menšiny, spoločenské vzťahy, zvyky, kultúrne oblasti Slovenska a dejiny etnológie. Zuzana Beňušková nám aj vďaka svojim publikáciám pomáha uchopiť etnologické a kultúrne rozdielnosti či väzby v podobe tradícií a zvykov, a v mnohých prípadoch sa z nich aj vymaniť.

Jeho tvár možno poznať nebudeš, nakoľko sa na obrazovkách často nevyskytuje, preto ti pomôžeme menom. Ktorou oblasťou výskumu sa zaoberá vedec Ján Bakoš?

Ján Bakoš Youtube/Veda na dosah CVTI SR reprofoto
Správne! Nesprávne!

Tento vedec ti môže ukázať, ako pochopiť komplexnosť mozgu a nervového systému. Jeho skutočná práca však siaha za hranice obyčajného pochopenia verejnosti. Ján Bakoš v súčasnosti pôsobí ako vedúci oddelenia neurovied Ústavu experimentálnej endokrinológie Biomedicínskeho centra SAV a ako odborný asistent Fyziologického ústavu LF UK v Bratislave. Odborne sa venuje experimentálnej neuroendokrinológii, účinkom neuropeptidov na centrálny nervový systém, no aj nesmierne dôležitej oblasti, ktorou je etiológia neurovývinových ochorení, akým je aj autizmus.

Mnohí ho poznáme len ako politika. Kto je v skutočnosti vedec na fotografii?

Robert Mistrík TASR/Jaroslav Novák
Správne! Nesprávne!

Jeho firma HighChem sa dodnes zaoberá vývojom softwarových modulov pre hmotnostnú spektrometriu a najnovšie aj pre biochémiu, konkrétne metabolomiku. Firma, a teda aj Mistrík, je tiež členom METAcancer, konzorcia zameraného na hľadanie biomarkerov rakoviny prsníka, v ktorom bol zvolený za člena vedeckej riadiacej komisie, nakoľko mu v roku 2007 bol v USA priznaný patent na identifikáciu látok, ktorý je základom pre hľadanie nových diagnostických markerov zákerných chorôb.

Toto sú špičkové mená slovenskej vedy. Zvládneš ich priradiť k tváram a úspechom vedcov?
Gratulujeme! Je skvelé vidieť, že sa o vedu a výskum zaujímaš.

Michaela Musliová

Nevadí. Vždy je čas naučiť sa o unikátnosti slovenskej vedy a výskumu niečo nové.

Ján Híveš

Zdroje: Aktuality, Veda na dosah, STU, ESET Science award, Heroes, Emma 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá