KVÍZ: Tvoje WC nie je smetiak. Vieš, čo sa dá splachovať a čo už ničí potrubia či životné prostredie?

  • Odpadové potrubia kanalizácie a čističky vody sú dôležitou súčasťou každodenného života ľudí. Pri nesprávnom používaní toalety sa však môžu poškodiť
  • Slováci do svojho WC hádžu okrem toaletného papiera rôzny odpad. Upchatý záchod nie je jediný problém, ktorý tým môže vzniknúť
  • Vlasy, zvyšky jedál či lieky a vlhčené utierky. Vieš, čo sa dá splachovať a čo už do toalety nepatrí?
zachod
  • Odpadové potrubia kanalizácie a čističky vody sú dôležitou súčasťou každodenného života ľudí. Pri nesprávnom používaní toalety sa však môžu poškodiť
  • Slováci do svojho WC hádžu okrem toaletného papiera rôzny odpad. Upchatý záchod nie je jediný problém, ktorý tým môže vzniknúť
  • Vlasy, zvyšky jedál či lieky a vlhčené utierky. Vieš, čo sa dá splachovať a čo už do toalety nepatrí?

Ľudia do svojich toaliet hádžu okrem toaletného papiera, spolu s prirodzenými výsledkami fyziologických procesov trávenia a vylučovania, všeličo možné. Pre mnohých je to jednoduchá cesta, ako sa zbaviť skysnutého mlieka, použitých hygienických pomôcok či vlasov a iných vecí.

Je to v poriadku, alebo tým človek škodí sebe a životnému prostrediu? Otestuj sa v tomto kvíze, ktorý vznikol expertízou Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) a zisti, aké vedomosti o tejto problematike máš ty.

Je vhodné splachovať odličovacie tampóny a tyčinky do uší?

1 Pexels
Správne! Nesprávne!

Určite nie. Väčšina týchto vecí obsahuje špeciálnu buničinu, ktorá má za účel po nasatí vody nabrať svoj objem. Tým sa veľmi ľahko upchá potrubie, hlavne, ak na seba začnú zachytávať aj ďalší odpad.

Je v poriadku spláchnuť použitý olej?

Správne! Nesprávne!

Použitý olej, tuky či iné zvyšky jedál nepatria do toalety. Hoci sa zdá, že sa vo vode rozpustia, nie je to pravda. Mastnota v nich sa zachytáva na potrubí, kde vytvára lepkavú vrstvu zachytávajúcu drobné čiastočky z kanalizácie. To postupne upcháva potrubia a zároveň láka potkany, ktoré ich následne ničia mechanicky.

Je v poriadku zbaviť sa starých liečiv ich spláchnutím v toalete?

2 Pexels
Správne! Nesprávne!

Liečivá po dobe trvanlivosti a medicínske preparáty je treba zaniesť do lekárne. Ich spláchnutím sa kontaminuje voda, ničia sa baktérie v čističke vody a látky nakoniec končia v žalúdkoch rýb a iných zvierat. Vrátane žalúdkov ľudí, ktorí sa napijú z vodovodu.

Je ok splachovať kontaktné šošovky?

Správne! Nesprávne!

Je to problém z toho hľadiska, že šošovky sú vyrobené zo špeciálneho typu plastu, s ktorým si baktérie v čističke odpadových vôd neporadia. Rozpadávajú sa tak na miniatúrne plastové mikročastice, ktoré filtre nezachytia a putujú tak ďalej do rôznych zdrojov pitnej vody.

Je vhodné použiť toaletu na zbavenie sa exkrementov mačky?

4 Pexels
Správne! Nesprávne!

Nie, nie je to vhodné, lebo zvieracie exkrementy vo všeobecnosti obsahujú iné batérie ako tie ľudské. Ideálnym spôsobom ako sa ich zbaviť, je rozložiť ich bezpečne v komposte.

Je vhodné splachovať zvyšky čistiacich prostriedkov ako napríklad Savo?

Správne! Nesprávne!

Splachovať chemikálie v toalete nie je vhodné, lebo vedia úplne odstrániť inak vitálnu populáciu baktérií v domácej či mestskej čističke. Tieto látky sú označené ako nebezpečný odpad a patria do miestneho zberného dvora.

V niektorých domácnostiach sa splachujú použité plienky. Je to podľa teba správne?

5 Pexels
Správne! Nesprávne!

Plienky v sebe obsahujú špeciálny gél, ktorý zväčšuje ich objem pri nasatí tekutiny. Preto po spláchnutí s najväčšou pravdepodobnosťou vytvoria zátku a upchajú potrubie.

Je v poriadku splachovať ohorky z cigariet?

Správne! Nesprávne!

Ohorky z cigariet sú vyrobené s použitím viacerých škodlivých chemikálií, vo vode sa nerozložia a plávu na jej povrchu.

Je vhodné splachovať novinový papier?

Dizajn bez názvu-4 Pexels
Správne! Nesprávne!

Novinový papier, kuchynské utierky a podobne, nie je vhodné splachovať v toalete. Sú hrubšie ako ten toaletný a oproti nemu vo vode iba navlhnú, no nerozpustia sa – tým prispievajú k zanášaniu odpadovej kanalizácii.

Je dobré splachovať vlasy či chlpy v toalete?

Správne! Nesprávne!

Nie, lebo vlasy ani chlpy sa vo vode nerozpustia a spolu s iným odpadom v kanalizácii zapchávajú potrubie. Zvyčajne sa splachujú celé "guče", čo tento efekt ešte navyšuje.

Čo všetko je v poriadku splachovať v toalete
Životnému prostrediu a kanalizácii dávaš poriadne zabrať.

pexels-erik-mclean-4048099

Väčšina tvojich odpovedí bola nesprávna – záchod by si vo väčšine prípadov skutočne využil ako odpadový kôš a tým zaťažil odpadový systém kanalizácii. Nehovoriac o dôsledkoch pre životné prostredie. Treba dúfať, že je to výsledok nevedomosti a nie úplnej ľahostajnosti. Určite je dobré sa v tejto problematike viac vzdelať. Pomôžeš nielen prostrediu, kanalizácií, ale aj sebe – minimálne ušetríš peniaze za opravu upchatej toaletnej rúry.
Zodpovedný prístup ti svedčí, stačí doplniť pár vedomostí

pexels-anna-tarazevich-5598309

V toalete nesplachuješ všetko, čo ti príde pod ruku a tým šetríš nielen svoju peňaženku, financie štátu, ale aj životné prostredie. Podľa niektorých odpovedí máš ešte vo svojich vedomostiach malé resty, no celkovo si na dobrej ceste.
Gratulujeme! Vieš, čo do toalety patrí a čo rozhodne nie

pexels-pixabay-247600

Podľa odpovedí je zrejmé, že vieš, ako správne používať toaletu a nepristupuješ k nej ako k odpadovému košu. Odmenou za tvoj zodpovedný prístup sú ušetrené peniaze za opravu upchatej rúry a v neposlednom rade dobrý pocit z toho, že prispievaš k zachovaniu životného prostredia.

Môže sa to zdať ako banalita – vedieť, čo splachovať a čo nie – no, opak je pravdou. Na jednej strane si človek nesprávnym používaním toalety sám poškodzuje potrubie a potom na opravu míňa svoje peniaze. Zároveň tak prispieva k znehodnocovaniu kanalizácie či odpadových čističiek, čo potom musia riešiť lokálne vodárenské spoločnosti. A nakoniec tým poškodzuje aj životné prostredie.

O odpadové potrubia a čističky sa v Bratislavskom kraji stará Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS). Je zároveň prevádzkovateľom vodovodov a kanalizácie aj niektorých častí Trnavského či Trenčianskeho kraja. Vznikla v roku 2002 ako nástupca zrušeného štátneho podniku Západoslovenské vodárne a kanalizácie.

BVS sa tiež stará o kvalitu pitnej vody z dunajských prameňov a distribuuje do domácností. Jednou z činností spoločnosti je aj vytváranie či podpora rôznych ekologických projektov, ako napríklad grantový projekt Zelený región pre školy a škôlky alebo spolupráca s mestom Bratislava na vysádzaní 10 000 nových stromov.

Čo do toalety nepatrí a prečo

  • Veci týkajúce sa hygieny – napríklad detské obrúsky, plienky, odličovacie tampóny, tyčinky do uší, tampóny a iné – obsahujú špeciálnu buničinu, ktorá má za účel po nasatí vlhkosti nabrať svoj objem. Tým sa veľmi ľahko upchá potrubie, hlavne, ak na seba začnú zachytávať aj ďalší odpad.
  • Zvyšky jedál, použitý olej a tuky – hoci sa zdá, že sa vo vode rozpustia, nie je to pravda. Mastnota v nich sa zachytáva na potrubí, kde vytvára lepkavú vrstvu zachytávajúcu drobné čiastočky z kanalizácie. To postupne upcháva potrubia a zároveň láka potkany, ktoré ich ničia mechanicky.
  • Lieky či chemikálie vo všeobecnosti – ich spláchnutím sa kontaminuje voda, ničia sa baktérie v čističke vody a látky nakoniec končia v žalúdkoch rýb a iných zvierat. Vrátane žalúdkov ľudí, ktorí sa napijú z vodovodu. Tieto látky sú označené ako nebezpečný odpad a patria do miestneho zberného dvora alebo do lekárne.
  • Navlhčené utierky – zdá sa, že sú skoro z toho istého materiálu ako toaletný papier. Opak je pravdou – vo vode sa vôbec nerozpustia a sú najčastejšou príčinou upchatia potrubí. Pritom nestačí chemické, ale je potrebné mechanické prečistenie.
  • V skratke sa dá povedať, že okrem ľudských fekálií a toaletného papiera by sa nemalo splachovať nič iné.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá