KVÍZ: Týchto slovenských autorov by si mal zaručene poznať. Zvládneš k nim priradiť ich diela?

  • O tom, že Slováci majú zlaté ruky, hovorí aj ich umelecká tvorba
  • Maliari, sochári a fotografi, tieto mená by si mal určite poznať
  • O tom, že Slováci majú zlaté ruky, hovorí aj ich umelecká tvorba
  • Maliari, sochári a fotografi, tieto mená by si mal určite poznať

Svoju šikovnosť pretavili do diel, ktoré obdivuje celý svet. Z rôznych materiálov, skla či bronzu vytvárajú oku lahodiace sochy a obrazy. Nájdu sa medzi nimi aj takí, ktorých umenie nesie fotografia.

Pre Slovensko aj svet sa ich mená stali známe vďaka dobrému načasovaniu, nadčasovému charakteru či neopakovateľnému rukopisu.

Toto umenie ťa uchváti a stačí ti vidieť len jeden jediný obraz daného autora, aby si si jeho tvorbu zapamätal navždy. Poď sa v našom kvíze pozrieť na pýchu Slovenka.

Aj živý umelec je umelcom

V hlavách sme si zafixovali mená ako Andy Warhol či Albín Brunovský, ktorým, nepochybne, patrí všetka noblesa a získaný priestor.

Pomaly by sme však náš zrak mali upriamiť na aktuálne umenie a autorov, ktorí aktívne prikladajú ruku k zlepšovaniu povesti Slovenska vo svete. V kvíze nájdeš známe súčasné mená a kúsky. Rozhodne by si ich mal poznať.

Dívaš sa na dielo jediného autora z nášho kvízu, ktorý je už po smrti, uhádneš, kto ho namaľoval?

Rudolf Fila
Správne! Nesprávne!

Rudolf Fila je považovaný za výborného a osobitého maliara – filozofa, rozhľadeného v dejinách umenia a schopného pretransformovať tieto znalosti do výtvarného diela. Jeho tvorbu vystihujú najlepšie jeho vlastné slová: „Človeka musí uspokojovať tvorenie, nie vytvorené.“

Na fotografii vidíš variant jedného z najznámejších slovenských diel súčasnosti od Viktora Freša. Ako sa volá?

Frešo Pičus

Potrebný počet správnych odpovedí: 2

Správne! Nesprávne!

Názov Pičus sa ťažko prekladá, ale ide o človeka na hranici medzi smiešnym chytrákom a zároveň zákerným tvorom, zakomplexovaným, ale aj namysleným arogantným bastardom. Jedným z najvýstižnejších výrazov je Niemand.

Toto audio-vizuálne dielo s názvom Jamky uchvátilo verejnosť. Kto je jeho autorom a čo to vlastne je?

Ján Šicko, Jamky
Správne! Nesprávne!

Dielo Jamky z produkcie Jána Šicka je vyobrazením post-digitálneho bubnového nástroja. Celá inštalácia funguje na základe prekladania kamienkov vo vyhĺbených dierkach drevenej platformy, v ktorej sú zabudované senzory - spúšťače zvuku. Dielo je doplnené o vizuálnu šou svetelných trubíc.

Pôsobia hrôzostrašne, no sú umelecky vysoko uznávané. Kto je autorom Inferna?

Viktor Ormandík Inferno maľba
Správne! Nesprávne!

Talentovaný a široko uznávaný slovenský autor Marek Ormandík sa venuje nielen maľbe, ale aj kresbe, soche, grafike a ilustrácii. Vo všetkých oblastiach umenia má však veľmi silný podpis. Jeho diela by len málokto chcel mať zavesené v obývacej izbe, no s fantáziou sa na ne díva v galérii.

Umenie nemusí ostať len na plátne. Kto je autorom týchto sôch a z čoho sú vytvorené?

Jakub Trajter sochy 2019 bronz
Správne! Nesprávne!

Veľkoformátové, figurálne umenie, ktorému sa v podobe špeciálneho typu sochárstva Jakub Trajter venuje, je nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí ojedinelé. Nie je to žiadne ťahanie štetca, ale pomerne veľká drina. Jakub vytvára sochy z bronzu, ako tie, ktoré sú vyobrazené na fotografii z roka 2019, no aj iných kovov a materiálov.

Psychedelické, ale jeho. Ktorý známy výtvarný umelec je autorom tohto obrazu zvaného Thinkosauerus Rex?

Erik Binder a Peter Pagáč maľba
Správne! Nesprávne!

Toto dielo nesie špeciálnu psychedelickú atmosféru vďaka rukám Petra Pagáča a Erika Bindera. Napriek tomu, že sa od Binderových klasických diel práve spomínaným faktorom odlišuje, jeho podpis viditeľný na 100 metrov sa poprieť nedá. Erik Binder sa okrem tejto oblasti venuje aj soche. V skutku je významným slovenským autorom, a nakoľko má v danej oblasti malý monopol, jeho diela by si nemal obísť.

Autorkou tohto diela je obľúbená slovenská ilustrátorka, vieš, aké je jej meno?

Tina Minor ilustrácia
Správne! Nesprávne!

Prelomovým pre ňu bol rok 2015, kedy sa jej práca stala súčasťou kampane Becherateliér pre Becherovku. O dva roky na to pre hru Rozprávkari vytvorila sériu 60 ručne ilustrovaných kariet na motívy slovenských ľudových rozprávok od Pavla Dobšinského. Momentálne kreslí pre slovenské a zahraničné značky (Orange, Red Bull, McDonald’s, DM Drogerie, Zlatý Bažant, Forbes, Červený kríž, Dôvera a i.), tiež pre reklamné agentúry.

Komu patrí masívna socha na budove Ústavného súdu?

Ščepka Maritn Socha
Správne! Nesprávne!

Socha patrí do produkcie nadaného slovenského sochára Martina Ščepku. Je autorom maloformátových ,ale aj priestorových sôch rôznych charakterov a materiálov. Ak nemáš rád silný podpis autora, Martinova tvorba bude pre tvoje oko lahodiaca. Rôznorodé tvary a námety, využitie či vizuál upútajú tvoju pozornosť.

Svet jej zobe z ruky. Ak nepoznáš z fotografie nikoho, ju by si mal. Vieš, ako sa volá autorka vyobrazeného diela?

Mária Švarbová, Swimming pool
Správne! Nesprávne!

Jej baštou sa stali konceptuálne série a socialistický dizajn. Fotografka, ktorá verila svojmu talentu a budovala si ho roky, aby prerazila, dnes visí na setene najznámejších galérií, a možno aj v tvojej peňaženke. Jedno z jej diel totiž vybrala Tatra Banka ako svoj dizajn. Mária je držiteľkou niekoľkých prestížnych ocenení vrátane Hasselblad a Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. Jej fotografie priťahujú atraktívne médiá ako Vogue, Forbes, CNN, The Guardian a publikácie po celom svete.

Nádheru sklárskeho remesla prezentuje Slovensku aj svetu. Kto je autorom tohto diela a ako sa volá film o jeho tvorbe?

Palo Macho, sklo diela
Správne! Nesprávne!

Palo Macho je známy slovenský umelec pracujúci so sklom. Autor počas rokov svojej umeleckej tvorby vystavoval na samostatných a spoločných výstavách v približne dvadsiatich krajinách. Spomeňme okrem Slovenska a susedného Česka, Rakúska a Maďarska aj Nemecko, Taliansko, Francúzsko, Holandsko, Švédsko, Nórsko, Fínsko, Turecko, ale aj Rusko, Japonsko či USA. V roku 1998 bol o jeho tvorbe natočený film Sklené obrazy a v Bratislave boli vydané dve autorove básnické zbierky Strelné modlitby (1995) a Mesiac na červeno (2006).

KVÍZ: Týchto slovenských autorov by si mal zaručene poznať. Zvládneš k nim priradiť ich diela?
Skvelé, v súčasných slovenských umelcoch sa vyznáš.

Tina Minor ilustrácia

Nevadí, veríme, že sme ťa aspoň inšpirovali

Mária Švarbová, Swimming pool

Zdroje: Tina Minor/portfolio, Art Capital, Danubiana, Zoya Museum, Mária Švarbová/swimming pool, Martin Ščepka, Danubiana/Palo Macho, Twitter/Viktor Freso, SOGA/aukcie-obrazy-diela, Slovensk centrum Dizajnu/Ján Šicko, Trajter/bronze, Webumenia/Rudolf Fila

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech