KVÍZ: Vedel si, že jablká majú svoj medzinárodný deň? Otestuj sa, čo ďalšie ťa prekvapí o tomto ovocí

  • V každej záhrade na jeseň môžeme vidieť najobľúbenejšie ovocie tohto obdobia – jablká
  • Takmer polovicu zo všetkých listnatých stromov na svete tvoria jablone, pričom existuje okolo 7 000 druhov odrôd jabloní
  • Jablká sú účinné aj v boji proti chorobám – v jednom jablku sa môže ukrývať od 5 do 20 miligramov vitamínu C
Jablká
BILLA / shutterstock
  • V každej záhrade na jeseň môžeme vidieť najobľúbenejšie ovocie tohto obdobia – jablká
  • Takmer polovicu zo všetkých listnatých stromov na svete tvoria jablone, pričom existuje okolo 7 000 druhov odrôd jabloní
  • Jablká sú účinné aj v boji proti chorobám – v jednom jablku sa môže ukrývať od 5 do 20 miligramov vitamínu C

Jablká sú typicky jesenným ovocím, na ktorom si Slováci pochutnávajú od nepamäti. V našich sadoch sa pestujú zelené, kyslejšie odrody, ale rovnako aj červené druhy, ktoré sú obľúbené pre ich sladkú chuť.

Či už máme radi Evelinu alebo sa radšej zahryzneme do odrody Golden Delicious, s každým zjedeným jablkom posilňujeme imunitu a naše trávenie. Obsahuje totiž vitamíny, antioxidanty, kyselinu listovú a veľké množstvo vlákniny. To, čo o jablkách tvrdia ľudové porekadlá, potvrdzujú aj výskumy.

Tento týždeň sme si pripomenuli Medzinárodný deň jablka (21.10.). Pozri sa, ako jablku vzdala hold spoločnosť BILLA. Tá sa rozhodla svojich zákazníkov prekvapiť špeciálnymi jablkami s jedlou potlačou, aby upozornila na podporu predaja domácich potravín a tým aj našich farmárov, pestovateľov či výrobcov.

Zisti v kvíze, či sú jablká takým „obyčajným“ ovocím, za aké ich pokladáme.

Na svete existuje 10 000 až 16 000 odrôd jabloní. Koľko odrôd je registrovaných na Slovensku?

Správne! Nesprávne!

Jablone tvoria takmer polovicu výmery zo všetkých ovocných druhov registrovaných v Registri ovocných sadov, v ktorom figuruje 150 odrôd.

Aká odroda jabloní sa v našich sadoch pestuje najčastejšie?

AdobeStock_80024753 shutterstock
Správne! Nesprávne!

Najčastejšie pestovanou odrodou jablone na Slovensku je Gala, ktorá zaberá 29 % plochy našich sadov. Ďalšími odrodami, ktoré sa u nás pestujú, sú napríklad Pinova (7 %), Idared (7 %), Golden Delicious (6 %), Evelina (5 %) a Topaz (5 %).

Na Slovensku existujú aj miestne a krajové odrody jabloní, ktoré sú rozšírené len v niektorých obciach či regiónoch. Ako sa volá jedna z najznámejších a doteraz pestovaných takýchto odrôd?

AdobeStock_236878093 shutterstock
Správne! Nesprávne!

Medzi najznámejšie a doteraz pestované krajové odrody jabloní na Slovensku patria Solivarské ušľachtilé. Odroda pravdepodobne vznikla v dnes už nejestvujúcej obci Soľnohrad v okolí Prešova.

Po koľkých rokoch od zasadenia zbierajú ovocinári prvé plody jablone?

AdobeStock_285619654 shutterstock
Správne! Nesprávne!

Jabloň potrebuje na vyprodukovanie prvých plodov zvyčajne štyri až šesť rokov od zasadenia.

Jablká sa na Slovensku spájajú aj s rôznymi poverami a sú pevnou súčasťou ľudovej slovesnosti. Prečo niektorí ľudia dodnes rozkrajujú jablko na Štedrý večer?

AdobeStock_57654579 shutterstock
Správne! Nesprávne!

Rozkrojenie jablka na Štedrý večer má symbolizovať, či bude rodina zdravá a spokojná. Ak sa po rozkrojení jablka objaví hviezdička, znamená to zdravie a šťastie. Naopak, krížik vraj predznamenáva chorobu a smrť.

Čo znamená výraz „jablko sváru”?

AdobeStock_70303467 shutterstock
Správne! Nesprávne!

Toto slovné spojenie sa využíva pri vyjadrení niečoho, čo spôsobilo nezhodu, prípadne si vyžaduje ďalší dialóg medzi dvomi stranami.

Jablká na povrchu vody plávajú, pretože obsahujú vzduch. Vieš koľko percent?

AdobeStock_178994226 unsplash
Správne! Nesprávne!

Jablká sa vo vode neponoria, pretože štvrtinu ich obsahu tvorí vzduch. A fyzikálne zákony nepustia.

Podľa legendy spadlo jablko na hlavu známemu fyzikovi, ktorého táto náhoda priviedla na myšlienku o zemskej príťažlivosti. O ktorej osobnosti je reč?

Správne! Nesprávne!

Hovorí sa, že jablko spadlo na hlavu anglického fyzika, matematika a filozofa Isaaca Newtona, ktorý žil v 17. storočí. Ten vraj vďaka tejto skúsenosti objavil gravitáciu.

Jadierka jablka môžu byť pri konzumácii veľkých množstiev škodlivé pre organizmus. Akú jedovatú látku obsahujú?

AdobeStock_33309713 shutterstock
Správne! Nesprávne!

Jadierka jablka obsahujú toxický amygdalín. Ten zabraňuje bunkám správne využiť kyslík, čo vedie k ich smrti počas niekoľkých minút. Musel by si však naraz zjesť stovky rozdrvených jadierok.

Existuje aj fóbia z jabĺk. Aký je jej názov?

AdobeStock_314848504 shutterstock
Správne! Nesprávne!

Ľudia trpiaci malusdomesticafóbiou, iracionálnym strachom z jabĺk, nemôžu toto ovocie konzumovať a úzkosť im spôsobuje aj pohľad naň.

KVÍZ: Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň? Otestujte sa, čo ďalšie vás prekvapí o tomto ovocí

IMG_1986

V niektorých zaujímavostiach o jablkách máš ešte medzery. Jablká sú však cenným pokladom Slovenska a uvedomuje si to aj BILLA, ktorá vo svojich supermarketoch na Deň jablka rozdávala jablká so špeciálnou jedlou potlačou, ktoré upozorňujú na potrebu podpory predaja domácich potravín.

IMG_1986

Gratulujeme, zaujímavosti o jablkách máš v malíčku a naozaj sa v nich vyznáš. Jablká sú totiž cenným pokladom Slovenska a uvedomuje si to aj BILLA, ktorá vo svojich supermarketoch na Deň jablka rozdávala jablká so špeciálnou jedlou potlačou, ktoré upozorňujú na potrebu podpory predaja domácich potravín.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech