KVÍZ: Vieš, koľko peňazí utratíš denne za bežné potraviny ako maslo či exotické ovocie?

  • Ceny potravín na Slovensku sa rôznia, niektoré domáce stoja len pár centov, za iné vyhodíš stovky eur
  • Otestuj svoje znalosti cien základných aj exotických potravín mimo veľkých obchodných reťazcov
  • Ceny potravín na Slovensku sa rôznia, niektoré domáce stoja len pár centov, za iné vyhodíš stovky eur
  • Otestuj svoje znalosti cien základných aj exotických potravín mimo veľkých obchodných reťazcov

Malé hospodárstva rastú na Slovensku ako huby po daždi. Napriek tomu, že sa lokálni poľnohospodári a farmári tiež ocitli v existenčnom ohrození kvôli koronavírusu a prosia ľudí o podporu prostredníctvom kúpy domácich produktov, čoraz viac ľudí sa prikláňa k myšlienke vlastného pestovania plodín v rámci sebestačnosti.

Ak si aj ty jedným z tých, ktorí radšej zájdu do malých lokálnych potravín či na farmu, aby získali výživné a chutné potraviny, a tak podporili hospodárstva a potravinovú samostatnosť Slovenska, môžeš si svoje znalosti o cenách jednotlivých potravín otestovať v našom kvíze.

Ak k týmto ľuďom nepatríš, no rád by si prehodnotil miesto pre svoje nákupy, veríme, že ťa oboznámenie sa s cenami v kvíze podporí k vykonaniu tohto dôležitého kroku, pretože aj v sortimente malých predajcov sa môžu nachádzať nevšedné produkty.

Vieš, koľko stojí 42g čerstvého droždia v malých lokálnych potravinách?

Droždie slovenskaspajzka.sk/produkt/drozdie-v-kocke
Správne! Nesprávne!

V potravinách Slovenská Špajzka si môžeš droždie kúpiť už za 40 centov. Predajňa týchto potravín sa nachádza v obci Beluša v okrese Púchov, no potraviny si môžeš objednať aj prostredníctvom e-shopu.

Koľko minieš za poctivú ražnú múku vhodnú na kváskovanie priamo od mlynára?

Múka Unsplash/Vlad Kutepov
Správne! Nesprávne!

Mlyn Trenčan je najsevernejším mlynom na Slovensku, no okrem toho ponúka poctivé produkty, medzi ktoré patrí aj ražná celozrnná múka za 1,52 eur.

Pokiaľ nemáš dobrý recept a vzťah k vareniu, tieto chutné lokše si môžeš zakúpiť. Vieš aká je ich cena?

Lokše Grobskelokse.eu/obrazky/lokse
Správne! Nesprávne!

Grobské lokše sú pripravované podľa tvojej chuti, kúpiť si môžeš aj plnené či mastené lokše, no jeden balík s obsahom 25 ks ťa bude stáť 12 eur, čo predstavuje 48 centov za kus.

Syrové nite a korbáče patria k tradičným slovenským pokrmom, zakúpiť si ich môžeš v reťazcoch BILLA, LIDL, Tesco, no farmári ti za nákup poďakujú vrúcnejšie. Vieš, koľko stojí 230 g tohto čerstvého syra?

Slovenské nite Trznicanicy.sk/mliecna-farma-necpaly/syry
Správne! Nesprávne!

Mliečna farma Necpaly ti tieto chutné syrové korbáče ponúka za 3,20 eur. Táto cena, samozrejme, jemne prevyšuje cenu spomínaných reťazcov, avšak nakoľko sa jedná o slovenskú potravinu, ani Tesco ju neponúka lacno, a to konkrétne za 2,49 eur balík v gramáži 250 g.

Chceš zavárať, no nevieš, odkiaľ by si kúpil to pravé ovocie? Uhádni, koľko peňazí utratíš za 12 kg broskýň zo slovenských sadov.

Broskyne Emilove sady Shop.emilovesady.sk/broskyne
Správne! Nesprávne!

Pravdou je, že Emilove sady ti na svojom e-shope ponúkajú 12 kg prepravku broskýň na zaváranie za 30 eur, čo vychádza 2,50 eur/1 kg.

Malí predajcovia ponúkajú aj menej všedné, no lahodné potraviny. Koľko stojí fľaša dobrého portského z roku 2000 na Slovensku?

Portské víno Unsplash/Bruno Martins
Správne! Nesprávne!

Porto Colheita Quevedo z hrozna z roku 2000 nájdeš na Slovensku za 59 eur. Konkrétne ti tento výber spolu s vínom Colheita Quevedo 2016 ponúka predajca Víno z archívu. Nie je to nič lacné, no veríme, že pohár dobrého portského ti môže zlepšiť deň.

Precestovalo mnoho kilometrov, no ak ho chceš, vieš ho získať aj v našej krajine. Koľko stojí pitahaya mimo prevádzok gigantov?

Exotické ovocie na Slovensku Svetbedniciek.sk/product/pitahaya
Správne! Nesprávne!

E-shop Svet Bedničiek sa vyznačuje bohatou ponukou farmárskych produktov, ekologických čistiacich prostriedkov a kozmetiky, no súčasťou sortimentu je aj exotické ovocie. Napriek tomu, že je výhodnejšie a aj zdravšie zakúpiť si iba lokálne ovocie, ak ti srdce baží po kúsku exotiky, Svet Bedničiek ti ju ponúka.

Koľko stojí na Slovensku 100 g čerstvej citrónovej trávy?

Exotické ovocie na Slovensku svetbedniciek.sk/product/citronova-trava
Správne! Nesprávne!

Nezáleží, či si z nej chceš spraviť čaj, použiť ju ako ingredienciu do varenia či letných nápojov, prípadne z nej pripraviť ekologickú kozmetiku. Čerstvú citrónovú trávu nájdeš v ponuke e-shopu Svet Bedničiek za 2,22 eur.

Koľko stojí 250g čerstvého farmárskeho masla?

Maslo Unsplash/Sorin Georghita
Správne! Nesprávne!

Pravé farmárske či gazdovské maslo ťa vo Svete Bedničiek vyjde o niečo drahšie, no jeho chuť je nezameniteľná, a ak to je v tvojom rozpočte, oplatí sa euro priplatiť.

Koľko stojí 1 kg údenej bravčovej klobásy zo slovenskej farmy?

Klobása Unsplash/Like Meat
Správne! Nesprávne!

Ak patríš k ľuďom konzumujúcim mäso, Agrozomi ti ponúka možnosť čerstvého mäsa, no aj upraveného. Kilo bravčových klobások z domáceho chovu dostaneš už za 7 eur.

Vieš, koľko peňazí utratíš za maslo či exotické ovocie na Slovensku? Otestuj svoju znalosť cien mimo veľkých obchodných reťazcov
Tento kvíz nebol najľahší, no tebe sa podarilo uspieť. Gratulujeme!

Broskyne Emilove sady

Tento kvíz nebol najľahší, veríme, že ťa však inšpiroval ku kúpe lokálnych produktov.

Slovenské nite

Zdroje: Svet bedničiek, Agrozomi, Grobské lokše, Emilove sady, Mlyn Trenčan, Archívne víno, Mliečna farma Necpaly, Slovenská špajzka

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK