KVÍZ: Vyznáš sa v peniazoch alebo o ne zbytočne prichádzaš?

  • Až 55 % Slovákov sa obáva zhoršenia ekonomickej situácie na Slovensku
  • Vplyvom koronakrízy chce veľká časť sporiť aj investovať – nevedia však ako, bankovým produktom Slováci nerozumejú
  • Slovenská sporiteľňa preto vyvinula Finančný plán, šikovný web, ktorý financie zadarmo uprace do 30 sekúnd
slsp
  • Až 55 % Slovákov sa obáva zhoršenia ekonomickej situácie na Slovensku
  • Vplyvom koronakrízy chce veľká časť sporiť aj investovať – nevedia však ako, bankovým produktom Slováci nerozumejú
  • Slovenská sporiteľňa preto vyvinula Finančný plán, šikovný web, ktorý financie zadarmo uprace do 30 sekúnd

Niet pochýb o tom, že koronakríza výrazne zatriasla slovenskými peňaženkami. Potvrdzuje to aj prieskum Slovenskej sporiteľne, z ktorého je evidentné, že Slovákom korona spôsobila finančné komplikácie.

Ani vyhliadky na budúcnosť však Slováci nemajú pozitívne – až 67 % respondentov je presvedčených, že potrvá veľmi dlho, kým sa vrátime k životnej úrovni pred začiatkom krízy.

Kríza priniesla problémy: Viac než 50 % Slovákov sa bojí ekonomických dôsledkov

Slovákom kríza prináša najmä ekonomické obavy – 55 % sa obáva všeobecného zhoršenia na Slovensku, 31 % zasa nemá radosť z potenciálneho zvyšovania daní. Optimistický pohľad nemá 27 % ľudí, ktorí túto krízu považujú len za „predvoj“. Ľudia sa podľa nich nepoučia a v budúcnosti príde niečo ešte horšie.

Koronavírus však nemal len krátkodobý dopad na ekonomické správanie – vyše 50 % ľudí začne viac myslieť na dôchodok, budú viac sporiť či hľadať doplnkové zdroje príjmov. V prieskume uviedli, že si budú vytvárať aj väčšiu finančnú rezervu.

Slováci chcú sporiť a investovať. Nevedia však ako

Dlhodobým problémom Slovákov je nesprávne rozloženie financií – nechápeme totiž finančným produktom, ktoré nám banky ponúkajú a môžu nám pomôcť.

Anketa: Vieš, čo presne znamená termínovaný vklad?

Aký je rozdiel v tom, keď si peniaze odložíš na sporenie alebo si ich necháš na bežnom účte? Aký výnos poskytujú podielové fondy a koľko peňazí treba každý mesiac investovať? Otestuj si svoje finančné znalosti v kvíze nižšie.

Aký výnos ponúkajú slovenské termínované vklady? (s viazanosťou na 1 rok)

Správne! Nesprávne!

Termínované vklady dnes veľký výnos neponúkajú, minimálne pri tak krátkej viazanosti (zdroj).

Sporenie do 5 rokov je...?

Správne! Nesprávne!

Krátkodobé sporenia ponúkajú najmä termínované vklady, väčšinou s maximálnou viazanosťou do 5 alebo 6 rokov.

Filip mesačne v čistom zarobí 1 500 €, z toho mu 500 € ostane. Dostatočnú rezervu už vytvorenú má, ako by mal teda využiť 500 € mesačne navyše?

Správne! Nesprávne!

Finančný plán od Slovenskej sporiteľne si s takýmito otázkami poradí za pár sekúnd. Šikovný systém od najväčšej slovenskej banky získa všetky potrebné údaje a vygeneruje najlepšie možné riešenie pre peniaze bez využitia.

Aká je približná miera inflácie na Slovensku?

Správne! Nesprávne!

Peniaze strácajú hodnotu každou sekundou. Aj zhodnocovaním peňazí sa tak dá „bojovať“ proti inflácii.

Koľko platov je považovaných za ideálnu rezervu na účte?

Správne! Nesprávne!

Finančný plán od Slovenskej sporiteľne odporúča minimálne 3 mesačné platy, dostupné okamžite. Pokryť by mali všetky neočakávané výdavky.

Koľko % populácie si vôbec nesporí, ale zato si pravidelne požičiava peniaze?

Správne! Nesprávne!

Vyplýva to z prieskumu Slovenskej sporiteľne. S lepšie nastaveným finančným plánom človek nemusí byť odkázaný na neustále pôžičky z banky. Možno máš príliš vysokú rezervu, príliš veľa investuješ alebo máš zbytočné poistenia. Slovenská sporiteľna preto vyvinula Finančný plán, jednoduchý web, ktorý tvoje peniaze šikovne prerozdelí.

Filip má 28 rokov, pri investovaní do fondov je odvážny a nemá obavy z rizika možnej straty. Ak bude 5 rokov investovať 50 € každý mesiac do podielového fondu, aký priemerný ročný výnos môže očakávať?

Správne! Nesprávne!

Keďže má Filip pred sebou dlhé obdobie pravidelného sporenia a navyše sa neobáva krátkodobých poklesov, zvoli si akciový AM SLSP Fond maximalizovaných výnosov od Slovenskej sporiteľne. Tento fond sa môže pochváliť za posledných 5 rokov priemerným ročným výnosom nad 9 %. Fondom neotriasla ani koronakríza a po poklesoch z marca tohto roka už prekonal svoje maxima spred poklesov. Práve do tohto fondu môžu záujemcovia smerovať prebytočné peniaze na účte – stačí identifikovať ich množstvo vďaka Finančnému plánu a informovať sa o výbere vhodného fondu na mieru v pobočke SLSP.

Čo presne kryje poistenie pravidelných platieb?

Správne! Nesprávne!

Podľa Finančného plánu od SLSP treba myslieť aj na poistenie. Jedným z najzaujímavejších je poistenie pravidelných platieb, ktoré v prípade hospitalizácie či PN-ky hradí niekoľko nasledujúcich platieb za teba. Energie, zdravotná poisťovňa, sociálna poisťovňa či nájomné – na čo poistenie využiješ je na tebe.

Koľko % Slovákov nie je spokojných so svojou aktuálnou finančnou situáciou počas koronakrízy?

Správne! Nesprávne!

Až 62 % Slovákov v prieskume Slovenskej sporiteľne neuviedlo, že sú so svojou finančnou situáciou spokojní/veľmi spokojní. Dobrý finančný plán však môže prúd financií zmeniť a ušetriť množstvo peňazí. Získaš ho cez internet, za 30 sekúnd.

KVÍZ: Prichádzaš zbytočne o peniaze?
Vo finančnom svete nemáš veľký prehľad. To však nevadí – presne pre takéto prípady Slovenská sporiteľna vyvinula Finančný plán, ktorý vybaví všetko za teba.
V bankovom svete sa vyznáš na jednotku – určite tak oceníš Finančný plán od Slovenskej sporiteľne, ktorý financie prerozdelí za teba.

Banka radí: Ako správne sporiť a investovať?

Zlý prehľad v účtoch, sporeniach, poisteniach a investíciách sľubuje vyriešiť Finančný plán od Slovenskej sporiteľne. Jednoduchý web získa základné údaje (vek, príjmy, úspory) a do 30 sekúnd vieš, kam uložiť peniaze, ktoré máš k dispozícii – vyskúšaj si to online sám.

Napríklad 30-ročný Slovák, ktorý mesačne v čistom zarobí 1 500 €, z toho mu 500 € ostane a má už vytvorenú rezervu, by sa mal v prvom rade zamerať na investičné sporenie. Časť peňazí by tiež mala smerovať do pravidelného poistenia alebo do II. alebo III. piliera. Pre takéto odhady bol doteraz potrebný finančný poradca, dnes to zvládne šikovná webstránka.

Upratovanie vo vlastných financiách by malo byť v časoch krízy povinnosťou, čo potvrdzujú ďalšie dáta z prieskumu Slovenskej sporiteľne:
  • ľudia začínajú myslieť na budúcnosť, chcú investovať do akcií a fondov (33 %) či nehnuteľností a pôdy (33 %)
  • Slováci sa poučili z ťažšej ekonomickej situácie, chcú viac sporiť (80 %) a vytvárať si väčšiu finančnú rezervu (84 %)

Vojsť do sveta financií však nie je také jednoduché, produktov aj ich poskytovateľov je dnes neúrekom, vrátane podvodníkov, ktorí sľubujú zázraky a účtujú si astronomické provízie či vstupné poplatky.

Finančný plán od Slovenskej sporiteľne však zvládne optimalizovať financie okamžite a online – zadarmo. Financie systém inteligentne prerozdelí, pričom myslí aj na optimálnu rezervu i s poistením a dostatočnými investíciami.

Pre podrobné investovanie či poistenia sú zasa k dispozícii špecialisti na pobočkách Slovenskej sporiteľne, ktorí pre teba vyberú najvýhodnejšie poistenie či stabilnú investíciu s maximálnym možným výnosom.

 

zdroj: Slovenská sporiteľňa

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech