KVÍZ: Zákerné križovatky, s ktorými si Slováci nevedia poradiť. Zvládneš to alebo by ti mali zobrať vodičák?

  • Slováci jazdia bez pretestovania aj desiatky rokov, križovatky často zvládajú viac intuitívne, než podľa predpisov
  • Aj jednoduché dopravné situácie môžu viesť k dopravným nehodám, ak každá strana stopercentne neovláda predpisy
  • „Mne sa to stať nemôže.“ Ak sa v týchto slovách nachádzaš, over si svoje schopnosti v zákerných križovatkách
kvizautoskola
Startitup
  • Slováci jazdia bez pretestovania aj desiatky rokov, križovatky často zvládajú viac intuitívne, než podľa predpisov
  • Aj jednoduché dopravné situácie môžu viesť k dopravným nehodám, ak každá strana stopercentne neovláda predpisy
  • „Mne sa to stať nemôže.“ Ak sa v týchto slovách nachádzaš, over si svoje schopnosti v zákerných križovatkách

Každý účastník cestnej premávky by povedal, že Slováci nie sú dobrými vodičmi. V skutočnosti je však jedno, čo si o svojich vodičských schopnostiach myslíš – vždy môže nastať situácia, ktorá spôsobí poriadny zmätok, aj keď si myslíš, že tebe sa to stať nemôže.

Over si svoje zručnosti v kvíze nižšie, no predpokladáme, že ťa aspoň niektoré križovatky poriadne prekvapia. Mysli tiež na to, že na reálnej ceste nebudeš mať dlhé minúty na rozmýšľanie, treba konať ihneď, aby si nespôsobil dopravnú nehodu.

Povinné zmluvné poistenie (PZP) síce škodu po nehode na cudzom aute uhradí, no za to svoje si musíš zaplatiť z vlastného vrecka – pokiaľ nemáš havarijné poistenie.

Havarijné poistenie Auto Komplet od Kooperativy prichádza hneď vo viacerých variantoch (napríklad s poistením batožiny, pneumatiky, paliva…).

Ak však máš už jazdené auto, odporúčame havarijné poistenie Mini Kasko pre autá staršie ako 3 roky (to znamená desaťročnú Octaviu aj trojročný Mercedes).

Je pritom jedno, či auto bolo servisované v autorizovaných alebo v neautorizovaných servisoch. Mini Kasko totiž berie auto „ako je“, stačí sa podrobiť vstupnej prehliadke.

Ani jedna cesta nie je hlavná, všetky sú rovnocenné. Ktoré auto má prednosť?

image5 Startitup
Správne! Nesprávne!

Takáto situácia sa podľa dopravných pravidiel nedá riešiť. Každé vozidlo dáva prednosť inému a striktné dodržiavanie dopravných pravidiel by viedlo k zablokovaniu križovatky. Jediné riešenie je sa dohodnúť.

Obidve autá chcú ísť naraz do stredného pruhu. Ktoré má prednosť?

image0 Startitup
Správne! Nesprávne!

Vodič vozidla, ktorý sa do stredného pruhu preraďuje z ľavého, musí dať prednosť vodičovi vozidla, ktorý sa do stredného pruhu preraďuje z pravého.

Aké je poradie áut, ktoré budú prechádzať križovatkou?

Untitled_Artwork 1 Startitup
Správne! Nesprávne!

Žlté ide prvé – spolu s červeným sú na hlavnej (aj keď z neh schádzajú) a uplatňuje sa pravidlo pravej ruky. Nasleduje červené. Zostávajú modré a zelené, pričom modré ako tretie vchádza do križovatky. Uplatňuje sa pravidlo pravej ruky a nezáleží na tom, či modré auto má aj STOP značku alebo len Daj prednosť v jazde. Posledné vchádza zelené.

Aké je poradie áut, ktoré budú prechádzať križovatkou?

image6 Startitup
Správne! Nesprávne!

Zelené auto na nákrese technicky nikoho neobmedzuje, no ak by aj obmedzovalo, je na hlavnej a má tak prednosť. Nasleduje červené a ako posledné modré auto. Ak sa k hlavnej ceste pripája viacero vedľajších ciest, platí pravidlo pravej ruky, ktoré zvýhodňuje červeného pred modrým, nezávisiac od STOP značky.

Ako sa vyrieši táto križovatka?

image1 Startitup
Správne! Nesprávne!

Toto je predpisovo veľmi komplikovaná situácia. Pozeráme sa na neriadenú križovatku, kde teda platí pravidlo pravej ruky. Ako prvé tak do križovatky vchádza červené, lenže odbáča doľava a musí tak dať prednosť protiidúcemu modrému vozidlu. To má však po pravej ruke zelené vozidlo. Prvé tak križovatku opúšťa zelené, potom modré a červené auto.

Aké je poradie vozidiel, ktoré budú prechádzať križovatkou?

Untitled_Artwork Startitup
Správne! Nesprávne!

Električka odbočujúca vpravo má prednosť, ide prvá. Na hlavnej sú potom modré a zelené vozidlo, no modré dáva zelenému prednosť, keďže odbáča doľava. Na vedľajšej ostáva žlté a tvoje auto, no aj ty odbáčaš doľava. Žlté má tak pred tebou prednosť a ty ideš posledný.

Kto má prednosť?

image2 Startitup
Správne! Nesprávne!

S týmto si Slováci večne nevedia rady. Prednosť má ten, kto vchádza do kruhového objazdu, teda červený. Aby sa následne objazd neupchal, 99 % kruhových objazdov má dopravné značky, ktoré dávajú prednosť autám už na objazde.

Zákerné križovatky
Sám dobre vieš, koľko nebezpečných situácií sa na cestách stáva. Stačí, aby sa jedna z chýb, ktoré si spravil v tomto kvíze, preniesla do reálneho života a tvoju peňaženku to môže stáť tisícky eur. Dobrým riešením je preto havarijné poistenie Auto komplet od Kooperativy a Mini kasko pre autá staršie ako 3 roky. Mini kasko kryje škody po hávárii, zvierati, hlodavcoch, vandalizme aj živloch. Vo verzii PLUS navyše kryje auto aj v prípade krádeže.
Skvelý výsledok! Zákony a cesty poznáš dobre. No rovnako dobre tak zrejme vieš, aké nebezpečné situácie na cestách nastávajú. Na ceste navyše nebudeš mať sekundy navyše na vyriešenie komplikovaných križovatiek a tvoju peňaženku to vo finále môže stáť tisícky eur. Dobrým riešením je preto havarijné poistenie Auto komplet od Kooperativy a Mini kasko pre autá staršie ako 3 roky. Mini kasko kryje škody po hávárii, zvierati, hlodavcoch, vandalizme aj živloch. Vo verzii PLUS navyše kryje auto aj v prípade krádeže.

Najnovšie videá

Trendové videá