Kvôli psychickému stavu Trumpa Pence nevylučuje aktiváciu 25. dodatku ústavy. Stane sa tak prezidentom

  • Pence nevylučuje aktiváciu 25. dodatku ústavy
  • Na inaugurácii Bidena sa zúčastní
trump
TASR/AP/Evan Vucci
  • Pence nevylučuje aktiváciu 25. dodatku ústavy
  • Na inaugurácii Bidena sa zúčastní

Agentúra TASR informovala, že americký viceprezident Mike Pence nevylučuje, že by mohol aktivovať 25. dodatok ústavy USA, čo by mu umožnilo dočasne sa ujať prezidentských právomocí. Takýto krok by Pence mohol podniknúť v prípade, ak by sa dosluhujúci šéf Bieleho domu v posledných dňoch svojho úradovania stal menej stabilným, informovala v nedeľu televízia CNN s odvolaním sa na zdroj z okolia viceprezidenta.

Dobre informovaný zdroj tiež pre CNN potvrdil, že sa Mike Pence – na rozdiel od Donalda Trumpa – osobne zúčastní inaugurácie nastupujúceho prezidenta Joea Bidena, ktorá sa uskutoční 20. januára.

Samotný Biden už v piatok vyhlásil, že Pence bude na inaugurácii vítaný a jeho účasť označil za dôležitý symbolický krok v rámci procesu odovzdania moci. Zároveň však ocenil, že sa na slávnostnej inaugurácii nezúčastní Donald Trump, ktorého označil za „hanbu krajiny“.

Twitter natrvalo odstránil Trumpov účet, ten hovorí o sprisahaní a snahe o jeho umlčanie

Spomínaný 25. dodatok k ústave USA umožňuje, aby prezidentské právomoci v mimoriadnych prípadoch a za presne stanovených podmienok dočasne prevzal viceprezident. Úvahy o možnosti využitia tohto núdzového článku, či dokonca o odvolaní Trumpa z úradu, sa objavili po stredajšom útoku protrumpovských demonštrantov na sídlo amerického Kongresu, ktoré zrejme podnietil svojimi vyjadreniami samotný prezident.

Podľa nemenovaného zdroja CNN Pence a Trump od stredajších násilností spolu vôbec nehovorili. Pence je údajne z prezidentovho počínania zarmútený a sklamaný a uvedomuje si riziká vyplývajúce z Trumpovej pomstychtivosti. Šéf Bieleho domu sa podľa uvedeného zdroja hnevá na Pencea za to, že sa počas stredajšieho zasadnutia Kongresu nepokúsil zvrátiť výsledky prezidentských volieb a nepodvolil sa tak Trumpovmu tlaku.

Viceprezident Pence sa však podľa CNN obáva, že v prípade aktivácie 25. dodatku alebo pokusu o odvolanie prezidenta (impeachment), ktorý presadzujú demokrati, by Trump mohol podniknúť neuvážené kroky, ktoré by mohli ohroziť celú krajinu.

Penceovou prioritou preto nateraz zostáva pokojné a bezproblémové odovzdanie moci administratíve budúceho prezidenta Bidena. Možnosť aktivácie 25. ústavného dodatku však pre každý prípad zostáva otvorená, a jeho prípadné využitie (resp. nevyužitie) bude závisieť od ďalších Trumpových krokov, tvrdí zdroj citovaný CNN.  

V prípade bezprecedentnej aktivácie tohto dodatku by za odvolanie Trumpa musela hlasovať aj väčšina členov americkej vlády. Donald Trump by voči tomu mohol namietať v Kongrese, ktorý by mal v záležitosti definitívne slovo.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech