Lacný a pekný podnájom namiesto zdevastovaných internátov. Študenti na Slovensku sa dočkajú veľkej novinky

  • Študenti by mohli bývať v podnájme za rovnaké ceny ako na internáte
  • Chystá sa nový projekt
internát
Exteriér najväčších slovenských internátov Mlyny UK v Bratislave TASR/Dano Veselský
  • Študenti by mohli bývať v podnájme za rovnaké ceny ako na internáte
  • Chystá sa nový projekt

Bratislavský realitný trh bude mať pred sebou začiatkom ďalšieho akademického roka novú výzvu. Miest na internátoch bude menej, keďže tam prebieha rekonštrukcia. Upozornili na to Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS) s vedením Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) a Vysokej školy múzických umení (VŠMU). Spoločne tak pripravujú ponuku komerčného prenájmu bytov a domov pre študentov.

Ubytovanie v internátoch nezíska podľa predpokladov dvoch umeleckých škôl približne 500 ich študentov. Musia teda hľadať nejaké alternatívne riešenie. Do spoločného projektu sa zapojila aj spoločnosť Rentodo s poistením nájmu pre študentov a majiteľov bytov, ako aj realitný portál Domire.

Cena má byť rovnaká ako za internáty

„Študenti sú súčasťou nájomného trhu už dlhé roky, ale ešte nikdy realitný trh nepripravil takto komplexný produkt pre študentské nájmy,“ zhodnotil prezident NARKS Ján Palenčár.

„Jednou z našich požiadaviek pri dojednávaní podmienok ubytovania pre našich študentov s partnermi realitného trhu bola cena za lôžko, ktorá bude porovnateľná s cenami na internátoch. Aj v tomto sa nám podarilo nájsť zhodu,“ poznamenal rektor VŠMÚ Martin Šmatlák.

„Cez realitné kancelárie prepájame majiteľov bytov a študentov, meníme softvér pre RK, možnosti vyhľadávania vhodných nájmov pre študentov a v neposlednom rade možnosti poistenia,“ dodal prezident NARKS Ján Palenčár.

Komplexný prístup k problematike študentských nájmov znamená osvetu na strane realitných kancelárií a majiteľov nehnuteľností, prípravu špecializovanej nájomnej zmluvy s advokátskou kanceláriou, vytvorenie pravidiel nájomného vzťahu, úpravu a rozšírenie poistných podmienok, úpravu softvéru pre realitné kancelárie na možnosť označovania bytov a domov vhodných na nájom pre študentov a následne možnosť vyhľadávania týchto nájmov na webovej stránke Domire.sk.

UK investovala od roku 2019 do rekonštrukcie cez 10 miliónov eur

Od roku 2019 investovala UK do rekonštrukcií internátov 10 348 523,84 eura. Univerzita Komenského (UK) v Bratislave ohlásila v apríli, že bude pokračovať v rekonštrukcii Internátu Ľudovíta Štúra a spúšťa rekonštrukciu druhého bloku.

Práce sa začali po ukončení letného semestra. Študenti mohli na internáte ostať do vypršania platnosti súčasných zmlúv, teda do konca júna. Hovorkyňa UK Eva Kopecká uviedla, že rekonštrukcia sa vzhľadom na havarijný stav nedala odkladať. 

Ako ďalej priblížila, kapacity budú budúci rok postačovať na ubytovanie približne len 24 % z celkového počtu študentov. Hneď ako nastúpilo súčasné vedenie univerzity v roku 2019, plánovalo rekonštrukciu. Plány však podľa Kopeckej narušili nedostatky v projekte, potom pandémia a energetická kríza. Podotkla, že keďže bratislavské univerzity nemohli v minulosti čerpať zdroje z európskych fondov, internáty nazbierali obrovský investičný dlh.

„Naše vedenie prevzalo internáty v katastrofálnom stave. Ich rekonštrukcia mala prebehnúť už dávno. Po pandémii sme dúfali, že sa táto investícia zaradí medzi vládne priority. Dostali sme sa však do stavu, kedy nám neostáva nič iné, ako začať s rekonštrukciou z vlastných zdrojov a súbežne hľadať ďalšie možnosti financovania,“ uviedol rektor UK Marek Števček.

Internát Ľudovíta Štúra je najväčším internátom UK. Má dve prepojené výškové budovy, a to blok A a blok B. AV súčasnosti rekonštruujú výškový blok A. Súbežne sa začína rekonštrukcia výškového bloku B, ktorá bude taktiež realizovaná po etapách.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá