Nová Lada Niva 2021 je oficiálne tu. Interiér je “najväčšou“ peckou

  • AVTOVAZ zahájil výrobu novej LADA Niva Travel
  • Automobilka pred pár dňami zverejnila prvé fotky auta
  • V kabíne sa toho zmenilo naozaj málo
  • AVTOVAZ zahájil výrobu novej LADA Niva Travel
  • Automobilka pred pár dňami zverejnila prvé fotky auta
  • V kabíne sa toho zmenilo naozaj málo

Keď sa povie Lada Niva, mnohí si predstavia slávny offroad vyrábaný od roku 1977. Lenže dnes sa toto auto volá Lada 4×4, keďže právo na používanie mena stratil ruský výrobca predajom Chevroletu. Lada Niva sa však vracia naspäť.

Meno Niva už nebude použité pre slávny offroad, ten si naďalej uchová označenie Lada 4×4. Miesto toho bude použitý na doplnenie ponuky ruskej značky. Nové auto síce využíva ako základ podvozok z Lady 4×4, avšak karoséria a rázvor sú iné. 

Koronavírus zasiahol všetky automobilky a len máloktorá bude mať na konci tohto roka dôvod na aspoň decentné oslavy. Ruská Lada sa môže radiť medzi tie šťastné, lebo po prepade predajov na začiatku roka eviduje rastúci dopyt.

Tento rok by mohla uzavrieť len s malými alebo žiadnymi stratami predajov, o trhovom podiele ani nehovoriac.

auto automobila rusko avtovaz lada
zdroj: AVTOVAZ

V kabíne sa toho zmenilo málo

Ako informuje portál Autoforum.cz, automobilka pred pár dňami zverejnila prvé fotky, ktoré len potvrdili dramatickú zmenu naznačenú predchádzajúcimi “špionážnymi“ zábermi.

Rusi to vzali zhurta a v rámci exteriéru nenechali kameň na kameni. Nie príliš atraktívny model sa tak razom vzhľadovo posunul k Toyote RAV4, najmä v prednej časti.

Automobilka karosériu predĺžila o 43 milimetrov, no zároveň odľahčila. V závislosti na výbave tak možno počítať minimálne s 20 kilovou diétou, čo prospelo jazdným vlastnostiam aj napriek zachovaniu výkony motora.

auto automobila lada rusko novinka
zdroj: AVTOVAZ

Po technickej stránke teda s nejakými výraznými novinkami nemožno počítať. Pohon má aj naďalej na starosti benzínová jedna-sedmička naladená na 80 koní a 127 Nm krútiaceho momentu, ktoré na všetky štyri kolesá prenáša päťstupňový manuál. Zachovaný potom zostal aj stály pohon 4×4, rovnako ako redukcia, uvádza Autoforum.cz.

Video prinieslo sklamanie

Jedinou zásadnou otázkou po odhalení vonkajšieho vzhľadu a hlavných technických dát zostalo, ako veľmi modernejšie bude Niva 2021 s prídomkom Travel vyzerať zvnútra.

S tým sa Lada oficiálne doteraz nepochválila. Ľudia však očakávali podobne radikálny prerod, akého sa dočkal exteriér. Nemalé sklamanie v tomto smere prinieslo video, ktoré sa venuje prevedeniu do poslednej skrutky. 

Jedinou novinkou v interiéry je volant, ktorý je označený logom Lady, informuje Autoforum.cz. Tvar palubovky, výduchy klimatizácie či prístrojovka sa však už nezmenili. Je samozrejme otázkou, či v prípade AvtoVAZ nejde o taktiku, ako udržať záujem o tento model pri živote naozaj dlho. Momentálne majú totiž Rusi dosť času na vylepšenie kabíny, nakoľko im ľudia budú trhať ruky kvôli vcelku vkusnému zovňajšku.

Akonáhle prvá vlna opadne, môžu tú druhú naštartovať napríklad odlišnými plastami, novými sedadlami a efektívnejšiou klimatizáciou či modernejším multimediálny systémom.

Rovnako sa očakáva, že dorazia aj motory 1,6 a 1,8 z modelov Vesta, Granta a X-Ray. O facelifte Lady Niva teda najskôr nepočuješ naposledy. Každopádne, na odhalenie cien si ešte musíš počkať. 

Testovali sme klenot autosveta. 2021 Mercedes-Benz S400d je nekompromisným kráľom ciest

Zdroj: Autoforum.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK