Ladislav odišiel do Austrálie, kde vybudoval úspešnú firmu, postavenú na remeselnej práci

  • Ladislav Wolf pochádza z Bánoviec nad Bebravou, no už niekoľko rokov žije v Austrálii, kde začínal s prácou v kuchyni a v bare
  • Do Austrálie odišiel potom, ako na Slovensku vyštudoval podnikový manažment, no v doktorandskom štúdium tu nepokračoval kvôli pretrvávajúcemu klientelizmu
fan
unsplash, Ajo Wolf
  • Ladislav Wolf pochádza z Bánoviec nad Bebravou, no už niekoľko rokov žije v Austrálii, kde začínal s prácou v kuchyni a v bare
  • Do Austrálie odišiel potom, ako na Slovensku vyštudoval podnikový manažment, no v doktorandskom štúdium tu nepokračoval kvôli pretrvávajúcemu klientelizmu

Slovák u našich protinožcov vedie firmu zameranú na údržbu záhrad, komerčných a súkromných budov. Ide o biznis, ktorému na začiatku veril len on sám, no vďaka tvrdej práci sa mu na austrálskom trhu podarilo naplno preraziť. My sme sa s Ajom, ako ho všetci volajú, porozprávali o jeho ceste do Austrálie, o tom ako sa mu tu podarilo preraziť, ale aj o tom ako vnímajú remeselníkov u nás a v cudzine.

Prečo si po štúdiu vysokej školy nezostal na Slovensku?

Po ukončení Ekonomickej Univerzity som mal pôvodne v úmysle zostať na Slovensku, avšak po krátkej dobe som nadobudol pocit, že doma je málo príležitostí a ak sa nejaké vyskytnú je dôležité mať tie správne kontakty. Po tomto zistení som nabral odvahu odísť a povedal som si, že ak to nespravím teraz, tak už nikdy.

Ako vyzerali tvoje podnikateľské začiatky v Austrálii?

Podnikateľské začiatky boli veľmi náročné, nakoľko som nekomunikoval v angličtine na dostatočnej úrovni. Austrália ponúka množstvo príležitostí, preto som prvé dva roky počas štúdia sledoval trh a snažil sa v ňom nájsť dieru, v ktorej by sa dalo presadiť. Keď som našiel odvetvie a načrtol základné body biznis plánu, bolo veľmi náročné presvedčiť sám seba, že na to mám. Tento projekt som začal s partnerkou a neskôr k nám do vedenia firmy pribudol môj brat.

Čo tvoja firma poskytuje?

Poskytujeme široké spektrum služieb od údržby budov, cleaningu, údržby a navrhovania záhrad po čistenie okien a tzv building management. Momentálne máme v našom portfóliu viac ako 200 objektov v Sydney od lodeníc, po reštaurácie, kancelárie, obytné apartmány a iné.

Čo bola najťažšie na rozbehu firmy v Austrálii?

Najťažšie bolo rozhýbať sa a nabrať odvahu pustiť sa do podnikania. V Austrálii sme nemali žiadnu rodinu ani známych, takže sme si museli všetko vybudovať na vlastnú päsť. Taktiež bolo náročné udržiavať pozitívny cash flow, pretože nám banky neposkytli úver na nákup áut a zariadení. Druhý faktor ovplyvňujúci cash flow je fakt, že splatnosť faktúr je mesačná, no výplaty dostávajú zamestnanci na týždennej báze ako je zvykom v Austrálii. Ďalšou prekážkou je získanie víz, ktoré, okrem finančnej náročnosti, sú nesmierne byrokratické a psychicky odoberajú energiu.

Koľko máš zamestnancov, koľko si v priemere zarobia? Aký je ročný obrat firmy?

Momentálne vo firme pracuje 9 ľudí. Zamestnanci zarábajú v prepočte od 444 eur do 762 eur týždenne. Tento rok budeme atakovať obrat takmer 445 tisíc eur.

V čom sú hlavné rozdiely v podnikaní na Slovensku a v Austrálii?

Základný rozdiel je v tom, že zákazník vždy zaplatí v celej sume za vykonanú službu. Taktiež je to kúpna sila obyvateľstva, ale aj iné faktory. Nikdy sa mi nestalo, že by niekto mal problém, že som zo zahraničia a snažím sa uspieť. Práve naopak, často dostávame množstvo povzbudivých slov. Klienti poznajú náš príbeh a vážia si náš prístup k práci.

Ľudia už priveľmi nechcú robiť manuálnu prácu. Každý druhý chce byť manažér či robiť v IT. Ako to vnímaš ty ?

Myslím si, že je na škodu, keď takmer v každom druhom okresnom meste na Slovensku je vysoká škola. Trh je presýtený absolventmi humanitárnych vied, ktorí neovládajú cudzí jazyk a sú ťažko využiteľní na trhu práce. V Austrálii množstvo ľudí vykonáva remeslo a rozhodne to v spoločnosti nie je brané ako podradná činnosť, práve naopak. Ľudia si vážia šikovných ľudí bez rozdielu, či sedia v mrakodrape alebo opravuje strechy.

Čoho je na trhu v Austrálii stále nedostatok? Človek s akými skills by sa tu určite uplatnil?

Austrália má minimálnu nezamestnanosť, preto sa človek môže uplatniť v akomkoľvek odvetví, ak má potrebné skills a jazykovú vybavenosť. Žiaľ, obrovskou bariérou je momentálna politická situácia, ktorá je výsostne populistická a antimigračná.

Ako si riešil a riešiš víza?

Víza riešim už viac ako 3 roky. Na začiatku som naletel nekompetentnej právnickej kancelárii. Momentálne čakám na tribunál s novým migračným právnikom, ktorý rozhodne o mojom osude. Snažím sa zachovať si pozitívnu myseľ a verím, že každoročný rast našej firmy mi zabezpečí udelenie statusu permanentného rezidenta.

Chcel by si sa ešte vrátiť na Slovensko?

Slovensko som nenavštívil už 4 roky a beriem to ako nevyhnutnú daň začínajúceho podnikateľa v zahraničí. Momentálne plánujem svoju budúcnosť v Austrálii, ale som presvedčený, že raz sa na Slovensko vrátim.

Aké sú tvoje plány do budúcna?

Vo firme sme hladní po úspechu, preto chceme naďalej rozširovať škálu ponúkaných služieb a expandovať do ďalších mestských častí. Taktiež pracujeme na marketingu a chceme osloviť nových zákazníkov cez sociálne siete. V osobnej rovine chcem pokračovať v behaní a surfovaní, zachovávať si pozitívnu myseľ a čím skôr navštíviť rodinu a priateľov na Slovensku.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá