Príbeh Lajoša Kleina: V UFC síce prehral, no Slovensko vďaka nemu pozná celý MMA svet

  • Ľudovít Lajoš Klein sa stal legendou slovenských bojových športov. Po boxe už roky hviezdi v MMA
  • Lajoš bojuje v UFC ako vôbec prvý Slovák, významný zápas ho čaká už v sobotu
  • V treťom zápase sa Lajoš v ringu postaví proti nebezpečnému Natovi Landwehrovi. Ten má na konte 14 výhier a 4 prehry
Ľudovít Lajoš Klein
  • Ľudovít Lajoš Klein sa stal legendou slovenských bojových športov. Po boxe už roky hviezdi v MMA
  • Lajoš bojuje v UFC ako vôbec prvý Slovák, významný zápas ho čaká už v sobotu
  • V treťom zápase sa Lajoš v ringu postaví proti nebezpečnému Natovi Landwehrovi. Ten má na konte 14 výhier a 4 prehry

Ľudovíta Lajoša Kleina netreba nikomu, kto aspoň občas sleduje bojové športy, rozsiahlo predstavovať. Rodáka z Nových Zámkov poznáme ako vôbec prvého slovenského zápasníka, ktorý si prebojoval cestu až do amerického UFC a podpísal tak zmluvu s najprestížnejšou MMA organizáciou na svete.

Jeho cesta do UFC Apex centra v Las Vegas, kde sa najbližší víkend postaví proti americkému bojovníkovi Natovi Landwehrovi, však vôbec nebola jednoduchá.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľudovít Klein 🇸🇰 (@lajosko.klein)

High kicky, ktoré preslávili Slovensko

Kleina dnes komentátori neoslovia inak, než Mr. Highlight – prezývkou, ktorú si vybojoval vďaka ostrým zakončeniam high kickom. Svoju fighterskú cestu však začal pri boxe, ktorý mu učaroval už ako 12-ročnému.

Podľa portálu Fightlive ale box nebol jediný šport, ktorému sa v rodných Nových Zámkoch venoval. Nebál sa napríklad ani náročných zápasov na tatami žinenke v brazílskom jiu-jitsu a do mixu neskôr pridal aj thajský box. Nie je žiadnym tajomstvom, že si Lajoš vo voľnom čase privyrábal ako vyhadzovač v nočných podnikoch.

O Lajošovi sme prvýkrát počuli po jeho výhre na Majstrovstvách Slovenska v boxe. Zmes bojových techník však Lajošovi dala základ na to, aby sa presadil ako hviezda MMA a svoj sen si začal plniť už v sedemnástich, kedy sa prvýkrát vrhol do klietky.

A zaujal aj vo svojom prvom fighte slovenského Pit Cage Fightingu, krátko pred Vianocami roku 2014 – nad súperom Martinom Mihálikom vyhral submisiou už v 27. sekunde zápasu a 11. edícia PCF v Levoči tak na vlastné oči videla zrod slovenskej MMA hviezdy.

zdroj: TASR/Martin Baumann

O tri roky neskôr bojuje Klein prvýkrát v Rusku – v klietke organizácie A-Fight MMA sa postavil proti Igorovi Tarytsovi. Hovorí sa, že pre Lajoša malo ísť o prelomový zápas, jeho veľkolepý debut na zahraničnej scéne. Tvrdá príprava však nestačila na to, čo pripravili organizátori.

Tí prípravu turnaja vôbec nezvládli a chaos sprevádzal celé podujatie. Problémy boli s ubytovaním, vážením a dokonca aj s finančnými odmenami. Takáto neistota skolí psychické nasadenie nejedného fightera. Lajoš nakoniec zápas v 4. minúte a 58. sekunde prehral submisiou.

Prvé zápasy v Oktagone

Po jednorazových ukážkach v rôznych turnajoch sa Lajoš v roku 2017 na chvíľu usadil v Oktagone, kde knokautom v druhej minúte zničil Krzysztofa Klaczeka. Objavili sa tu napríklad aj Samuel Pirát Krištofič či Attila Végh, ktorý Kleinovi prirástol k srdcu natoľko, že s ním dodnes trénuje v Spartakus Fight Gyme, kde sa sústreďuje slovenská fighterská špička.

Lajošova krátka zastávka v XFN sa skončila víťazstvami nad Matejom Kuznikom a Arbim Mezhidovom, ktorých zdolal technickým knokautom a na body. Po krátkom návrate do Oktagonu sa už začalo šepkať o UFC – Lajoš by sa mohol stať prvým Slovákom, ktorý by sa dostal do vrcholového amerického turnaja.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľudovít Klein 🇸🇰 (@lajosko.klein)

Americký sen

Klein však v zahraničných turnajoch skrátka nemá šťastie a ani UFC nebolo výnimkou. Najskôr vraj mal byť náhradníkom na UFC 242 (Nurmagomedov vs. Poirier), nakoniec sme ho ale v Abu Dabí nevideli.

Zdroje hovoria, že v septembri 2019 mal nastupovať na kodaňskom UFC turnaji, ani k tomuto zápasu nedošlo. Pandémia mu znemožnila aj účasť na turnaji v Kazachstane.

Dana White s ním však údajne stále počítal ako s náhradníkom a pre 7sport.sk Lajoš potvrdil, že je pripravený nastúpiť kedykoľvek. Do Abu Dabí sa však nakoniec dostal – svoj UFC debut v 253. edícii ukázal v ostro sledovanom zápase proti Novozélanďanovi Shaneovi Youngovi, ktorého nekompromisne zmasakroval v 76. sekunde.

Napätý zápas Lajoš v sekunde premenil na rozhodujúce víťazstvo trojkombináciou a jeho obľúbeným high kickom.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľudovít Klein 🇸🇰 (@lajosko.klein)

Na zahraničných turnajoch sú pre Lajoša Kleina mimoriadne dôležití jeho priatelia, rodina aj partneri. Tým najvýraznejším je jednoznačne Fortuna, ktorá pri Kleinovi stojí už mesiace. „Lajoš má len 26 rokov a dosahuje neuveriteľné výsledky. S MMA začínal ako 17-ročný a v UFC si plní svoj veľký sen. Budeme stáť pri ňom aj v zápase proti Landwehrovi, kde ho bude sledovať celé Slovensko,“ hovorí generálny riaditeľ Fortuna SK Ľudovít Vyskoč.

Tretí boj Ľudovíta Kleina v UFC bude Slovensko sledovať už túto sobotu. V klietke sa proti nemu postaví nebezpečný „The Train“ Nate Landwehr, bývalý šampión ruskej M-1 Global so 14 oficiálnymi výhrami a 4 prehrami. Landwehr už v UFC absolvoval 3 zápasy a v klietke mal bojovať aj v máji – kvôli zraneniu však nenastúpil. Klein tak bude po zranení jeho prvý súper v UFC.

Stretnutie Lajoša a Landwehra sa uskutoční na turnaji UFC Fight Night v UFC Apex komplexe v Las Vegas. Úvod turnaja bude klasický, začne sa prelims kartou, potom bude pokračovať hlavnou kartou turnaja a ženským súbojom Ladd proti Dumont.

 

Fortuna na zápas Lajoša s Landwehrom pripravila aj špeciálnu akciu – k stávke 40 € bez rizika pridávajú aj 40 € kredit zadarmo. Ak stávka nevyjde, Fortuna stávku do 40 € vracia do 24 hodín späť na hráčsky účet. Kurz na Lajoša je 1,30, na Landwehra je 3,53. Viac informácií →

Na zápas v Las Vegas sa Lajoš aktívne pripravuje na Floride v Sanford MMA a ešte koncom týždňa ho čakajú plnohodnotné tréningy. „V tréningoch nie je veľký rozdiel, v SFG máme výborné podmienky. Do zahraničia cestujem najmä kvôli sparingpartnerom. V SFG už viem, čo platí na každého z chalanov. V Sanforde som trénoval so svetovou špičkou, nemal som ich naštudovaných. Musel som improvizovať, čo simulovalo skutočný zápas. Siahol som si na dno a zlepšil som sa po technickej stránke,“ porovnal Klein prípravu v domácich podmienkach v Trnave a v Amerike v rozhovore pre šport.sk.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľudovít Klein 🇸🇰 (@lajosko.klein)

Zdroje: fightlive, 7sport

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie