Lovci duchov: Na Slovensku je duchov veľa a máme vyhliadnuté to najstrašidelnejšie miesto. Už sme s nimi komunikovali

  • Často sa na výpravách neboja mŕtvych, ale živých. Tvrdia, že stretávajú obe skupiny
  • Pri práci sa neraz báli o svoj vlastný život. Čo za tým skutočne je, vraj ľudia nevidia
lovci duchov
  • Často sa na výpravách neboja mŕtvych, ale živých. Tvrdia, že stretávajú obe skupiny
  • Pri práci sa neraz báli o svoj vlastný život. Čo za tým skutočne je, vraj ľudia nevidia

Aj na Slovensku máme ghost hunterov, ktorí tvrdia, že duchov je tu tiež dosť. Vyšetrujú na miestach, ktoré dýchajú históriou alebo zažili tragickú minulosť.

Najhorší zážitok si však odniesli z miesta, kde našli na zemi v kruhu porozhadzované sviečky. Neskôr sa dozvedeli, že ich tam po sebe zanechali satanisti, ktorí tam mávajú svoje seansy.

Baška zo štvorice, ktorá Slovak Ghost Hunters tvorí, hovorí, že išlo o bývalý kláštor. Miesto je pohltené históriou rôznych náboženstiev a preto si myslí, že každý, kto ho navštívi, zažije niečo paranormálne.

Aké miesta navštívili a čo všetko sa im na nich prihodilo, som sa pýtala dvoch zo skupiny, ktorá zážitky zbiera už šesť rokov, Bašky a Mateja. Spolu sa snažia zdokumentovať prítomnosť ducha alebo inej entity v priestore. Majú svoj YouTube kanál, kde záznamy zverejňujú. Všetko robia s bohatou zbierkou techniky prispôsobenej na lov duchov.

Na výpravu sa k nim môžeš pripojiť a všetko zažiť na vlastnej koži. Napísať im môžeš, aj keď máš pocit, že u teba doma straší. Vraj chápu, že je nepríjemné, keď ti nad hlavou začne lietať polička. Svoju prácu preto robia zadarmo.

Začalo to pri zvláštnych maličkostiach

Baška tvrdí, že prvý podnet prišiel, keď mala osemnásť. Bola sama v dome známeho. Zrazu sa jej začal zapínať vysávač, ktorý ani nebol zapojený v elektrine. Padali obrazy, počula zvláštne zvuky z poschodia, volali ju tam, dokonca ju aj oslovili. Dovtedy bola ohľadom duchov dosť skeptická. Až kým sama niečo podobné nezažila.

Mateja duchovia zaujímali už dlho. Stalo sa mu pár zvláštnych vecí, no prvá reálna skúsenosť s duchom bola pri vojenskom bunkri BS-8 v bratislavskej Petržalke, pri hraniciach s Rakúskom. Vtedy mal starú Nokiu, ešte typickú tehličku. Bol na celom poli úplne sám, asi preto, že bol november a brutálna zima. V zákope sa pýtal pár otázok a nahrával si všetko na telefón. Sám hovorí, že nemal veľké nádeje a len skúšal. Keď si neskôr nahrávku púšťal doma, počul na nej detský hlas, ktorý hovoril po nemecky.

Nedalo mu to, chcel zistiť viac. Neskôr si objednal tzv. Spirit Box, ktorý šiel skúšať, znova sám, na nemecký cintorín Važec vo Vysokých Tatrách, kde je v masových hroboch pochovaných viac ako 6-tisíc vojakov z II. svetovej vojny. „Cez ten Spirit Box je počuť odpoveď okamžite,“ hovorí Matej. Po nemecky sa pýtal, kto tam je. Z krabičky sa podľa jeho slov okamžite nahnevane ozvalo: „Ich!“. Hneď sa zbalil a utekal preč.

Loveniu venujú svoj voľný čas

Sponzora nemajú a živiť sa týmto koníčkom vraj nedá. Navyše, robia všetko zadarmo. „Aj keď si nás niekam zavolajú, lebo chcú pomoc, nepýtame si nič,“ hovorí Baška.

Sponzora by, samozrejme, chceli. Majú víziu, že by sa niečo podobné uskutočnilo, ak by to ľudí začalo baviť. Pustili by si ich večer v telke, napríklad namiesto reality show. „Zároveň by sme tak do popredia dostali rôzne slovenské historické miesta,“ uvažujú.

Slováci sú ale na prijatie takýchto vecí veľmi nároční, alebo skôr tvrdohlaví, konštatuje Matej: „Veľmi dlhú dobu trvalo, než sme si medzi ľuďmi získali dôveru, že naozaj nič neprerábame, nedopĺňame. Nerobíme si z toho srandu, naozaj sa snažíme ukazovať realitu, nepotrebujeme žiadnu senzáciu. To renomé sme si budovali naozaj dlho.“

K sebe domov si ich zvyknú volať ľudia, ak sa im niečo nezdá a myslia si, že u nich straší. Zväčša nie sú vystrašení, len zvedaví. „My nie sme exorcisti. Vedia, že ducha z toho domu nevyvlečieme,“ hovorí Baška. Volajú ich, keď sa chcú dozvedieť viac.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie