„Lamborghini medzi dovolenkami”: Sú Seychely len pre snobov? Toľkoto ťa vyjde cesta za najkrajšími plážami

  • 115 exotických ostrovov uprostred Indického oceána vzdialených až 1 600 km od najbližšieho kontinentu – to sú Seychely
  • Dovolenkovať tu vraj môžu len bohatí. Je to naozaj pravda?
  • Koľko tu stojí letenka, ubytovanie a jedlo? A čo tieto ostrovy okrem luxusných pláží ešte ponúkajú?
Seychely František Kekely
Travelers.sk/ František Kekely a Unsplash/ Víctor Vázquez
  • 115 exotických ostrovov uprostred Indického oceána vzdialených až 1 600 km od najbližšieho kontinentu – to sú Seychely
  • Dovolenkovať tu vraj môžu len bohatí. Je to naozaj pravda?
  • Koľko tu stojí letenka, ubytovanie a jedlo? A čo tieto ostrovy okrem luxusných pláží ešte ponúkajú?

Lamborghini medzi dovolenkami“ či „najkrajšie súostrovie sveta“ aj takýmito silnými prívlastkami titulujú slovenské cestovky ostrovný štát Seychely. „Je to tu ukrutne predražené. Vážne,“ tvrdí otvorene vo svojom blogu majiteľ jednej z nich.

Seychely si vybudovali povesť veľmi drahej destinácie, ktorá je akoby určená len pre vyvolených alebo v skromnejšom názore pre tých, ktorí zarábajú veľa.

Víkendové domy či jachty rôznych arabských šejkov z Perzského zálivu možno vzbudzujú dojem smrteľníkovi nedostupnej destinácie, no vychutnať si teplé prúdy Indického oceána na ospevovaných plážach, ležať pod najväčšími kokosmi sveta či prechádzať sa pomedzi najväčšie suchozemské korytnačky našej planéty nie je až tak nedosiahnuteľné. Našetriť na takúto dovolenku si vie pomerne ľahko aj priemerne zarábajúci Slovák.

zdroj: Unsplash/ Vitalii Ustymenko

Vytiahnime kalkulačku a rátajme

Zrejme najdrahšou položkou bude letenka. Skús sa pozrieť na glóbus a uvidíš, kam sa snažíme dostať. Seychely ležia už na južnej pologuli, teda pod rovníkom (hoci nie príliš ďaleko), najbližším kontinentom je zhruba 1 600 km vzdialená Afrika. Dá ti asi logiku, že tu ťa obľúbený Ryanair či Wizz Air za pár eur nezoberie.

Na Seychely, presnejšie na ich najväčší ostrov Mahé, kde žije väčšina „Seychelčanov“, lieta hneď niekoľko spoločností. Keď sme skúšali rôzne úplne náhodné termíny, vždy sme našli aspoň nejaké letenky tam i naspäť za vyše 600 eur. Napríklad so spoločnosťou Turkish Airlines priamo z Viedne za 617 eur či s holandskými KLM, taktiež z Viedne, za 639 eur.

Potom sme navštívili aj rôzne portály, ktoré zvyknú zverejňovať akciové letenky. Tam sme viackrát našli jednotlivé termíny za približne 550 eur so spoločnosťami ako Qatar Airways či Etihad Airways. Dokonca, ak by si mal naozaj šťastie a vychytal extra akciu, našli sme aj let za zhruba 300 eur. No ide zjavne o veľmi príležitostne sa objavujúci prípad, preto v našej kalkulácii budeme počítať s tou bežnejšou sumou, 550 eur.

zdroj: Letenkyzababku.sk

Aby ťa pustili do krajiny, netreba žiadne víza a ani extra poplatky, ako to v niektorých krajinách chodí. „Slovenská republika má so Seychelskou republikou bezvízový styk na dobu pobytu 90 dní v priebehu jedného polroka. Pri vstupe do krajiny sa vyžaduje vstupný formulár (dostaneš a vypíšeš priamo na mieste), preukázanie spiatočnej letenky a ubytovania v krajine,“ píše slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

Ďalším peňažným strašiakom je ubytovanie. Samozrejme, na ostrovoch nájdeš aj luxusné hotely, ktoré si údajne pýtajú štvorciferné sumy, no pekné bývanie priamo pri oceáne vieš nájsť aj na bežnom Bookingu za niekoľko desiatok eur na noc – trebárs 60 eur.

Ak by si chcel ušetriť ešte viac, môžeš vyskúšať aj Airbnb či portály ako CouchSurfing, kde ti môže nejaký miestny ponúknuť svoju izbu. „Začali sme im písať, či by nás ubytovali za 40 dolárov na noc, prípadne či niekoho nepoznajú. A bum, zrazu sme mali dve ponuky. Nakoniec sme sa dohodli s Nemcom žijúcim na Seychelách. Neskôr sme zistili, že v 40 dolároch máme dokonca aj raňajky,“ opisuje svoju skúsenosť známa slovenská „travelhackerka“ na svojom blogu.

Alebo, z vlastnej skúsenosti, ani také lacnejšie bývanie v džungli vo vnútrozemí ostrova, ktorý nie je extra veľký (teda pláž bude stále max. do 2 km), to môže byť celkom zaujímavé, a k oceánu sa vždy zvezieš za pár drobných a za pár minút miestnou autobusovou dopravou. Ale to už hovoríme možno o prílišnom šetrení a vymýšľaní, ostaňme pri klasickom Bookingu, nižšej cene 60 eur a spaní priamo pri oceáne.

zdroj: Travelers.sk/ František Kekely. Oddych nie len na pláži, ale aj uprostred džungle

Ak teda už uzavrieme dve najdôležitejšie, najdrahšie položky dovolenky a povedzme, že by si tu chcel stráviť celý týždeň (7 nocí), tak sme bez problémov na sume: 550 + 60 x 7 = 970 eur. A to nie je žiadna horibilná, nedostupná suma, na ktorú by si nevedel Slovák našetriť.

Čo sa týka jedla, nie je tu problém nájsť obchody, v ktorých majú trebárs ovocie, zeleninu či ryby podstatne lacnejšie než u nás. Ak by si sa chcel najesť v o čosi lepšej turistickej reštaurácii, také jedlo ťa môže vyjsť od 20 do 45 eur. Záleží teda aj na tebe, či občas ušetríš a skočíš niečo kúpiť do obchodu, alebo sa budeš stále stravovať v takýchto reštauráciách. Stále sme však na cene, na ktorú si vie podľa nás Slovák našetriť.

zdroj: Travelers.sk/ František Kekely

Najkrajšia pláž, džungle, korytnačky a hlavne neuveriteľný Indický oceán

Pekné piesočné pláže s palmami, ako napríklad pláž Beau Vallon, kde budú okolo teba plávať malé raje či s trochou šťastia delfíny, nájdeš aj na hlavnom, najväčšom ostrove krajiny s názvom Mahé, na ktorom pristaneš.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK