Laššáková zo Smeru: Ak chceme odísť, musíme pochopiť, ako Európska únia vôbec funguje

  • Europoslankyňa za Smer prednáša o Európskej únii
  • Hovorí pritom aj o vystúpení z tejto inštitúcie
  • Upozornilo na to Progresívne Slovensko
Na snímke slovenská europoslankyňa Judita Laššáková (SMER-SD) počas ustanovujúcej plenárnej schôdze Európskeho parlamentu po júnových voľbách v utorok 16. júla 2024 v Štrasburgu. Poslanci v utorok a v stredu zvolia predsedu EP najbližšieho 2,5 roka, ako aj 14 podpredsedov a piatich kvestorov.
  • Europoslankyňa za Smer prednáša o Európskej únii
  • Hovorí pritom aj o vystúpení z tejto inštitúcie
  • Upozornilo na to Progresívne Slovensko

Vystúpenie z Európskej únie sa už javí ako neutíchajúca téma v slovenskej politike. Bývalá regionálna manažérka Progresívneho Slovenska upozornila na sociálnej sieti na prednášky, s ktorými europoslankyňa za stranu Smer-SD Judita Laššáková v posledných týždňoch obchádza Slovensko.

Naďa Bohinská píše, že hoci oficiálnou témou jej vystúpení je fungovanie Európskej únie, čoraz väčšiu pozornosť vzbudzujú jej vyjadrenia o možnom vystúpení Slovenska z EÚ. Na jednej z prednášok, ktorá sa uskutočnila na súkromnom gymnáziu v Lučenci, bola dokonca osobne. Celú dobu si robila zápisky, ktoré dodatočne zverejnila.

Ak chceme odísť, tak…

Podľa Bohinskej svedectva Laššáková otvorene rozoberala scenáre odchodu Slovenska z európskeho spoločenstva. Podobný tón zaznel aj na prednáške na Mestskom úrade v Žiline. Z nej zas video zverejnil bývalý premiér a europoslanec za Progresívne Slovensko Ľudovít Ódor.

Ak chceme odísť, najskôr musíme pochopiť, akým spôsobom tá Európska únia vôbec funguje, na to, aby sme si potom vedeli vyjednať, čo pri odchode,“ uviedla Laššáková na zázname. Slajd s týmito slovami zverejnila aj bývalá členka PS.

Europoslankyňa je ale svojimi vyjadreniami v rozpore s tým, čo tvrdí strana, do ktorej patrí. Napriek vyjadreniam Laššákovej vedenie strany Smer už pár mesiacov oficiálne popiera, že by chcelo Slovensko vyviesť z EÚ či NATO. Vody rozvírilo hlavne vyjadrenie podpredsedu parlamentu Tibora Gašpara, ktorý dodnes tvrdí, že bolo vytrhnuté z kontextu. 

„Smer nemá v tejto chvíli za prioritu a za cieľ vystúpiť z EÚ ani z NATO, ale obidve tieto združenia sa vyvíjajú v čase,“ uviedol v januári poslanec Tibor Gašpar. Premiér Robert Fico následne jeho slová obhajoval, no zároveň opakovane tvrdil, že vláda nemá v pláne odchod z Únie. „Tak ako do roka padla Varšavská zmluva, svetové dianie môže poslať do historických učebníc aj EÚ aj NATO. A slovenský plač na tomto nič nezmení,“ citovali ho začiatkom roka Aktuality.

Verejné vyjadrenia europoslankyne o odchode Slovenska z EÚ sú v ostrom kontraste s oficiálnou líniou vlády, ktorá čelí kritike opozície a občianskej spoločnosti práve kvôli nejasnostiam okolo zahraničnopolitickej orientácie krajiny. Téma bola jednou z hlavných počas celoslovenských protestov v roku 2024, pokračujúcich aj tento rok. Slovenská verejnosť zostáva v tejto otázke rozdelená.

S otázkami Startitup kontaktoval aj samotnú Juditu Laššákovú a stranu Smer-SD. V prípade zaslania stanoviska budeme článok aktualizovať.

Prednáška o fungovaní EÚ

Na stránke súkromného gymnázia vyzerá pozvánka na prednášku ako podujatie, kde sa bude diskutovať o EÚ. „Dňa 16. 4. 2025 privítame na pôde našej školy europoslankyňu Juditu Laššákovú, s ktorou sa porozprávame o tom, aké právomoci majú inštitúcie EÚ, čo je digitálne euro, a v neposlednom rade sa vytvorí aj priestor pre otázky. Diskusia je otvorená aj pre širšiu verejnosť, preto všetkých záujemcov srdečne pozývame,“ napísali na svojom webe.

Otázne je, či vopred vedeli o obsahu prednášky. Na promo baneri totiž stojí len: Čo je nové v Europarlamente s Juditou Laššákovou. Medzi témy mali podľa pozvánky patriť diskusie o digitálnej mene či o právomociach o inštitúciách a EÚ.

Startitup gymnázium kontaktoval s otázkami ohľadom bližších detailov. V prípade, že obdržíme odpoveď, článok budeme aktualizovať.

Bývalá členka PS Bohinská vo svojich poznámkach tiež uviedla, že europoslankyňa v rámci prednášky o digitálnom eure označila túto formu meny za potenciálnu hrozbu, zatiaľ čo hotovosť prezentovala ako symbol osobnej slobody. Právo na hotovosť sa už v minulom roku pod tlakom verejnosti dostalo do ústavy. O budúcnosti Slovenska v Európskej únii však rozhodnú najmä nasledujúce voľby – a diskusia o digitálnom eure či suverenite krajiny bude zrejme ešte dlho rezonovať.

Na prednáške ju rozrušilo aj to, ako tvrdila, že mladí sa vracajú naspäť na Slovensko a keď sa jej Bohinská spýtala na štatistiku, uviedla, že žiadnu nemá, len si to myslí. „Prepáčte. Ale ak niekto dostáva plat z verejných peňazí a reprezentuje nás v Bruseli, tak nestačí, že si niečo ‚len myslí‘. Ona to má vedieť,“ napísala.

Dodáva, že srdce, na ktoré sa Laššáková odvoláva ako dôvod návratu domov, nestačí. „Politická diskusia na školách má zmysel. Ale len vtedy, keď je vedená férovo, otvorene a bez podprahového manipulatívneho rámcovania. Nie keď sa identita zľahčuje na úroveň skratky. Nie keď sa Únia relativizuje ako prekážka. A už vôbec nie, keď sa miesto faktov ponúkajú pocity,“ doplnila.

Na záver dodáva, že krajina, ktorá buduje svoj vzťah k mladým cez domnienky a nie cez fakty, podmienky a víziu, nie je krajina, ktorá si mladých zaslúži. Krajinu sa podľa Bohinskej nedá udržať pocitmi, ale len pravdou.

Kritika zo strany opozície

Prednášky slovenskej europoslankyne kritizoval aj bývalý premiér zo stále ešte pomerne nedávnej úradníckej vlády. Na sociálnej sieti bývalý predseda upozorňuje na skutočnosť, že europoslankyňa rieši spôsob, akým by sme mali vystúpiť z EÚ. Viacerí účastníci nedávnych verejných prednášok Laššákovej zostali podľa neho zhrození.

Okrem strašenia a dezinformácií o EÚ na nich otvorene hovorí o tom, že Slovensko by malo vystúpiť z EÚ. Nie či, ale ako. Vládna europoslankyňa. Premiér Fico, pýtam sa – tak ako je to? Naozaj nechcete vystupovať z Únie?“ pýta sa na sociálnej sieti Ľudovít Ódor.

Rovnaké stanovisko zaujal aj predseda strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka. Tiež na sociálnej sieti prednášky ostro skritizoval. Obzvlášť sa mu nepáči to, že jej slová počúvajú aj žiaci. Rovnako citoval to isté, čo Ódor či Bohinská a síce: „Ak chceme odísť, musíme poznať, ako EÚ funguje, aby sme si vedeli vyjednať, čo pri odchode.“

Šimečka píše, že takto sa dá zhrnúť jej hlavné posolstvo. „Nadväzuje tým na škandalózne vyjadrenia o vystúpení od Tibora Gašpara, ktoré jeho šéf Fico nikdy nepoprel. Alebo na ministra Huliaka, ktorý mal odchod z EÚ priamo vo svojom volebnom programe. O konkrétnych krokoch, ako je pálenie mostov s našimi európskymi spojencami a pravidelné cesty do Moskvy, ani nehovorím,“ uzavrel líder opozície.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: Facebook/Naďa Bohinská, Facebook/Ľudovít Ódor, Aktuality, Archív Startitup, Súkromné gymnázium Lučenec, Facebook/Michal Šimečka

Najnovšie videá

Trendové videá