Laureáti Krištáľového krídla prijali svoje ocenenia: Ťažko sa oslavuje, keď je neďaleko vojna

  • V Sále opery a baletu Slovenského národného divadla sa včera uskutočnil 25. ročník udeľovania cien Krištáľové krídlo
  • Ocenenie sa každoročne udeľuje významným osobnostiam Slovenska, ktoré dosiahli mimoriadny úspech
krištáľové krídlo 2022
TASR/Jaroslav Novák
  • V Sále opery a baletu Slovenského národného divadla sa včera uskutočnil 25. ročník udeľovania cien Krištáľové krídlo
  • Ocenenie sa každoročne udeľuje významným osobnostiam Slovenska, ktoré dosiahli mimoriadny úspech

Máme za sebou jubilejný 25. ročník udeľovania cien Krištáľového krídla. Symbolické ocenenie sa každoročne odovzdáva do rúk Slovákom, ktorí dosiahli mimoriadny úspech v rôznych odvetviach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho či verejného života.

Galavečer sa konal v priestoroch Slovenského národného divadla, v Sále opery a baletu. Atmosféru dotváral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu.

Od roku 1997

Hlavnou myšlienkou udalosti je neustále objavovanie a vyzdvihnutie jedinečných ľudí a ich profesionálnych výkonov. Autorkou Krištáľového krídla je Mária Vaškovičová, ktorá tak robí od roku 1997.

Široká verejnosť spolu s odbornou porotou v priebehu minulého roka nominovala vyše 140 ľudí. Do finálneho výberu sa napokon dostalo 26 nominácií. Počas včerajšieho slávnostného galavečera sme sa dozvedeli mená laureátov Krištáľového krídla za rok 2021.

V súčasnosti sa ocenenie udeľuje v kategóriách filantropia, hospodárstvo, publicistika a literatúra, divadlo a audiovizuálne umenie, výtvarné umenie, hudba, šport, medicína a veda, inovácie a startupy.

Krištáľové krídlo
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Inšpiratívni ľudia

V kategórii inovácie a startupy ocenila odborná porota Mateja Ftáčnika. Ten je  spoluzakladateľom a od roku 2021 aj CEO slovenskej softvérovej spoločnosti Vacuumlabs. Vacuumlabs poskytuje viac ako desať rokov riešenia v oblasti fintechu pre startupy, scaleupy a nadnárodné korporácie od Tokia až po San Francisco.

Veľmi sa teším, že sme mali šancu dostať takéto ocenenie, že porota videla výsledky mojich kolegov a spoločníkov, ktorí pracujú na tom, aby sme dokázali spraviť dobré a inovatívne veci,“ uviedol pre Startitup Matej Ftáčnik.

„Plány do budúcna sme mali pred troma týždňami relatívne konkrétne. Žiaľ, Ukrajina nám trošičku zamiešala karty. Momentálne zisťujeme, čo to pre nás znamená, ako v tomto prostredí môžeme ďalej fungovať a robiť veci, ktoré majú zmysel, hlavne s tým, že máme vojnu na našich hraniciach.“

Sálu Slovenského národného divadla zaplnili inšpiratívni ľudia. Matej Ftáčnik spomenul, že on sám hľadá inšpiráciu na viacerých miestach: „Jedným z nich je diskusia so šialene múdrymi ľuďmi z rôznych prostredí. Druhá lokalita je v prírode. Odísť, byť sám s myšlienkami a všetko si vytriediť.“

Z galavečera si odnáša príjemný pocit: „Najmä z toho, že na Slovensku je veľmi veľa ľudí, ktorí robia kvalitné veci a ktorým záleží na tom, aby sa robili veci, ktoré majú hlavu a pätu, ktoré pomáhajú a ktoré môžu posunúť Slovensko dopredu.“

Matej Ftáčnik
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ocenenie celého tímu

V kategórii filantropia si výhru prevzala Adriana Havašová, výkonná riaditeľka a psychologička poradenského centra Nádej. Pri preberaní krídla z krištáľu povedala, že ide o ocenenie práce celého centra.

Som veľmi potešená a aj dojatá. Prijímam to s veľkým záväzkom, pokorou a úctou,“ uviedla pre Startitup. V budúcnosti chce aj naďalej posúvať tému partnerského týrania, do stavu, kedy by ľudia nemali voči obetiam násilia predsudky.

Z galavečera si odnáša príjemné pocity: „Mala som príležitosť stretnúť sa s príjemnými ľuďmi, ktorí pôsobia veľmi prajne. Je sympatické byť v spoločnosti ľudí, ktorí sú úspešní a ambiciózni. Vedia, čo chcú, a vedia tiež oceniť aj úspech druhých.“

Adriana Havašová
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V kategórii hospodárstvo ocenili Milana a Tatianu Kovalančíkovcov. Manželia riadia spoločnosť Mobilonline, s. r. o., ktorá je najväčšou sieťou predajní mobilov na Slovensku. „Toto je naozaj veľmi krásny pocit. Chcem sa poďakovať svojmu manželovi a rodine, ktorá nás ťahá stále vpred, a všetkým, ktorí nás obklopujú,“ povedala skromne pri preberaní Tatiana.

Milan a Tatiana Kovalančíkovci
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Laureátom v kategórii šport sa stal Erik Vlček, ktorému sa nepodarilo galavečera zúčastniť. Podobne ako aj Sláve Daubnerovej, ktorá ocenenie získala v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie.

Končí pandémia, začala vojna

Ocenenie za výtvarné umenie získal Patrik Illo. „Ďakujem a dúfam, že v týchto ťažkých dobách sklárstvo prežije a že sa mu bude dariť tak ako doteraz,“ uviedol počas toho, čo si ocenenie preberal. 

Patrik Illo je medzinárodne uznávaný sklársky dizajnér a vedúci ateliéru Sklo na VŠMU v Bratislave. Jeho diela sa nachádzajú v mnohých galériách v Európe aj v USA. 

Patrik Illo
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V kategórii hudba získal ocenenie Krištáľového krídla Peter Bič Project. „Máme z toho obrovskú radosť. Sme veľmi vďační,“ povedala v rozhovore pre Staritup speváčka kapely Viktória Vargová.

„Myslím si, že Krištáľové krídlo je veľmi krásne ocenenie. Tí ľudia, ktorí tu boli, si tie ceny naozaj zaslúžia. Je to veľká vec, že tu je porota, ktorá vyhľadáva takýchto ľudí a ktorá ich za to ocení. Dáva im nádej, že v tom nie sú sami,“ dodal frontman Peter Bič.

Kapela v roku 2021 vydala album HLAVA, koncerty sú však ešte len pred nimi: „Tešíme sa, že sa nejakým spôsobom zdá, že to celé skončilo, pandémiu máme snáď aspoň z časti za sebou a pomaly sa všetko otvára. Začneme hrať koncerty a vydali sme album HLAVA, na ktorý sme veľmi pyšní a chceme ho predstaviť našim fanúšikom osobne.“

„Som veľmi vďačný našej kapele, fanúšikom, ktorí nás podporujú a stále stoja pri nás. Je však veľmi ťažké tešiť sa z tejto ceny, keď vieme, že ľudia neďaleko nás trpia. A preto si prajem mier. Situácia sa dotýka nás všetkých a verím, že to rýchlo skončí. Prajem si, aby aj sociálne siete ožili láskou, nie nadávkami. Sme jeden národ, jedno Slovensko, takže táto cena patrí všetkým,“ povedal zakladateľ kapely Peter pri preberaní ocenenia.

Peter Bič Project
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V kategórii publicistika a literatúra ocenenie získal Stanislav Rakús. Cenu prišla prevziať jeho neter. Cenu za medicínu a vedu si prevzal Peter Šimko. Porota vyberala odborníkov z oblastí chirurgie, všeobecného lekárstva a klinickej imunológie a pediatrie.

„Myslím si, že už samotná nominácia bola silným signálom toho, že prácu lekárov treba oceniť. Počas pandémie sa biela medicína posunula do úzadia. Tá je však zodpovedná za kvalitu nášho života. Chirurgia je špecificky charakteristická tímovou prácou. Knižná séria Princípy chirurgie má viac ako 100 spoluautorov, a preto by som chcel poďakovať celému tímu. Verím, že séria, ktorá má rozsah viac ako 6-tisíc strán, bude vzdelávať mnohých budúcich aj súčasných chirurgov,“ povedal pri prevzatí ocenenia profesor Šimko.

Peter Šimko
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Mimoriadna cena sa tento rok po rozhodnutí Veľkej poroty udelila Štefanovi Svitkovi. Táto cena sa udeľuje osobnostiam za celoživotné dielo, mimoriadny úspech v zahraniční alebo iný výrazný počin v hodnotenom roku.

Štefan Svitko v januári na Rely Dakar 2021 predviedol špičkové športové výkony, ale aj mimoriadny ľudský rozmer zápolenia a športového ducha. Počas pretekov zastavil, aby pomohol zranenému súperovi. 

Štefan Svitko
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zbierka na pomoc Ukrajine

„Odnášam si veľmi pozitívne pocity. Ako vždy. Teraz je len krátko po a opadol zo mňa všetok ten stres. Aktuálne si to už len užívam, som veľmi rada, že sme ocenili významné osobnosti,“ uviedla pre Startitup hneď po ukončení živého vysielania riaditeľka Krištáľového krídla Katarína Srkala, dcéra zakladateľky. 

Ešte som to celé nestihla spracovať, spracované to budem mať možno o pár dní. Veľmi sa mi však páčili hudobné čísla, ktoré boli tento rok naozaj živé. Každý rok je iný a verím, že vždy dokáže prekvapiť aj zaujať.“

„To, že dnes máme už dvadsiaty piaty ročník, je naozaj len vďaka vytrvalosti mojej mamy. Ja veľmi dobre viem, čím všetkým si ona musela prechádzať, aby to rok čo rok skutočne udržala a aby sa to mohlo uskutočniť. Naozaj každý rok sa udeje niečo, čo nám nejak prekazí prípravu. Iných ocenení časom skutočne ubúda. Ja som naozaj veľmi vďačná, že nám sa to už po 25-krát podarilo zorganizovať.“

Počas galavečera si viacerí účinkujúci pripomenuli vojnu, ktorá sa odohráva na Ukrajine, len niekoľko kilometrov od hraníc Slovenska.

Krištáľové krídlo vyhlásilo v súvislosti s inváziou finančnú zbierku: „V Krištáľovom krídle sa vždy snažíme reagovať na aktuálne témy. Hľadali sme spôsob, ako pomôcť. To, čo sa v súčasnosti deje, sme jednoducho nemohli ignorovať. Invázia neďaleko hraníc Slovenska začala počas príprav galavečera, nemohli sme ju opomenúť. Snažili sme sa čo najrýchlejšie zorganizovať zbierku.“

Katarína Srkala
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Chceli sme si dať záležať na tom, aby peniaze poputovali do správnych rúk. Bola to celkom výzva, keďže sme to museli urobiť narýchlo. Nemali sme povolenie urobiť si vlastnú zbierku. Napokon sme sa preto rozhodli, že sa zapojíme do spoločnej výzvy Spoločne pre Ukrajinu, za ktorou stojí aj mnoho iných nadácií, ktoré sú dôveryhodné. Rozhodli sme sa napokon pomôcť tak. Nechceli sme sa nechať odradiť, keďže išlo o galavečer, ktorý bol vysielaný v priamom prenose.“

25. ročník Krištáľového krídla ocenil deväť laureátov za rok 2021. „Už tu máme rok 2022 a verejnosť môže posielať návrhy na nominácie, teda osobnosti, ktoré by podľa nich mali byť nominované alebo teda stať sa laureátmi. Na našej webstránke je už teraz online formulár, prostredníctvom ktorého môže ktokoľvek poslať návrh,“ dodala riaditeľka Katarína Srkala.

Počas galavečera vystúpili Adam Ďurica, Emma Drobná, Terézia Kružliaková, Adriana Kučerová, Rebeka Jenisová, Adam Pavlovčin, Michal Noga, Monika Bagárová a Radovan Tariška. O atmosféru sa postaral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, ktorý viedol dirigent Adrian Kokoš.

Jubilejným ročníkom sprevádzalo netradične až desať moderátorov. Diváci sa mohli tešiť na mená ako Ivo Gogál, Janette Štefánková, Michaela Čobejová, Adriana Kučerová, Marianna Ďurianová, Karin Haydu, Anna Žitná Lučaiová, Danka Barteková, Lucia Hurajová a Karin Majtánová.

Zdroj: Krištáľové krídlo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá